Dieta bezglutenowa przed gastroskopią

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marysiaa123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw 05 cze, 2014 18:12

Dieta bezglutenowa przed gastroskopią

Post autor: marysiaa123 »

Witam,
Dzisiaj dostałam skierowanie na gastroskopię, w którym jest napisane:
Rozpoznanie: nietolerancja glutenu?
Proszę o wycięcie błony (błonka - nie mogę się doczytać )
Moje pytanie jest takie: czy jeśli faktycznie choruję na celiakię to to badanie z tym wycinkiem jednoznacznie to stwierdzi.
A po drugie lekarz powiedział mi , żebym zaczęła już od teraz stosować dietę bezglutenową, ale czytałam że przed zdiagnozowaniem nie powinno się rozpoczynać diety, bo może ona wpłynąć na wynik źle badania, więc jak to w końcu jest?
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta bezglutenowa przed gastroskopią

Post autor: Leeloo »

na kiedy masz badanie wyznaczone?

nie stosuj diety przed badaniem. po wyjściu z gastroskopii możesz zaczynać życie na bezglucie.

badanie z wycinkiem powie, czy celiakia już jest i w jakim stopniu.
dorka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob 03 maja, 2014 16:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dieta bezglutenowa przed gastroskopią

Post autor: dorka »

Mam podobne pytanie, trochę się zaczęłam gubić. Mam różne objawy w tym chorobę współistniejącą - hashimoto. Niedawno miałam zrobione przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA - 96,0 U/ml i Anti-gliadyn GAF-3X - 54,4 RU/ml. Miałam mieć zrobioną biopsję półtorej tygodnia temu, ale dwa dni przed dostałam telefon, że muszą ją przełożyć na za miesiąc. Skierowanie na biopsję dostałam od gastroenterologa, który zalecił od razu przejść na dietę, nie wspominał nic o jej zawieszeniu przed badaniem, a na moje pytanie, kompletnie jeszcze nie wiedzącej niczego osoby, czy jeśli wycinek pokaże, że kosmki nie zanikły to czy to oznacza, że nie jestem chora odpowiedział, że celiakię mam, a jeśli kosmki nie zanikły to oznacza, że jeszcze nie zanikły. Przeszłam na dietę i czuję się dużo lepiej, bardzo nie chcę znowu wracać do glutenu nawet na chwilę. Czy żeby faktycznie całkowicie zdiagnozować celiakię muszę to zrobić żeby nie zafałszować wyników biopsji?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Dieta bezglutenowa przed gastroskopią

Post autor: Anula80 »

Jeżeli zależy Ci na diagnozie (a wygląda na to, że tak), to musisz koniecznie wrócić do glutenu. A lekarz, który przed wykonaniem gastroskopii każe przejść na dietę, jak dla mnie jest do wymiany :042:
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta bezglutenowa przed gastroskopią

Post autor: Leeloo »

potwierdzam. lepiej się przemęczyć i mieć 100% pewność, bez wyrzutów sumienia. bo inaczej szkoda nerwów i ciała na taki zabieg.
i owszem, lekarz na czarną listę.

kiedy piszesz wyniki, zawsze obok podaj normy swojego laba.
marysiaa123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw 05 cze, 2014 18:12

Re: Dieta bezglutenowa przed gastroskopią

Post autor: marysiaa123 »

Hm , niestety gastroskopię mam mieć zrobioną dopiero pod koniec sierpnia, no chyba że nie wytrzymam i zrobię prywatnie, choć trochę jest mi szkoda pieniędzy - jestem studentką i mój budżet jest dość skromny. Zastanawiam się czy w takim razie mogę przejść na bezgluten na jakieś 2-3 tygodnie i sprawdzić jak się będę czuła, a miesiąc, półtora przed badanie wrócić do normalnego jedzenia. Myślicie, że to ma jakiś sens?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta bezglutenowa przed gastroskopią

Post autor: Leeloo »

nie przechodziłabym na bezglut bez wcześniejszej biopsji. kilka dni nie zrobi kolosalnej różnicy, ale w tygodnie bym się nie bawiła, nigdy nie wiadomo jak duże są zmiany w jelitach, jeśli dopiero się zaczęły, to 3 tygodnie mogą już zafałszować obraz.
ODPOWIEDZ