diagnoza bez przeciwciał i nietolerancja preparatów żelaza

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lyra
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 10:58
Lokalizacja: Warszawa

diagnoza bez przeciwciał i nietolerancja preparatów żelaza

Post autor: Lyra »

No właśnie. W żadnej z grup nie stwierdzono podwyższonych przeciwciał mogących świadczyć i celiakii. Biopsja wykazała uszkodzenie kosmków, mogące odpowiadać celiakii (c w skali marsha). Celiakia zdiagnozowana w pierwszej linii pokrewieństwa. Dieta działa - minęły uciążliwe objawy z przewodu pokarmowego.
Od pół roku stwierdzona anemia. Hemoglobina idzie w powoli w górę - od 8,9 w czerwcu do 10,5 teraz.
Żelazo cały czas poniżej normy. Ferrytynę zbadałam sama 3 tygodnie temu i wynik był porażający - poniżej 1 (norma 4-250). Po kolejnym przyjęciu doustnym żelaza straszna biegunka i osłabienie. Podano mi żelazo dożylnie w szpitalu.
I zastanawiam się co dalej. Leżałam na oddziale, który nie miał doświadczenia z celiakami,podali mi żelazo i puścili do domu, gastrolog się nie pojawił, wizyta dopiero w kwietniu. Lekarze twierdzą, że to zaburzenia wchłaniania od celiakii.

czy ktoś miał postawioną diagnozę bez przeciwciał? Czy ktoś miał podawane żelazo dożylnie i po jakim czasie należy powtórzyć?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: diagnoza bez przeciwciał i nietolerancja preparatów żela

Post autor: Leeloo »

nie trzeba mieć przeciwciał! jest wiele osób z ujemnym wynikiem, a silnie posuniętą celiakią.
Lyra
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 10:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: diagnoza bez przeciwciał i nietolerancja preparatów żela

Post autor: Lyra »

dzięki za odpowiedź. Do tego wyszedł mi mocno reaktywny HBS (zostałam zakażona jako małe dziecko).
Wit. B jest w granicach normy (177 w pierwszym badaniu i 235 po tygodniu). Wit D niedobór (wynik 10 przy normie 30-100)
Hemoglobina teraz 10,5.

I teraz zastanawiam się, jak często powinna mieć uzupełniane dożylnie żelazo?
elzak3
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: ndz 02 gru, 2012 09:08
Lokalizacja: Kraków

Re: diagnoza bez przeciwciał i nietolerancja preparatów żela

Post autor: elzak3 »

Powalcz dietą, żelazo trzeba długo uzupełniać aby ferrytyna ruszyła w górę.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: diagnoza bez przeciwciał i nietolerancja preparatów żela

Post autor: Leeloo »

"jak często powinna mieć uzupełniane dożylnie żelazo" nie możemy Ci tu odpowiedzieć na to pytanie. to ustala lekarz.
Lyra
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 10:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: diagnoza bez przeciwciał i nietolerancja preparatów żela

Post autor: Lyra »

No właśnie z dietą jest problem, bo moim zdaniem jest odpowiednia (kilka razy w tygodniu czerwone mięso lub wątróbka, dużo kaszy gryczanej, koktajle z pietruszki itp, 1 kawa dziennie, zero czarnej herbaty). Z drugiej strony nie mogę przesadzać z mięsem, chyba że gotowanym, bo ze względu na wątrobę nie powinnam jeść smażonego. Tatara nie ruszę.
Wiem, że terminy dożylnego podania żelaza ustala lekarz. Chciałam się zorientować, jak często może się to odbywać. Zdaniem lekarki (nie gastrologa), która podawała mi żelazo 2 tygodnie temu, kolejną dawkę powinnam dostać w ciągu najbliższych 3 tygodni. No ale pani dr sama przyznała, że jestem jej pierwszą pacjentką z celiakią....
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: diagnoza bez przeciwciał i nietolerancja preparatów żela

Post autor: Leeloo »

jedyne co mogę doradzić w kwestii diety- wszystkie żelazowe produkty popijaj 100% sokiem pomarańczowym, witamina C zapewni lepsze wchłanianie Fe.
Lyra
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 01 wrz, 2013 10:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: diagnoza bez przeciwciał i nietolerancja preparatów żela

Post autor: Lyra »

wiesz, ja już tak robię
a wyniki są jakie są
bo z jednej strony problemy z przyswajaniem, z drugiej z magazynowaniem
Pytałam jak często podaje się żelazo dożylnie, bo może ktoś to przerabiał. Niestety bardzo trudno dostać się na gastrologię w szpitalu, pod którego chcę być opieką. Z tego co wyczytałam i po ocenie własnego samopoczucia sądzę, że wytraciłam większość żelaza, które podano mi 2 tygodnioe temu...
ODPOWIEDZ