wynik - prośba o Wasze opinie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

jagódka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 08:45
Lokalizacja: Trójmiasto

wynik - prośba o Wasze opinie

Post autor: jagódka »

Odebrałam wynik biopsji
Rozpoznanie histopatologiczne
1. Mucosa duodeni fere normale. W jednym z wycinków kosmki nieco skrócone, w pozostałych brak cech zaniku kosmków.
2. Gastritis chronica erosiva corporis.


Przeciwciała ujemne. Ale badania robiałam niesttey na diecie :(
Zapewne lekarz uzna że jest to niewystarczający dowód na celiakie. Co o tym myślicie???
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Jak długo trzymałaś dietę przed badaniem? Jeśli długo, to oczywiste jest że mało co wyjdzie. Trzeba się ewentualnie zdecydować na prowokację.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

Alwa,
jak wygląda taka prowokacja?
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Leeloo pisze:jak wygląda taka prowokacja?
trujesz się glutenem i to przez dłuższy czas - jakieś kilka tygodni, albo i dłużej. jak przeżyjesz.
metoda nader okrutna i powinni jej dawno temu zakazać.
m. in. z jej powodu jeszcze długo nie dostanę papieru na celiakię, bo przeszłam na dietę, zanim dowiedziałam się, że diagnostykę robi się "na glutenie", a teraz nawet nie chcę sobie wyobrażać ani jednego dnia z glutenem.

na forum można znaleźć kilka wątków dot. prowokacji glutenem - trzeba wpisać "prowokacja glutenem" w wyszukiwarkę i zaznaczyć "tylko opis tematu".

swoją drogą - czy alva_alva sobie taką prowokację wyobraża...?
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

Ola_la pisze: m. in. z jej powodu jeszcze długo nie dostanę papieru na celiakię, bo przeszłam na dietę, zanim dowiedziałam się, że diagnostykę robi się "na glutenie", a teraz nawet nie chcę sobie wyobrażać ani jednego dnia z glutenem.
no to nie jesteś sama. jestem w identycznej sytuacji. szlag by to trafił.
jagódka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 08:45
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: jagódka »

Tak około miesiąca, i nie zdecyduje się raczej na prowokację, jeszcze od niej dostanę jakiejś autoagresji albo innego cholerstwa :(
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

moim zdaniem byłaś za krutko na diecie, żeby wyniki były aż tak zafałszowane,
moim zdaniem nie masz celiaki
Obrazek
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Też uważam, że miesiąc diety to za krótko, ale jest zapalenie żołądka jednak.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Leeloo pisze:no to nie jesteś sama. jestem w identycznej sytuacji. szlag by to trafił.
Ja wciąż liczę na to, że poprawią i zmienią zasady diagnozowania celiakii, no i wtedy będę mogła ewentualny papier dostać.
Na razie nie jest mi do niczego potrzebny, ale w życiu bywa rozmaicie i czort wie, czy i kiedy nie okaże się przydatny.
Oby nie :)
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

Ola_la,
dokładnie, oby nie. ale papier zawsze spoko. miło, że nie tylko mnie tak 'załatwili'..ale damy rade.
jagódka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 08:45
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: jagódka »

Byłam u lekarza, ten stwierdził, że skoro dieta pomaga mam się jej trzymać.
Trzymałam się jej, aż do momentu wyjazdu, gdzie zjadłam 3 kawalki zwykłego chleba i kilka batonów Grześków. Następnego dnia bolały mnie mięśnie i stawy, kolejnego jeszcze dnia wyskoczyła mi mała afta.Swędzi mnie też ciało. Dodatkowo dopadł mnie dołek. Czy to zbieg okoliczności, a może psyche?
Ostatnio zmieniony pn 10 cze, 2013 08:11 przez jagódka, łącznie zmieniany 1 raz.
jagódka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 08:45
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: jagódka »

Jeszcze jedno pytanko. MAm ogromny rpblem od miesiąca z wypadajacymi włosami, leca garściami. Łykam żelazo i wcieram Radical- ampułki. Niestety za razie zadnej poprawy, tarczyca w porządku. Czy macie problem z wypadaniem włosów?I co z nim robicie? Już i tak je podcięłam dość drastycznie.
Lubomir
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: pt 07 cze, 2013 11:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: Lubomir »

U mnie też wypadają włosy ale na podbródku. Jak się ogolę to nie widać ale jak parę dni się nie ogolę, to jest to widoczne. Na początku miałem tylko małą palmkę a teraz mam bruzdę o szerokości 1 cm i o długości ust. Byłem u dermatologa i powiedziała mi pani doktor, że to stres i emocjonalne sprawy. Przepisała mi Piloxidil i jakiś antybiotyk do wcierania na zmianę. Nic nie pomogło i zaniechałem tego a ognisko łysienia plackowatego powiększa się stale. Gastrolog u którego byłem powiedział, że to "problem towarzyski" i o niczym nie świadczy.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

jagódka pisze:Byłam u lekarza, ten stwierdził, że skoro dieta pomaga mam się jej trzymać.
Trzymałam się jej, aż do momentu wyjazdu, gdzie zjadłam 3 kawalki zwykłego chleba i kilka batonów Grześków. Następnego dnia bolały mnie mięśnie i stawy, kolejnego jeszcze dnia wyskoczyła mi mała afta.Swędzi mnie też ciało. Dodatkowo dopadł mnie dołek. Czy to zbieg okoliczności, a może psyche?
Ani nie zbieg okolicznosci, ani nie psyche. Masz troche skrocone kosmki jelitowe, co jest charakterystyczne dla problemow z glutenem, czy to bedzie celiakia, czy nietolerancja glutenu. W opisie gastroskopii nie bylo nic o ilosci limfocytow T? Bo ich podwyzszona ilosc jest charakterystyczna dla celiakii i procesu zapalnego, ktory sie toczy w jelitach.
Reakcja, ktora masz, jest typowa reakcja na gluten (afty, bol stawow i miesni, dolek tez). Mysle, ze jednak witamy w klubie bezglutenowcow :) Jesli Cie to pocieszy, ja tez nie mam porzadnej diagnozy (bo mialam zanik kosmkow pierwszego stopnia, a przeciwcial mi nie zbadano), natomiast bardzo dobrze wiem, ze glutenu mi nie wolno pod zanda postacia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

jagódka,

ja już nie mam 50% włosów, chwilowo pomógł szampon Pharmaceris (brązowy), ale ogólnie rzecz biorąc czeka mnie chyba peruka.
ODPOWIEDZ