ostoperoza

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
EmiT
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pt 27 sty, 2012 15:21
Lokalizacja: Kraków

ostoperoza

Post autor: EmiT »

Witam,
Mam 52 lata i od 2-óch lat stwierdzono u mnie celiakę.
W styczniu bieżącego roku zrobiłam badania w kierunku ostoporozy. Stwierdzono ostopenię.
Ponieważ mam poważne bóle kręgosłupa ,ostatnio byłam u reumatologa.
Zapisał mi :
Calperox *1 dziennie
Wit.D3 * 7 kropli
Bonviva dożylnie 1*3 miesiące,na którą mam wyrazić ew.zgodę

Bonviva jak przeczytałam jest dość agresywnym lekiem,więc proszę o doradę,może jest coś łagodniejszego.
Ostatnio zmieniłam bardzo dietę.Mogę więcej urozmaicać swoje posiłki ( mniej mnie brzuch boli),ale obawiam się że to nie wystarczy.

pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Myślę, że powinnaś sprawdzić na jakim jesteś etapie jeśli chodzi o przekwitanie. Trzeba zrobić FSH, LH i estradiol- najlepiej trzeci lub czwarty dzień cyklu oraz sprawdzić tarczycę, czyli TSH, Ft4 i Ft3.

Na jakie inne choroby chorujesz poza celiakią?Jakie inne leki bierzesz poza tymi co wymieniłaś?
EmiT
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pt 27 sty, 2012 15:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: EmiT »

Ja już jestem po okresie.
Obecnie żadnych leków nie brałam oprócz Calperox i D3 i od czasu do czasu przeciwbólowe na brzuch.
Trzy lata temu byłam mocną dawką przeleczona antybiotykami ze względu na dodatni wynik metodą Elisa w klasie IGG w kierunku boleriozy.Wtedy też zaczęły się największe problemy z celiaką .
Niestety ostatnio sprawa się znowu skomplikowała ugryzł mnie zarażony kleszcz (przebadany-wynik dodatni , mam rumień) więc znowu antybiotyki.
Nadmieniam iż całe życie unikałam skutecznie antybiotyków dla siebie i rodziny ,to teraz nadrabiam.
W takim przypadku z całym leczeniem w kierunku ostopeni muszę poczekać.
Bardzo proszę jednak o informacje.
Pozdrawiam EmiT
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Podaj wyniki : OB, CRP, RF ( czynnik reumatoidalny). Jakie masz wyniki morfologii, badanie ogólne moczu? Kreatynina? To są podstawowe badanie, które może zrobić nawet internista, nie mówiąc o reumatologu. Skoro u niego byłaś, to powinien ci zrobić chociaż Ob, CRP i RF.

Powinnaś mieć zrobione także PTH, TSH, Ft4 i Ft3.

Czy poziom wit D ktoś ci badał w ogóle?

Czy chorujesz na łuszczycę lub ktoś kiedyś w rodzinie na nią chorował?
Ostatnio zmieniony pn 04 lis, 2013 22:00 przez alva_alva, łącznie zmieniany 1 raz.
EmiT
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pt 27 sty, 2012 15:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: EmiT »

Witam,
Do tej pory nie miałam robione PTH,oraz poziom wit.D .
Wszystkie inne badania które podajesz miałam do tej pory w normie.
Jutro pójdę na następne badania w związku z zażywanym antybiotykiem.Niestety cholesterol miałam podniesiony -grupa ryzyka.
W rodzinie też nie ma chorób tego typu.
Ostatnio zmieniony wt 05 lis, 2013 20:48 przez EmiT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

EmiT, podaj wyniki tarczycowych i tego cholesterolu- razem z normami.

to chore, że nikt nigdy nie zbadał Ci wit. D.. PTH też trzeba sprawdzić przy zaburzonej gospodarce wapnia, bo probelm mogą robić przytarczyce - nadczynność= osteoporoza.

czy w związku z osteoporozą jestes pod opieką specjalisty?

robili Ci dobową zbiórkę moczu na wydalanie wapnia i fosforu?
Ostatnio zmieniony wt 05 lis, 2013 22:33 przez Leeloo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

EmiT pisze:Witam,
Do tej pory nie miałam robione PTH,oraz poziom wit.D .
Wszystkie inne badania które podajesz miałam do tej pory w normie.
Jutro pójdę na następne badania w związku z zażywanym antybiotykiem.Niestety cholesterol miałam podniesiony -grupa ryzyka.
W rodzinie też nie ma chorób tego typu.
Podaj wyniki TSH, Ft4 i Ft3. To, że mieszczą się w normie papierkowej nie oznacza, że jest dobrze. Tak myśli część lekarzy, nie umiejąc odpowiednio zinterpretować zależności między TSH, czyli hormonem przysadkowym, a Ft4 i Ft3, czyli hormonami tarczycy. Ważne jest czy jest zachowana między nimi proporcja, a nie tylko czy się mieści w normie.
Podwyższony cholesterol może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jeśli to jest Hashimoto, to można przez przypadek trafić akurat w wyniki Ft3, Ft3 i TSH,które akurat będą w normie. Nie będę teraz się rozwodzić na czym sprawa polega, ale istnieje taka opcja, więc jednorazowy pomiar tych hormonów i mieszczenie się ich w normie, nie wyklucza niedoczynności tarczycy typu Hashimoto, która może być też min. przyczyną gorszego stanu kości.

Na co zażywałaś antybiotyk?
ODPOWIEDZ