Prosze o pomoc w interpretacji wyników h. tarczycy

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Prosze o pomoc w interpretacji wyników h. tarczycy

Post autor: aaggaa »

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników. Córka miała robione kontrolne badania hormonów tarczycy oraz trochę innych badań. Od 10 r. życia choruje na niedoczynność i Hashimoto

Ostatnio miała tez bóle brzucha i jako, że ja choruję na celiakię dostała skierowanie do szpitala gdzie przebywała 3 dni zrobiono następujące badania.


Ttg w klasie IgA: 5,49 (<=50 wynik ujemny >50 dodatni)
Ttg w klasie IgG: 3,39 (<=25 ujemny, >25 dodatni)

hormony tarczycy:

TSH 1,610 (0,51-4,3)
FT4 14,31 (12,60-21)

udało mi się przeliczyć że ft4 stanowi 20.36% więc to chyba nie jest dobry wynik

lekarz powiedział, że wyniki tarczycy dobre, ale czy na pewno? córka ostatnio czuje się nie za dobrze, jest senna, często jest jej trochę słabo, śpi po 9 godzin a i tak mówi, że czuje się jakby nie spała 3 dni :(

morfologia, ob, crp próby wątrobowe, enzymy trzustkowe, badanie moczu, kreatynina, eGRF, mocznik, kwas moczowy, wapń całkowityusg j. brzusznej - wszystkie badania wyszły dobrze

dodatkowo w szpitalu zrobiono jej jeszcze witaminę d3 - wynik to 26,40 (20-60)

B12 - 383 (189-883)

Ferrytyna 14, 26 (4,63-204)

żelazo 13,2 (9-30,4)

sód 135 (136-146) L

potas 5,80 ( 3,5-5,5) H

magnez 1,00 (0,70-0,91) H

powodem bólu brzucha okazał się przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego, po leczeniu jest oki

czy ktoś z forumowiczów mógłby zerknąć na wyniki i coś doradzić, martwi mnie wynik FT4 i te objawy tak typowe dla kiepskiej pracy tarczycy :(

również magnez ponad normę, wszędzie możemy przeczytać o niedoborach tego pierwiastka a u niej jest nadmiar, potas też nie powinien byc ponad normę, a jednak lekarz powiedział, że nie ma się czym martwić...
Ostatnio zmieniony śr 20 mar, 2013 10:34 przez aaggaa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Prosze o pomoc w interpretacji wyników h. tarczycy

Post autor: alva_alva »

Na celiakię należy pobrać wycinki z dwunastnicy. Same przeciwciała to nie jest koniec diagnostyki, tylko jej początek. Zrób jej to prywatnie.

Jesli chodzi o tarczycę, to dziecko jest w niedoczynność. Przy ft4 na poziomie 20 % , jej Ft3 jest pewnie poniżej normy. Piszesz, że choruje na niedoczynność, więc jakie dawki tyroksyny obecnie bierze i jak długo jest na tej dawce?

Ferrytyne i żelazo ma nisko, typowe dla Hashimoto. Ma także za nisko wit. D. Powinna dostać suplementację tej witaminy, gdyż jej braki są groźne, zwłaszcza w okresie rozwojowym i powodują nasilenie się chorób autoimmunologicznych.

To co mi się rzuca w oczy i jest niepokojące na pewno, to niski sód i wysoki potas- to jest obraz typowy dla niedoczynności nadnerczy. Niestety , niedoczynność nadnerczy może być także na tle autoimmunologicznym i w połączeniu z Hashimoto nosi to nazwę zespół Schmidta.

Jaki kolor skóry ma dziecko? Nie jest przypadkiem skóra śniada albo bardzo blada? Jeśli jest śniada, to czy jest ciemniejsza na bruzdach, zgięciach? Opala się łatwo czy trudno? W jakich porach dnia czuje się najsłabiej i najgorzej? Jakie ma BMI? Ile waży? Ile ma wzrostu? Ile ma lat?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Jakie było leczenie na ten przerost flory bakteryjnej? Jaki lek i jak długo przyjmowany? W jakim badaniu stwierdzono ten przerost?

Bóle brzucha, czasem właśnie okresowe, mogą także świadczyć o niedoczynności nadnerczy. Bardzo często pacjenci z niedoczynnością nadnerczy najpierw leczeni są na choroby przewodu pokarmowego, zanim choroba przybierze na tyle na sile, że wtedy już widać, że to jest coś innego.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Jeszcze jedno pytanie, czy dziecko lepiej czuje się po słodkim i czy miewa także ochotę na słone rzeczy? Frytki, kapusta kiszona, ogórki kiszone, wędliny słone itd.
aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: aaggaa »

Bardzo Ci dziękuję za zaglądnięcie do tematu. Córka miała robione testy wodorowe. Wyszedł przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego, ale wyniki nie były dużo ponad normę. Sprawdzono również tolerancję laktozy i badanie wyszło dobrze. Przyjmowała metronidazol 10dni, później zalecono probiotyki, które przyjmuje do dziś (enterol oraz lacidofil). Ma je zażywać do maja, czyli do kontrolnej konsultacji.
Jeszcze jedno pytanie, czy dziecko lepiej czuje się po słodkim i czy miewa także ochotę na słone rzeczy? Frytki, kapusta kiszona, ogórki kiszone, wędliny słone itd.
Córka słodyczy je niewiele, ale mówiła mi, że po słodkim czuje się ''żywsza''.

Poziom cukru miała badany, zawsze wynik był w normie. Było to badanie podstawowe (krew pobierana rano przy okazji innych badań)

Co do słonego raczej nie, chociaż ostatnio zauważyłam, że do obiadu zawsze dodaje Wegetę i kilka razy ''przyłapałam'' ją, jak ukradkiem sięgała po tą przyprawę.
Kilka lat temu cały czas miała ochotę na sól. Bardzo mnie to dziwiło, pytałam lekarza co to może oznaczać, ale nikt nie przywiązywał do tego wagi.
Nie używam do gotowania przypraw typu kostki rosołowe, sól. Mój mąz soli nie cierpi ja również nie lubię. Potrawy, które jemy wielu osobom wydają się zbyt ''łagodne''

Jakie badania można by wykonać, aby sprawdzić prace nadnerczy?

Znalazłam artykuł dotyczący nadnerczy, u córki (z resztą u mnie również) cała masa objawów pasuje...

http://zdrowiehormonalne.blox.pl/2009/0 ... nnosc.html



[/quote]
Ostatnio zmieniony śr 20 mar, 2013 18:50 przez aaggaa, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Powinnaś jej sprawdzić te nadnercza. Jaki ma kolor skóry?

Określenie " żywsza" po słodkim to określenie baaardzo trafne. Wiem, gdyż sama mam niedoczynność nadnerczy i wiem jak słodkie mnie stawia na nogi. Cukier może jej spadać po stresie, po wysiłku fizycznym i wtedy słodkie pomaga bardzo szybko, przywraca siły.

Niestety, trudno jest sprawdzić niedoczynność nadnerczy ambulatoryjnie. Najlepiej jest to sprawdzić w testach czynnościowych w szpitalu. Problem polega na tym, że wydzielanie kortyzolu jest zmienne w czasie dobry, ale poza tym jest zmienne po wysiłku, stresie itd. Więc dojście do labolatorium np. także może wynik zaburzyć. Krew powinna być pobierana rano, po przebudzeniu, w granicach godziny 8 rano , przy łóżku. Poza tym dobrze jest zrobić profil dobowy kortyzolu i ACTH, gdyż niedoczynność nadnerczy może być także wtórna od niedoczynności przysadki w zakresie ACTH. Pobiera się wtedy krew na badania o godz. 8, o 16 i o 23. Takie coś także należy robić w szpitalu. Wyniki sodu i potasu mogą wskazywać na niedoczynność nadnerczy na bank, także opisywane przez ciebie objawy. Jak zje więcej takiej wegety, to czuje się lepiej, bo sód idzie w górę, a sód poniżej normy powoduje wiele niemiłych objawów.


Zrobiłabym jej mimo wszystko ten kortyzol rano, tak orientacyjnie. Najlepiej w labie przy szpitalu, aby materiał nie był wysyłany.
ACTH nie ma sensu w ogóle robić, chyba, że w labolatorium przy szpitalu AM, gdzie badanie jest robione tego samego dnia , w którym została pobrana krew. ACTH szybko się rozpada, trzeba krew pobierać do specjalnej probówki, bo szkoło pochłania ACTH, potem do lodu i w ciągu 3 godzin należy zrobić badanie. W innych warunkach nie ma sensu robić tego badania.

Napisz jeszcze jaki kolor skóry ma dziecko? Ile ma lat? W jakich porach dnia czuje się najgorzej? Macie ciśnieniomierz? Jakie ma ciśnienie? Trzeba pomierzyć kilka razy dziennie, w różnych porach. Nie czuje się słabiej w pozycji stojącej, jak wstanie z łóżka? Nie przysiada przypadkiem w jakiś miejscach, gdzie trzeba stać dłużej?
Czasem pojawia się nadwrażliwość na niektóre zapachy, duszności w zamkniętych pomieszczeniach.
Ostatnio zmieniony śr 20 mar, 2013 21:27 przez alva_alva, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Oprócz kortyzolu zrób jej jeszcze DHEA. To jest inny hormon nadnerczy. Jeśli by go było za mało, to jest wskazówka dot. pierwotnej niedoczynność nadnerczy.
aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: aaggaa »

Dziękuję za rady :)

Właśnie wróciłysmy z pobrania krwi. Zrobliłam badania w laboratorium szpitalnym. Wyniki z hormonów tarczycy będą po 15-tej. Natomiast kortyzol, dhea w poniedziałek. Okazuje się, że niestety nasz szpital nie robi takich badań, wysyłają próbki do Krakowa, ale za namową pani pielęgniarki zrobiłyśmy te dwa hormony. ACTH spróbuję zrobić w Krakowie.

Powinnaś jej sprawdzić te nadnercza. Jaki ma kolor skóry?
córka ma zdrową skórę, kolor jasny-brzoskwiniowy, czasem jest trochę blada, ale mimo tego, że czuje się ostatnio bardzo niewyspana nie ma podkrązonych oczu

Ile ma lat?
w lipcu tego roku skończy 16lat

W jakich porach dnia czuje się najgorzej?
najgorzej jest rano, ciężko jest jej się dobudzić
Nie czuje się słabiej w pozycji stojącej, jak wstanie z łóżka?
zdarza się, ale nie za często
Macie ciśnieniomierz?
pożyczę dziś ciśnieniomierz, ciśnienia dość dawno nie mierzyłam jej, ale był okres kiedy mierzyłam jej raz na kilka dni i ciśnenie było zawsze bardzo niskie, czasem nawet zdarzało się 70/50

Czasem pojawia się nadwrażliwość na niektóre zapachy, duszności w zamkniętych pomieszczeniach.
nadwrażliwość na zapachy na pewno nie, duszności również nie zdarzyły się jak dotąd
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Tak niskie ciśnienie i złe samopoczucie rano mogą wskazywać na niedoczynność nadnerczy.Rano organizm potrzebuje najwięcej kortyzolu.
aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: aaggaa »

Tak niskie ciśnienie i złe samopoczucie rano mogą wskazywać na niedoczynność nadnerczy.Rano organizm potrzebuje najwięcej kortyzolu.
oj to niedobrze :( szkoda mi córki, bo na prawdę dziewczyna źle się ostatnio czuje, nawet nie bardzo jej idzie w szkole bo cały czas jest zaspana i ciężko jej aktywnie uczestniczyć w lekcjach :(
poza tym ma problemy z kolanami, kręgosłupem po wypadku, jeździliśmy na rehabilitację i był długo spokój a teraz znów jest problem, dziś tez mamy konsultację u ortopedy a za tydzień tomografię kości krzyżowej i ogonowej, która była złamana :(

coś te kłopoty zdrowotne skupiły się na mnie i na córce bo reszta rodzinki zdrowiutka jak mało kto...

czy można jakoś naturalnie wspomóc nadnercza, aby lepiej pracowały czy jeśli wyniki nie będą za dobre trzeba już wdrożyć leczenie farmakologiczne?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Z wyników Fft4 wynika, że jest w niedoczynności tarczycy i należy zwiększyć dawkę tyroksyny, co by zapewne nieco pomogło w sprawie tej senności.

Co do kolan i kręgosłupa, zróbcie jej densytometrię kości. Może się okazać, że te bóle, to nie są wcale powypadkowe. Przy Hashimoto pojawia się także czasem osteoporoza.Zrobiłabym jej wit. D także, przy Hasi jest to badanie ważne, zwłaszcza u nastolatka z bólami kostnymi.

Co do nadnerczy, to typowym objawem niedoczynności jest niskie ciśnienie i spadek ciśnienia po zmianie pozycji z leżącej na stojącą, a przede wszystkim niskie ciśnienie. Pytałam czy gorzej się czuje po zmianie pozycji, bo jeśli po zmianie pozycji z leżącej na stojącą ma kręcenie się w głowie itd, to oznacza być może właśnie ten spadek ciśnienia po wstaniu.

Dorób jej jeszcze raz sód i potas.

Na nadnercza nie ma cudownych specyfików poprawiających ich pracę. Jeśli dzieciak ma niedoczynność, tutaj może mieć wtórną raczej jeśli już, bo piszesz, że ma jasną cerę, a przy pierwotnej jest cera mocno opalona, to należy uzupełniać kortyzol.Bez niego nie da się zyć, ale ja myślę, że ona jest w niedoczynności tarczycy przede wszystkim i po zwiększeniu dawki tyroksyny wróci do pełnego życia. Niedoczynność tarczycy powoduje także niskie ciśnienie krwi, duszności czasem, otępienie, brak koncentracji, senność. Przy poziomie Ft4 20% normy, ma prawo się tak czuć. Nie chcę cię namawiać do złych rzeczy, ale ja bym sama jej dawkę zwiększyła o 25 mg przez najbliższe 3 tygodnie i zobaczyła czy się lepiej nie poczuje. Osobiście sama sobie także dawki zwiększam lub zmniejszam w zależności od potrzeby.

Napisz jeszcze od jak dawna bierze tyroksynę i na jakiej dawce teraz jest? Jeśli objawy wystąpił nagle i Ft4 spadło, to należy także się zastanowić czy nie ma problemów z wchłanianiem tyroksyny, co może wskazywać min. na celiakię.Na to mogą wskazywać także dolegliwości brzuszne.
aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: aaggaa »

Dzięki za odpowiedź :) Zrobimy badanie kości to dobry pomysł. Po konsultacji ortopeda powiedział, że niestety córka ma ''nadłamaną" kość ogonową po upadku w szkole.

Poziom witaminy D3 miała robiony w grudniu i wynosił 27 (dolna granica normy na wydruku to 20), rok temu poziom wynosił 6, córka cały czas zażywa D3 w kroplach
Co do nadnerczy, to typowym objawem niedoczynności jest niskie ciśnienie i spadek ciśnienia po zmianie pozycji z leżącej na stojącą, a przede wszystkim niskie ciśnienie. Pytałam czy gorzej się czuje po zmianie pozycji, bo jeśli po zmianie pozycji z leżącej na stojącą ma kręcenie się w głowie itd, to oznacza być może właśnie ten spadek ciśnienia po wstaniu.
wczoraj mierzyłyśmy ciśnienie 3x i wahało się w granicach 90-110 do 50-70, dziś zmierzę jeszcze w pozycji siedzącej i w momencie wstawania


Udało mi się tez wczoraj odebrać wyniki h. tarczycy:

TSH 0,693 (0,270-4,200)

FT4 54.50% [ wynik 17.45, norma (12 - 22)]

FT3 108.11% [ wynik 7.1, norma (3.1 - 6.8)] H

obecnie córka przyjmuje 50-kę euthyrox

Wczoraj popołudniu bardzo źle się poczuła. Wyszła na spacer z psem i kiedy wróciła musiała się położyć. Miała wrażenie bardzo gęstej, niedającej się przełknąć śliny, pojawiło się uczucie spadania w dół oraz falowanie obrazu. Do tego uczucie ''ciężkich płuc" , kłucie w mostku oraz wrażenie zimna w okolicy klatki piersiowej. Przy tym silne pieczenie oczu oraz śluzówki w nosie, gardle. ból głowy nad oczami i z tyłu...Po ok 2 godzinach przeszło...

Córka przez kilka ostatnich dni (od wtorku) bardzo malutko piła, we wtorek i środę prawie nic, czwartek i wczoraj do południa mało.

Nie zwróciłam na to uwagi ponieważ wcześniej nie było takiego problemu a w pokoju stały 2 duże puste butelki po wodzie. Dopiero jak ''odnalazłam'' kubki z niewypitą herbatą zaczęłam ją podpytywać.

Moja mama twierdzi, że tak złe samopoczucie mogło byc spowodowane odwodnieniem, ale czy ma rację? Martwię się bo córka zawsze była nie wiem czemu bardzo, bardzo chorowita :(
Ostatnio zmieniony sob 23 mar, 2013 08:15 przez aaggaa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Z tarczycą nie jest dobrze. Nie dokładaj jej tyroksyny. TSH ma za niskie jak na to Ft4, także Ft3 jest za wysokie, ale nie chodzi już nawet o normę. W wynikach najszybciej widać zmiany Ft4, Ft3 pochodzi z Ft4 i zmienia się na papierze wolniej niż Ft4, a TSH najwalniej. Wynik TSH, który teraz masz, to jest wynik średnio sprzed 4 tygodni, a Ft4 jest aktualne w miarę, załóżmy, że sprzed tygodnia, bo okres półtrwania tyroksyny, którą córka łyka wynosi 7 dni średnio.

Podejrzewam, że córka jest / była w rzucie Hashimoto i jeszcze ze 4 tygodnie temu Ft4 było w górnych granicach albo powyżej, stąd TSH jest teraz niskie na papierze i nie zdążyło jeszcze pójść w górę mimo spadku Ft4. To samo z Ft3, być może nie zdążyło jeszcze podryfować w dół.

ACTH rób tylko w szpitalu AM, gdzie mają oddział endokrynologii , inaczej nie ma sensu tego robić, bo bzdury wyjdą. Zapytaj czy robią to na miejscu.

Jest też opcja taka, że przysadka nie wydziela odpowiednio dużo TSH, mimo spadku Ft4.

Brak witD , a co za tym idzie osteoporoza, która może wejść na skutek braku wit.D mogła bardzo pomóc w tym nadłamaniu.U nastolatków czasem pierwszym objawem celiakii, a dokładnie wchodzącej osteoporozy, jest właśnie złamanie i potem nawracające problemy z kośćmi w tym miejscu. Brak wit. D może powodować wtórną nadczynność przytarczyc, a to prowadzi do pobierania wapnia z kości do krwi. We krwi wapń jest w normie, a z kości zostaje sitko.

Czy córka ma zapuchnięte oczy? Objaw niepicia może być objawem przewodnienia także- zdarza się przy niedoczynności nadnerczy. Nerki nie filtrują dobrze, zatrzymują wodę, to powoduje obrzęki płuc- przychodzą duszności, bóle głowy, które się nasilają po wysiłku, nawet spacerze.Także opisane przez Ciebie objawy falowania i spadania w dół, słabość po spacerze, mogą wskazywać na nadnercza. Ja mam takie uczucie falowania podłogi, tak jak bym szła nad podłogą z pół metra, a otoczenie odbieram tak jakby wszystko toczyło się za szybą w zwolnionym tempie. Także pieką mnie oczy, tak jakbym długo płakała, puchną- od przewodnienia.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Jeszcze jedna rzecz. Przy niedoczynności nadnerczy, nie wolno zwiększać dawek tyroksyny, gdyż zwiększenie dawki tyroksyny powoduje wzrost zapotrzebowania na kortyzol.
Poczekaj na wyniki kortyzolu i DHEA do poniedziałku. Nie powie to wszystkiego, ale coś tam może już wskaże. Dorób jej sód i potas koniecznie.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Może mieć jeszcze hipoglikemię , cukier jej spadł po spacerze- wysiłek, stąd te objawy. Zrobiłabym krzywą cukrową z obciążeniem glukozą 75g. Jak wróciła ze spaceru, to zjadła coś? Jeśli tak to na co miała ochotę?
ODPOWIEDZ