Jakie badania?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Matowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt 29 sie, 2014 20:39

Jakie badania?

Post autor: Matowy »

Witam,

Jestem nowy na forum. Od około 1 roku życia została u mnie zdiagnozowana celiakia. Do mniej więcej 16 roku życia byłem na restrykcyjnej całkowicie bezglutenowej diecie. W wieku 16 lat, została u mnie przeprowadzona prowokacja glutenem - bo jeszcze wtedy w ten sposób sprawdzano tolerancję na gluten. Obecnie mam 26 lat i chciałem przeprowadzić badania dotyczące obecności celiakii, ze względu na pogorszenie się mojego stanu zdrowia w postaci bóli brzucha, wzdęć, biegunek, etc. Z racji tego, że bardzo długo przestrzegałem diety (ponad 16 lat), do dnia dzisiejszego jem bardzo mało chleba i produktów z glutenem, lecz w miarę regularnie, co powoduje u mnie obawę nawrotu choroby.

Do rzeczy.. na Internecie znalazłem trzy sposoby wykonywania badań w kierunku wykrycia obecności celiakii, pobieranie krwi w labolatorium lub badanie DNA w postaci zamówienia przesyłki z zestawem "na ślinę" lub "na krew". Z racji tego, że kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać, zwracam się do Was - osób z większym doświadczeniem o poradę w jaki sposób wykonać badanie. Chciałem nadmienić, że mieszkam w Szczecinie, może ktoś coś poleci?

Pozdrawiam i liczę na pomocne odpowiedzi,
Mateusz
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie badania?

Post autor: Gosiuuunia »

jedynym badaniem, dzięki któremu można w 100% stwierdzić celiakię jest pobranie wycinku z jelita cienkiego. Wykazuje ono czy występuje brak kosmków jelitowych charakterystyczny dla celiakii. Jeśli od dłuższego czasu jesz normalnie i z glutenem to możesz wybrać się do gastrologa w celu wykonania gastroskopii, w czasie której pobierany jest wycinek z jelita cienkiego.
przeczytaj to: http://www.celiakia.pl/diagnoza/
Ostatnio zmieniony pt 29 sie, 2014 21:46 przez Gosiuuunia, łącznie zmieniany 1 raz.
Matowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt 29 sie, 2014 20:39

Re: Jakie badania?

Post autor: Matowy »

A czy jest sens wykonywania badania krwi w kierunku celiakii i badanie DNA jeśli będę robił gastroskopię?
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie badania?

Post autor: Gosiuuunia »

To zależy od wyniku gastroskopii. Jeśli wynik pozytywny, to już nie trzeba innych badań. Jeśli będzie negatywny to można robić testy z krwi w kierunku alergii oraz nietolerancji. Test genetyczny pokaże Ci czy masz predyspozycje do celiakii.

Od dawna jesz gluten?
Matowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt 29 sie, 2014 20:39

Re: Jakie badania?

Post autor: Matowy »

10 lat.. ale zdaję sobie sprawę, że mogą być nawroty. Do tej pory było okej, ale obecnie od 6 dni mam bóle w okolicach jelit, biegunkę. W dniu dzisiejszym byłem u Pani doktor, która mnie prowadzi od urodzenia, ale powiedziała, że nie widzi nic złego - powiedziała mi, że mam rewolucję w brzuchu i pewnie coś nie tak zjadłem. No ale ile może boleć brzuch w okolicach jelit. Najlepiej umówię się w prywatnej klinice do lekarza i niech zrobi potrzebne badania. Wolę zapłacić za wszystko jak być zbywanym i bagatelizowanym w naszej służbie zdrowia. Jako osoba z celiakią chyba powinienem być od razu wysłany na jakieś badania w przypadku bolesności...
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie badania?

Post autor: Gosiuuunia »

Jako osoba z celiakią nie powinieneś jeść glutenu :) Ale jeśli od 10 lat prowokujesz się glutenem, to jeśli coś ma wyjść z biopsji to na pewno wyjdzie. Ja nie miałam badań z krwi. Dostałam diagnoze tylko na podstawie spłaszczonych kosmków z pobranych wycinków (IIIb w skali Marsha).

Moja pani doktor (jeszcze wtedy mój pediatra) też na początku przypisała mi tabletki na powstrzymanie biegunki i zaleciła pić siemię lniane. Potem mi powiedziała (właściwie mojej mamie), że skoro nie pomaga to do szpitala. Skończyłam u prywatnego gastrologa z diagnozą w ręku w przeciągu chyba tygodnia.
Matowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt 29 sie, 2014 20:39

Re: Jakie badania?

Post autor: Matowy »

Wiesz. Metody badania celiakii 10 lat temu były zupełnie inne a już nie wspomnę o tych sprzed 26 lat gdy byłem w szpitalu uważany za wyjatkowy przypadek. Miałem tyle biopsji, prowokacji i innych badań że glowa mała, pomijając zapaść w wieku jednego roku - spowodowaną celiakią, oraz ciągłe przebywanie w szpitalu do 6 roku życia. Pediatra, która mnie prowadziła kazała zrobić z gastrologiem prowokację i od tamtego momentu jem normalnie bez żadnych problemów do dnia dzisiejszego :) No nic znalazłem już namiary na dobrego lekarza prywatnie. Dziękuję pięknie za informację. Jak będę już coś wiedział więcej to dam znać. Btw. Świetne forum na pewno będę się tu udzielał. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru. :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Jakie badania?

Post autor: Leeloo »

Jeśli celiakia była potwierdzona, to teraz gastroskopia też powie to samo. Z celiakii się nie wyrasta, może ona przejść w stan uśpienia - bezobjawowy lub latami dawać niejednoznaczne znaki spoza układu pokarmowego, ale nigdy nie przechodzi.

badanie genetyczne jest na chiwlę obecną niepotrzebne, zrób gastro z biopsją - min. 4 wycinki z jelita.
ODPOWIEDZ