czy można przejść już na dietę?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

czy można przejść już na dietę?

Post autor: gosia888 »

Hej,
mam takie pytanie. Czy biopsja jelita z wycinkiem daje 100% pewność celiakii? Czy potrzeba jeszcze badania z krwi robić? Mi się wydaje że daje ale wolę się zapytać.

Mam zdiagnozowaną celiakię od 6,5 roku. Moja mama wczoraj pojechała na gastroskopię bo ma polip w żołądku no i okazało się że żadnego polipa nie ma ale ma celiakię w 90% tak lekarz powiedział a jak się dowiedział że i ja mam celiakię to powiedział że w 99%. Powiedział że ma książkowy obraz celiakii. Pobrał jej wycinki i teraz czeka 2 tygodnie na wyniki. I stąd moje pytanie czy może przejść już na dietę czy może będzie w jakiś inny sposób jeszcze diagnozowana?
Obrazek
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Przeciwciala na pewno mozna zrobic, ale mysle, ze to niekonieczne. Popatrzcie na spokojnie na to, czy wystepuja u mamy inne objawy, pozornie z celiakia niezwiazane - anemie, migreny, osteoporoza, ze zacytuje calosc ze strony Stowarzyszenia:
niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza
podwyższony poziom cholesterolu
afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej (bardzo charakterystyczne)
niedorozwój szkliwa zębowego
ciągłe zmęczenie
zaburzenia neurologiczne (neuropatia obwodowa, ataksja, padaczka)
uporczywe bóle głowy
depresja
wczesna osteoporoza, bóle kostne i stawowe
problemy ze skórą (sugerujące chorobę Dühringa – skórną postać celiakii)
nawykowe poronienia, problemy z płodnością
współistniejące choroby autoimmunologiczne

Jesli wystepuja niektore, to tez jest to wskazowka do potwierdzenia celiakii.
Obrazek
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

Sheep pisze:Jesli wystepuja niektore, to tez jest to wskazowka do potwierdzenia celiakii.
no ale chodzi mi oto jak potwierdzić celiakię czy gastroskopia już ją potwierdzi w 100 % znaczy czy te pobrane wycinki dadzą pewność? Bo wg mnie tak. A przeciwciała jeśli nawet nie wyjdą to nie znaczy że nie ma celiakii.
Obrazek
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

Sheep pisze:Jesli wystepuja niektore, to tez jest to wskazowka do potwierdzenia celiakii.
a objawy by się dało parę podciągnąć. No ale diagnozę i tak chce mieć całą dobrze wykonaną. Stąd moje pytanie czy lekarz zleci jej jeszcze jakieś badania do wykonania.
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Podobnie zanik kosmków jeśli nie wyjdzie, też nie znaczy, że nie ma celiakii (vide celiakia latentna itp.). Żadne badanie nie daje 100% wykluczenia (pomijając, że gluten szkodzi też inaczej, niż wywołując objawy celiakii), najwyżej dobre do wykluczenia argumenty. Obecność przeciwciał daje pewność, że celiakia jest, a zanik kosmków pokazuje, że rzucenie glutenu prawdopodobnie pomoże. Ale najważniejszy jest stan ogólny pacjenta.

Jeśli matka ma typowe objawy i do tego córka ma celiakię, przyjęcie, że te typowe objawy mają związek z glutenem nie spowoduje na pewno pogorszenia, a z dużym prawdopodobieństwem polepszenie stanu.

Jeśli bardzo Cię to trapi, zróbcie jeszcze przeciwciała przed przejściem matki na dietę, ale na wyniki już nie czekajcie. Prawdopodobnie nie zleci ich lekarz, najwyżej zasugeruje zrobienie na własny koszt, bo zdaje się kasa chorych nie refunduje u dorosłych czy jakoś tak. Więc możecie iść zrobić na własny koszt i bez rekomendacji lekarza.

Jeszcze możecie, w dowolnym momencie zrobić badanie genetyczne. Też nie daje 100% pewności, ale prawie. Za to obecność genu wraz z objawami to doskonałe potwierdzenie celiakii.
Ostatnio zmieniony pt 10 sie, 2012 15:19 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

titrant pisze:Podobnie zanik kosmków jeśli nie wyjdzie, też nie znaczy, że nie ma celiakii
no ale jeśli wyjdzie zanik kosmków to znaczy że celiakia jest na 100% tak? Bo lekarz jak robił gastroskopię stwierdził książkowy obraz celiakii;.
titrant pisze:Więc możecie iść zrobić na własny koszt i bez rekomendacji lekarza.
gastroskopię i tak robiła płatnie bez żadnego lekarza bo sama była ciekawa co z polipem więc w sumie i te przeciwciała też musiała by na własny koszt. No i chciała tylko że ja jej odradziłam bo powiedziałam że już gastroskopia da 100% pewność. No ale potem zaczęłam się wahać stąd te pytanie.
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Standardowa wiedza mówi o zaniku kosmków z innych powodów niż celiakia. Więc na dwoje babka wróżyła. Ale już zanik kosmków, celiakia u krewnego 1 stopnia i typowe objawy dają niemal pewność. Jak zresztą sugeruje lekarz. Ale ona woli się trochę dłużej pooszukiwać, że to co innego?
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

titrant pisze: typowe objawy dają niemal pewność
z tymi typowymi objawami to tak różnie.
- całe życie miała wysokie ob - ostatnie to 47 (norma chyba do 10)
- anemia, niskie żelazo
- ostatnio zmęczenie
- zaparcia
titrant pisze:Ale ona woli się trochę dłużej pooszukiwać, że to co innego?
dieta bg nie stanowi dla niej problemu przez długi czas mi gotowała, ciasta i tak robimy bg więc nie to jest problemem. Po prostu nie chce by było tak że jest na diecie bg a za jakiś czas lekarz powie że trzeba zrobić prowokacje glutenem by zdiagnozować do końca celiakię.
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Jeśli zrobi jej się lepiej na diecie, to nie ma przecież obowiązku diagnozowania. Po prostu będzie jadła bg, bo będzie się lepiej czuła.

Ale powtarzam: jeśli ma was to męczyć, idźcie nawet dziś pobrać krew na przeciwciała. A potem zawsze będzie można zrobić badanie genetyczne...
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Ja bym zrobiła przeciwciała przed przejściem na dietę. Jeśli szkoda kasy to chociaż na TtG.
Jeśli chodzi o objawy to ja bym się nimi ni sugerowała, bo jak wiadomo celiakia może być też bezobjawowa.
Na diecie od 15.03.2011
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

GUTEK pisze:Jeśli chodzi o objawy to ja bym się nimi ni sugerowała, bo jak wiadomo celiakia może być też bezobjawowa.
Ale skoro objawy są, to warto nad nimi popracować.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

dzięki :) mama zrobiła przeciwciała. Teraz czeka na wyniki. Nie jest na diecie. Za 2 tygodnie idzie na kolonoskopię już tak profilaktycznie nie związane z tą celiakią, ciekawe czy można coś tam zobaczyć odnośnie celiakii. Chociaz z tego co czytałam nie dochodzą do jelita cienkiego w kolonoskopii.
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Skoro jest już po przeciwciałach, może przejść na dietę kontrolnie. Chyba, że czeka na biopsję dwunastnicy. Bo w kolonoskopii bada się tylko jelito grube i w ten sposób nie wykaże się celiakii.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

titrant pisze: Chyba, że czeka na biopsję dwunastnicy.
biopsję już miała 9 sierpnia. Ja mówię żeby przeszła na dietę a ona chce czekać na kolonoskopię :/
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Bez sensu. Dieta bg nie wpłynie na wynik kolonoskopii, chyba że w jelicie grubym też ma jakieś schorzenia, które mogą osłabnąć na diecie bg.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
ODPOWIEDZ