Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

w odpowiedzi dla Gosi wolałbym przytyć na tkance mięśniowej ale 1kg zwyczajnie bym się nie obraził tzn. tłuszcze mogę jeść? Dieta jest strasznie ograniczająca, chce się czuć jak normalny, pełen sił zdrowy mężczyzna. Czy ta dieta nie jest za słaba na to?? Czy to jest możliwe przy tej diecie?? Dostałem wczoraj 170zl na tydzien w krk ,mam w tej chwile niecale 20.. bo przeszedlem na diete :) Chleb za, ktory zaplacilem 10 zl wczoraj wieczorem skonczyl mi sie dzisiaj rano a dzisiaj na kolacje dojadałem konserwy bg i jakąś zupę xd Mam obawy przed kupowanie wielu produktów w sklepach tzn. mleka, jogurtów, ryb konserwowych bo mogą być dodatki glutenu. Jak by była na tym forum jakaś lista sklepowych produktów bezglutenowych na których nie znajduje się przekreślony kłos to było by świetnie, istnieje może coś takiego?? Z alko nie problemu bo wino to wino a rum to tum nie tak jak z jedzeniem ze gdzies moga sie znalesc sladowe ilosci glutenu. Po 1 dniu trzymania diety niby czuje sie lepiej ale duzym kosztem pienieznym i troszeczke psychicznym. Chce doprowadzic do tego, ze nie bede o tym myslal i nie bede sie zastanawial dlugo nad kupnem produktow BG w sklepie. Przydalaby mi sie jedna z Was w domu ;) bede darł ta dietę ile bedzie się dało, kolejne dni mam zamiar spedzic na zrobieniu jadłospisu na przyszlość :) Dieta BG na 100% !!! Czekam na odp. Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8118
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

Dieta glutenowa nie czyni zdrowym mężczyzną ;) Zbilansowana dieta obfitująca w ryby, zdrowe tłuszcze, warzywa, owoce i błonnik- owszem tak.
Dieta bezglutenowa to nic w porównaniu do innych diet- np. wegańskiej, SCD, itd. A i przy takich rygorach można być sportowcem, trenerem, bardzo aktywnym człekiem.

Jak już pewnie zauważyłeś na forum nie ma takiej listy. Są wątki o setkach firm i sklepach przyjaznych/nieprzyjaznych bezglutenowcom. Codziennie forumowicze wymieniają się informacjami dotyczącymi produktów bez znaku, piszą mejle do producentów i wklejają tu odpowiedzi od nich, dodajemy zdjęcia produktów itd.

na co wydałeś 150zł? Na samo jedzenie BG? Chleb za 10zł to faktycznie sporo, trzeba wiedzieć jak dobrze gospodarować, ale początki tak właśnie wyglądają.

Co do Krakowa- wejdź sobie do Rossmanna, mają tam sporo jedzenia, pasztety BG za ok. 5zł, kostki rosołowe za 4zł z których szybko zrobisz studencką zupkę, przyprawy BG "Dary Natury" za ok. 3zł. Do tego słodycze i inne bajery.
Tu masz wątek o Krakowie, są posty o sklepach:
viewtopic.php?f=2&t=13&hilit=Krak%C3%B3w&start=135

Każde mleko jest BG.
Każde jaja są BG.
Każde świeże mięso i ryby są BG
Każde świeże warzywa i owoce są BG
Wafle ryżowe- Good Food, Sonko, Kupiec
Wędliny- Konspol, NOVE..wiele innych już sama nawet nie pamiętam ;)
Kasza gryczana, jaglana- po przebraniu z obcych ziaren jest OK
Nabiał- sporo z Hochlandu np. Almette, Piątnicy, Danone, Monte, Olma...i wiele innych
makarony ryżowe, z tapioką i fasolą mung Tao Tao
papier ryżowy Tao Tao- sajgonki :D
z przyjemności:
dżemy Łowicz, Nutella, Flipsy, większość Haribo, Magnumy oprócz edycji limitowanych, Big Milki/Bambi/Fruit, Solero, wiele lodów Koral, Snikcersy, Bounty, słodycze Goplany, Galaretka w czekoladzie Mella, Mamba, Maoam, Śmiejżelki, Kinder czekolada, Kinder Maxi, Toffifee..i wiele innych

my wszyscy tutaj czytamy etykiety, codziennie. Pierwsza i podstawowa zasada bezglutenowca :D CZUJNOŚĆ!

jeśli idziesz na zakupy np. do Lidla, to wejdź sobie na forum i przeczytaj wątek "Lidl", spisz sobie produkty o których ostatnio pisaliśmy. To się cały czas zmienia, bo nagle producent dodaje gluten lub coś podejrzanego, czy w ogóle produkt zostaje wycofany.

tu masz wykaz produktów bezglutenowych- tych ze znakiem jak i bez niego, wciskając ctr+F możesz wpisać szukaną nazwę np. Konspol i zobaczysz czy w ogóle jest, a jeśli jest to jakie produkty tej firmy:
http://www.celiakia.pl/wp-content/uploa ... 2.2014.pdf
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Gosiuuunia »

Z chleba można zrezygnować lub ograniczyć go. Kasze, makarony ryż, ziemniaki i chude mięsko przede wszystkim. Poszukaj też dobrej, bezglutenowej odżywki białkowej, można na niej robić omlety :) Koniecznie owsianka (bezglutenowa). Dołącz też nabiał- sery, jogurty, twarogi, kefir, maślanka. Jaja. Owoce, a przede wszystkim warzywa (owoce można ograniczyć do minimum). Rośliny strączkowe (są dobrym substytutem mięsa). Jeszcze musisz dostosować kaloryczność posiłków do aktywności fizycznej. Najlepiej byłoby chodzić na siłownie 2 razy w tygodniu (mięśnie same się nie zbudują), jeśli nie siłownia, to jakaś inna forma aktywności fizycznej (zaplanować samemu trening na ok 40-60 min co drugi/trzeci dzień). Wklejam pierwszy lepszy link jaki znalazłam na google http://www.jak-to-zrobic.pl/index.php/a ... /0/id/1030

Co do produktów, zobacz może, czy zamawianie przez internet nie będzie wychodziło taniej niż kupowanie w sklepach.

Tłuszcze nienasycone w diecie są bardzo ważne. Znajdziesz je w rybach, olejach (np. lniany lub z wiesiołka), oliwa z oliwek, orzechy itd. Np. nasiona konopi są bardzo zdrowe, mają właściwą proporcję pomiędzy kwasami Omega-3 i omega-6. Zamień olej słonecznikowy na rzepakowy.

Co do znaku przekreślonego kłosa. Licencja kosztuje więc logiczne jest, że nie każdy producent będzie zainteresowany. Przy produkcji wielu produktów nie używa się glutenu i są one od niego całkowicie wolne. I tak jak Leeloo napisała, musisz przejrzeć wątek producentów i zobaczyć co i jak. Przede wszystkim i tak trzeba czytać etykietki.

Obiecuje Ci, że w bezglutenowym świecie nie zginiesz :) Potrzebujesz tylko trochę czasu żeby się odnaleźć. Pamiętam, że jak ja przeszłam na diete potrafiłam przez 20-30 min wybierać jogurt :) Teraz wszystko jest bardzo łatwe :)
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Kolejny dzień bez glutenu przeleciał. Czuje się o dziwo dużo lepiej nie wiem czy to jakieś placebo... ale naprawdę wykluczeniu glutenu działa:) Poważnie widzę poprawę w samopoczuciu i w kondycji zdrowotnej, która się poprawia :) Teraz lecę z tą dietą na maksa. Dzięki za wypisanie potraw i licznik kalorii od Gosiuuuni :) Kasa na jedzenie niestety tak właśnie idzie 150 zł w dzień, obiad BG w galerii i większe zakupy BG składające się z konserw, chleba, salami płatków śniadaniowych BG firmy lima na których piszę RIZ/RIJST & MILLET SOUFFLES Belgijskiej produkcji, polecam wszystkim na diecie BG mają świetny skład. Chleb będę starał się ogarnąć w Shake&Bake w krk bo robią wyroby bezglutenowe to może wyjdzie coś taniej niż 10 zł za bochenek. Moglibyście mi napisać na co mam zwracać uwagę przy kupnie jogurtów albo innych produktów bez znaczku z przekreślonym kłosem tzn. czego mam się doszukiwać w składzie?? Napisu, że nie ma tam glutenu czy jakoś inaczej to się rozpoznaje ?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8118
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

Jutro masz Dzień Bezglutenowej Pizzy w Shake&Bake :)


Gluten może być ukryty pod nazwami:

białka pochodzenia roślinnego
skrobia warzywna
białka zbożowe
zagęszczacze i wypełniacze zbożowe
otręby
skrobia modyfikowana
skrobia
skrobia spożywcza
modyfikowana skrobia: E-1404, E-1410, E-1412-14,E-1420, E-1442, E-1450-51
błonnik roślinny/zbożowy

jeśli produkt ma napis "może zawierać śladowe ilości glutenu, zbóż" lub "na terenie zakładu jest używana mąka pszenna, gluten, zboża" to taki produkt odkładasz na półkę i szukasz dalej ;)

Bardzo się cieszę, że tak dobrze się czujesz na tej diecie. I tak szybko zauważyłeś poprawę. Good for You :564:
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Dzięki za info :) Na pewno odwiedzę Shake&Bake i biorę się za działanie z poszukiwaniem produktów.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Jeszcze pytanie czy 23 lata temu jak miałem diagnozowana celiakie była różnica miedzy celiakia a alergia na gluten? :D Bo jeżeli wtedy na alergie na gluten mówiło się celiakia to mogę mieć tylko alergie :) Ponoć w tamtych czasach większość lekarzy kazało wprowadzać normalną dietę z glutenem po kilku letniej przerwie od glutenu bo uważali, że to ustępuje. Chciałem swoją dietę dopiąć na ostatni guzik i upewnić się czy to przypadkiem nie jest alergia, jutro jadę po wyniki z przed 23 lat i zbadać się ponownie dla pewności. W jaki najprostszy sposób mogę się zbadać na celiakie? wystarczy tylko badanie krwi? dodając, że od 3 dni jestem na diecie BG to nie zatuszuje wyniku? Ta dieta sprawia mi wiele kłopotów bo biorę jeszcze leki i też nie wiem czy zawierają gluten........................
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

a propos wycinków są one pobierane z dwunastnicy czy z jelita cienkiego??? Proszę o szybką odp. bo chciałbym już się przestawić psychicznie, że albo mam tą celiakie i stosuje dietę albo tylko alergia... straszna motanina z tym ale chciałbym mieć to z głowy... Leki które biorę to lirra 5 mg i symbicort 160/4,5 też nie mogę nic znaleść odnosnie tego czy mają gluten..
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Gosiuuunia »

Wycinki pobierane są z dwunastnicy. Dwunastnica jest początkowym fragmentem jelita cienkiego. Kosmki odnawiają się miesiącami, więc na gastroskopie nie będzie to miało wpływu. Jedynie jakbyś robił badania na przeciwciała z krwi. Jeszcze oczywiście zależy kiedy będziesz miał badanie. Jeśli za np. pół roku to w tym czasie kosmki mogą się już zregenerować chociażby częściowo. Jeśli na opakowaniu nie ma informacji o glutenie, ani żadnej info nie można znaleźć w necie to napisz maila do producenta z pytaniem.

Generalnie nie zaleca się przechodzenia na diete bezglutenową przed diagnozą.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Badanie chcę zrobić jak najszybciej i będzie to gastroskopia, myślę, że w tym tygodniu także będę kontynuował dietę bezglutenową. Chyba, że na 100% powinienem wrócić do diety z glutenem przed badaniem to proszę napisać.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8118
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

jeśli zrobisz badanie teraz, to kilka dni na bezglucie nie wpłynie na wynik. Pamiętaj, aby na skierowaniu była wymieniona biopsja jelita. Minimum 4 wycinki do badania
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Ok. Dzięki. Jutro postaram się to zrobić prywatnie.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Witam, mam jutro tą gastroskopie :) Czy to badanie będzie w stanie stwierdzić w 100% celiakię czy wynik może być dobry mimo choroby? Rozmawiałem dzisiaj z lekarzem to powiedział, że to różnie bywa z wykrywaniem celiakii bo wiele objawów może być podobnych do celiakii. Wspomniałem o wynikach z dzieciństwa to powiedział, ze to ułatwi sprawę.
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Gosiuuunia »

Są 4 jednostki chorobowe związane z glutenem (chyba):
- celiakia,
- alergia na gluten,
- nietolerancja glutenu,
- nadwrażliwość na gluten.

Tylko w przypadku celiakii występuje zanik kosmków jelitowych. Jeśli pobrane wycinki będą z dwunastnicy i będzie występował zanik kosmków jelitowych w typie II, IIIa, IIIb, IV w skali Marsha stwierdza się celiakię. Na oko nie można ocenić stanu jelit, wycinki muszą zostać pobrane i przekazane do analizy. Jeśli zanik kosmków występuje -> celiakia. W sytuacji, gdy kosmki będą ładne i zdrowe, trzeba będzie się wziąć za diagnostykę w kierunku alergii i nietolerancji.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Ok. Dzięki. Będę miał robione wycinki z dwunastnicy i będą wysyłane do analizy. Jak miałem roczek to miałem robione te wycinki i wskazywały podobno na celiakię dlatego jadę po wyniki do szpitala, żeby się upewnić. O ile dobrze się orientuję nietolerancja glutenu to celiakia a alergia to inna sprawa bo nie niszczy kosmków. Siedzę 4 dzień na tej diecie i stwierdzam, że dieta nie jest lekka mimo, że jem mięso, często chodzę głodny mimo w miarę regularnego jedzenia, dzisiaj w nocy przebudziłem się o 4 i już nie spałem do 7 musiałem iść coś zjeść chyba, nie spałem chyba z niedojedzenia. Posiłki bezglutenowe są szybko strawne i szybko staje się głodny po nich :D Jeżeli macie jakieś propozycje mocniejszych posiłków BG to dajcie znać:)
ODPOWIEDZ