Celiakia a kws foliowy

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MariaAnna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pn 12 lis, 2012 19:19
Lokalizacja: Katowice

Celiakia a kws foliowy

Post autor: MariaAnna »

Zastanawiam się czy przyjmowanie kwasu foliowego mogło wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie osób z celiakią? Jak zaczęłam stosować dietę BG brałam Tardyferon fol (żelazo z kwasem foliowym) i przyznam szczerze, że czułam się super, morfologię miałam w normie (co w kilka miesięcy od odstawienia Tardyferonu uległo zmianie), dużo lepiej się czułam, nie miałam takich silnych migren jak teraz i byłam mniej drażliwa (co jak możecie sobie wyobrazić jest uciążliwe nie tylko dla mnie). Czy to może mieć jakiś związek?
Trochę czytałam i wnioskuję, że może to mieć znaczenie, a jak jest u Was? Ktoś miał takie lub podobne doświadczenia?
"Days go on and on... " :)))
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

ja osobiście lepiej tolerowałam żelezo z kwasem foliowym od 2 lat biore w kroplówce, celiakie zdignozowano w tym roku, osobiści lubie kwas foliowy
Obrazek
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

przez ile m-cy brałaś tardyferon- na raz i w jakiej dawce?
Obrazek
MariaAnna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pn 12 lis, 2012 19:19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: MariaAnna »

Na początku brałam Sorbifer 2x dzienniei to 2,5 miesiąca a potem 4miesiące Tadyferon fol ale nie pamiętam czy razy dziennie czy raz... Generalnie wtedy czułam się na prawdę dobrze...jak miałam migrenę to taką że można było żyć, a teraz wróciły takie, które kończą się dniem w łóżku :(
"Days go on and on... " :)))
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

jakiej specjalności lekarz Cię prowadzi?
Obrazek
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

bo tak, 6.5 miesiąca to znam z obdukcji i z tego co mówi mój hemato to za mało,
jaki masz wynik farrytyny i żelaza?
a jak reszta morfologii?
chodzisz do neurologa?
Obrazek
Awatar użytkownika
herbatnick
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: czw 18 paź, 2007 22:28
Lokalizacja: Głogów/Wrocław/Opole

Post autor: herbatnick »

Ja gdzieś kiedyś wyczytałem, że przy celiakii warto brać kwas foliowy bo pomaga na coś tam - już nie pamiętam na co :D No to zacząłem brać folik... i ganiałem do toalety co godzinę :galy: Myślałem, że może jakiś składnik dodatkowy tabletki tak działa, więc zmieniłem na kwas foliowy z innej firmy - też już nie pomnę co to było. No i było tak samo.

Ja chyba po prostu nie toleruję kwasu foliowego w nadmiarze, ale nie wiem czy to może mieć związek z celiakią - z Waszych opisów wynika, że raczej nie.
justynapawlowska155
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 74
Rejestracja: pn 04 lut, 2013 18:27
Lokalizacja: kielce

Post autor: justynapawlowska155 »

herbatnick pisze:Ja gdzieś kiedyś wyczytałem, że przy celiakii warto brać kwas foliowy bo pomaga na coś tam - już nie pamiętam na co No to zacząłem brać folik... i ganiałem do toalety co godzinę Myślałem, że może jakiś składnik dodatkowy tabletki tak działa, więc zmieniłem na kwas foliowy z innej firmy - też już nie pomnę co to było. No i było tak samo.
nalęży go brać bo osoby z chorobami jelit słabiej przyswajają niektóre wit a zwłaszcza wit D,Wit z grupy B ,według najnowszych badań wit D nie można przedawkować no chyba że będziesz garściami łykać
ODPOWIEDZ