Co się dzieje z wątrobą??

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
salcia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 253
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 21:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Co się dzieje z wątrobą??

Post autor: salcia »

Witajcie.Zaczynam mieć mętlik w głowie.Monika orzy wyjściu ze szpitala wynik z ALAT-u miała 62,po miesiącu (po wprowadzeniu diety)wyszło 99,teraz po kolejnym miesiącu jest 113.Czuje się świetnie,nic ją nie boli.BYliśmy teraz u lekarza,po badaniu lekarz stwierdził,że jest dobrze i nic nie wskazuje na podwyższający się wynik??Co mnie zaskoczyło-wynik z żelaza miesiąc temu to -490(norma 150),natomiast teraz(mimo tego iż żelazo brała do tej pory)nagle 82.Nic z tego nie rozumiem.Błąd w laboratorium,to jest możliwe....Ale lekarz ciągle się upiera,że nie ma oznak takiego złego wyniku u niej.Nie odczuwa żadnych dolegliwości,napiszcie co o tym myślicie,czy ktoś miał podobne objawy czy wyniki??Pozdrawiam.
Mama 26-letniej Moniki,córka chora praktycznie od urodzenia.Zdiagnozowana celiakia 2004 r.wrzesień/październik.12 lat zabiegów o zdrowie dziecka...
Wojtek

Post autor: Wojtek »

Podwyższony poziom żelaza to chyba rzeczywiście błąd. Myślę, że trzeba go niestety jeszcze raz powtórzyć wraz z takim badaniem, które w skrócie brzmi TIBC (też badanie krwi). W tym momencie ważne też jak wygląda zwykła morfologia.
Co do watroby to na początk diety (gdy jeszcze organizm jest "wyniszczony"), to mogą być podwyższone poziomy AlAT i AspAT. Ale mogą być też tego inne przyczyny, a jest ich wiele. Myślę, że trzebaby dorobić inne badania wątrobowe (na początek proteinogram oraz przeciwciała przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i C - wszystko z krwi) oraz USG jamy brzusznej. Tyle na początek. Ale, jak już wspomniałem, po dłuższym okresie przestrzegania diety wyniki wracają do normy. I pewnie tak będzie u Moniki. Pozdrawiam.
Magdalena
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz 17 paź, 2004 17:33
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Magdalena »

Hej Salcia
Nie wiem czy moja podpowiedź będzie jeszcze aktualna.
Miałam długi czas problem z żelazem i zdążyłam się nieco z tym zapoznać.
Możliwe jest, że taki wysoki poziom zaistniał. On oznacza również, że nie jest dobrze, ale pod nieco innym kątem. Taki wysoki poziom może znaczyć, że żelazo jest dostarczane, ale zaburzone jest wchłanianie. Przyczyną często jest brak witamin z grupy B (B0, B12). Otrzymuje się wtedy zastrzyki z tą witaminą. Są osoby, które muszą brać ją regularnie np.:co miesiąc, raz na pół roku. Inaczej objawy będą jak przy normalnej anemii.
Ale skoro wynik później był prawidłowy widocznie było to przejściowe.
Wszystkiego dobrego
ODPOWIEDZ