Zaleczona celiakia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Nataliaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 18:52

Zaleczona celiakia

Post autor: Nataliaa »

Witam wszystkich, jestem nową użytkowniczką tego forum.

Postanowiłam stworzyć wątek, gdyż jako kilkumiesięcznemu dziecku została u mnie stwierdzona celiakia, osobiście nic z tego nie pamiętam, aczkolwiek, mama wiele razy opowiadała, że prze długi czas żaden lekarz się na mojej chorobie nie poznał i odratowano mnie w ostatniej chwili.
Podobno choroba została "zaleczona" - tak lekarz poinformował rodziców, więc wszystko ok. i szczerze, nikt dalej nie wnikał czy wszystko jest ok, gdyż lekarze zarzekali się, że tak.
Więc jem wszystko, dosłownie. nie mam żadnych objawów, poza jednym znaczącym, nie przybieram na wadze, przy 170 ważę ok 46 kg. Dzisiaj wiem, że to wina niewchłaniających się składników, wybieram się do lekrza, chociaż się boję, tej całej diety, którą będę musiała "znosić" już do końca życia.
Czy ktoś tutaj miał podobny przypadek ? Albo ktoś zna przypadek nieprzestrzegania diety ?
A może, ktoś kiedyś czytał, że takie osoby otarły się o śmierć ?


Wiem, że to nieodpowiedzialne z mojej strony, że dopiero teraz i w ogóle, chciałabym wyglądać normalnie.
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: basiag »

Nataliaa pisze:Witam wszystkich, jestem nową użytkowniczką tego forum.

Postanowiłam stworzyć wątek, gdyż jako kilkumiesięcznemu dziecku została u mnie stwierdzona celiakia, osobiście nic z tego nie pamiętam, aczkolwiek, mama wiele razy opowiadała, że prze długi czas żaden lekarz się na mojej chorobie nie poznał i odratowano mnie w ostatniej chwili.
Podobno choroba została "zaleczona" - tak lekarz poinformował rodziców, więc wszystko ok. i szczerze, nikt dalej nie wnikał czy wszystko jest ok, gdyż lekarze zarzekali się, że tak.
Więc jem wszystko, dosłownie. nie mam żadnych objawów, poza jednym znaczącym, nie przybieram na wadze, przy 170 ważę ok 46 kg. Dzisiaj wiem, że to wina niewchłaniających się składników, wybieram się do lekrza, chociaż się boję, tej całej diety, którą będę musiała "znosić" już do końca życia.
Czy ktoś tutaj miał podobny przypadek ? Albo ktoś zna przypadek nieprzestrzegania diety ?
A może, ktoś kiedyś czytał, że takie osoby otarły się o śmierć ?


Wiem, że to nieodpowiedzialne z mojej strony, że dopiero teraz i w ogóle, chciałabym wyglądać normalnie.
Więc lekarz był niedouczony :/ , celiakii nie da się "zaleczyć" to jest choroba na całe życie, zyczę aby tym razem lekarz okazał się bardziej kompetentny ;)
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: pleomorfa »

Niestety takich przypadków jak Ty jest wydaje się całkiem sporo. W ostatnim czasie na forum pojawiło się nawet kilka takich, natomiast był przywoływany przypadek bodajże chłopca, który po "zaleczonej celiakii" i powrocie na dietę glutenową, wylądował u lekarza ze zmianami w jelicie stopnia IV w skali Marsha, co jest stanem z tego, co się orientuję przed nowotworowym.

Diety nie ma się, co bać. Na początku jest ciężko, ale to kwestia wprawy. Natomiast organizm to mimo wszystko odczuwa, na plus.

Jak najszybciej odwiedź lekarza. Lepiej późno niż wcale :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Nataliaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 18:52

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: Nataliaa »

Wcale mnie to nie pocieszyło, no ale dziękuję Wam:). Jestem na diecie glutenowej 23 lata, żyję.
Teraz to się wystraszyłam nie nie żarty..
Do jakiego lekarza w takim razie udać się powinnam ? czy rodzinny skieruje mnie na jakieś badania czy jakiegoś specjalisty ?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: Anula80 »

Nie chcę Cię straszyć, ale lekarz, który zdiagnozował celiakię u mojego syna, opowiadał nam o koledze swojego brata, który zmarł na chłoniaka, bo jak w końcu lekarze wpadli na to, że choruje na celiakię, dla niego było już za późno ;( Tak więc sprawa jest poważna. A do diety można się przyzwyczaić. Skłamałabym, jakbym powiedziała, że nie byłam załamana. Na początku jest bardzo ciężko, ale naprawdę są gorsze choroby. Oby do celiakii nie przyczepiła się inna choroba
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Nataliaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 18:52

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: Nataliaa »

A dawno u Ciebie zdiagnozowano tę chorobę ?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: Anula80 »

Ja nie mam diagnozy. Przypuszczam, że mogę mieć celiakię, ale przeciwciała u mnie były ujemne, a jeśli chodzi o biopsję, to po prostu śmiech na sali. Jak można stwierdzić lub wykluczyć celiakię po pobraniu 2 wycinków??? Bo tyle mi pobrał lekarz podczas gastroskopii. Od razu po badaniu przeszłam na dietę i zobaczymy, jak to będzie.
Mój syn został zdiagnozowany ponad rok temu jako 3-latek. Na początku wydawało mi się, że to koniec świata, a dziś uważam, że dzięki niemu może skończą się nasze, czyli moje i męża kłopoty zdrowotne. My świadomie z wyboru od tego roku jesteśmy na diecie bg
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Nataliaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 18:52

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: Nataliaa »

Anula, podziwiam. Prawda, że dieta bezglutenowa jest dosyć droga ?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: Anula80 »

Tak to prawda, ale jest mnóstwo rzeczy w przyzwoitych cenach, które można jeść. Sama planuję powoli odchodzić od tych gotowych mąk na rzecz tych naturalnie bezglutenowych. Fakt, że i tak już wiele z nich odrzuciłam, bo nie podoba mi się skład. Jak na razie staram się mieć zawsze mąkę Bread Mix Schaer, mąkę Marcs&Spencer, kukurydzianą i koniecznie z amarantusa
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Nataliaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 18:52

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: Nataliaa »

aż się boję ;//
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: Leeloo »

Leć do rodzinnego po skierowanie na badanie krwi- przeciwciała na celiakię, ale znając życie marna szansa, że je dostaniesz. skierowanie do gastrologa też jest potrzebne- wypisze je rodzinny. ale dostac sie do gastrologa na nfz...

wszystko oczywiście można załatwić prywatnie, jak znaczna część forumowiczów..- sama możesz zbadać krew na przeciwciała w laboratorium np. Diagnostyce. jeśli te wyjdą ujemne, wtedy załatwić odpłatnie gastroskopię z biopsją.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: Anula80 »

Na początku to wszystko wydaje się straszne, ale naprawdę nie ma się czego bać. Dobrze, że zalogowałaś się na forum, bo dużo się dowiesz, będziesz mogła liczyć na wsparcie. Ja żałuję, że zdecydowałam się na to dopiero po ponad pół roku, ale lepiej późno niż wcale :)
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: Leeloo »

zobaczysz, że dieta jest całkiem znośna, a z czasem, wręcz smaczniejsza, bardziej kolorowa i kreatywna. i z pewnością zdrowsza od tradycyjnej. poza tym, wraz z regeneracją organizmu, poczujesz się jak o niebo lepiej i wtedy trudności tej diety zejdą na dalszy plan i znikną.
Nataliaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 18:52

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: Nataliaa »

Jeśli w końcu przybrałabym na wadze byłoby cudownie, aczkolwiek trudno chyba będzie się przyzwyczaić do niemocy jedzenia na mieście, bo niestety takich punktów bezglutenowych chyba u mnie nie ma..
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zaleczona celiakia

Post autor: Leeloo »

nie trzeba jeść na mieście, żeby przytyć ;)

wszędzie możesz złapać banany- najlepszy fast food, owoce, wafle ryżowe, kaszki i słoiczki dla dzieci (wbrew powszechnej opinii SĄ smaczne, trzeba wiedzieć które wybierać), żelki Haribo i ŚmiejŻelki, lody Grycana, większość Kinderów, Nutellę, Snickersy, Bounty, M&M'sy itd.. Mc Donald's oferuje frytki i lody (w kubeczku bez polewy), jest coraz więcej jedzenia w dyskontach typu Lidl, Biedronka.. raz w tygodniu można pookupować kuchnię i pomrozić sobie własne bułki/chlebki, batony z nasion i owoców itd.

ale teraz to jest nieco mnie istotne, musisz szybko skończyć diagnozowanie, żeby czym prędzej przestać się truć. waga z czasem też ruszy, o to się nie martw.
ODPOWIEDZ