Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

buuuubi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 05 paź, 2014 09:00

Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: buuuubi »

Witam

Od półtorej roku z nasilającym się natężeniem odczuwam dolegliwości takie jak: ból po żebrami w prawym boku, bóle pleców i kręgosłupa jakby od brzucha, po pewnym czasie doszło osłabienie, ostatnio doszedł świąd skóry z zaczerwienieniem, ból w nadbrzuszu środkowym, specyficzna masa po prawej stronie brzucha (lekarz jej nie wyczuwa ale ja czuje tam tkliwość) oraz kał w kolorze toffi. Wszystko to wskazywało by na schorzenia trzustki ale wszystkie badania jakie wykonałem (2 razu USG, morfologia, gastroskopia, kolonoskopia, próby wątrobowe, amylaza w krwi i moczu i tomografia komputerowa) wyszły bez zarzutu. Problem w tym ze w/w objawy nasilają się z miesiąca na miesiąc. Nie wiem już co robić, czy TK bez zarzutów wyklucza raka czy też istnieje możliwość że nie zauważono go tam ? W tym momencie zaczynam myśleć, czy jednak to nie alergia na gluten lub ewentualnie laktozę.
Kolonoskopia i gastroskopia nic złego nie wykazały (za wyjątkiem nieistotnej wg lekarza małej nadżerki na dwunastnicy, której już kolejne gastro nie pokazało)
Aminotransferazy, bilirubina, kreatynina, amylaza w krwi i moczu, lipaza, CRP i fosfotazę alkaliczną oraz markery AFP, CEA i CA 19-9 w normie. Podobnie krew utajona w kale ujemna, żelazo we krwi ok, OB <6, morfologia w porządku (w rozmazie czasami zdazrają mi się delikatne zmiany neutro, bazo i mono, ale lekarz onkolog uznał że "taką mam urodę" tym bardziej, że ostatnie 3 morfologie wyszły już bez zarzutów). USG 2 razy w rocznym odstępie. TK wszystko w normie. Robiłem wcześniej jeszcze krew na lamblie
Najbardziej mi dokuczają bóle pod prawym żebrem, takie gniotące nie ostre, centrum bóli to miejsce pod żebrami, ale bóle te rozlewają się w dół w kierunku jakby wyrostka (tam mam tą dziwną niewyczuwalną z zewnątrz masę), w lewo nad pępek, oraz w okolicach prawej strony pępka. Do tego plecy, tak pod łopatką, pod żebrami z tyłu i boku jak i kręgosłup w okolicach między łopatkowych.
Dodam, iż miesiąc temu spuchło mi prawe jądro - były to żylaki prawego powrózka nasiennego - urolog wyciął mi je w operacji zwykłej (nie-laparoskopowej). Podobno te żylaki zdarzają się zazwyczaj w lewym jądrze, kiedy są w prawym to wskazuje na możliwe problemy w jamie brzusznej, co dodatkowo mnie zaniepokoiło.
Jem w miarę normalnie, zawsze starałem się ograniczać węglowodany proste (na które co ciekawe akurat mam największy apetyt), mięso lubię, warzyw też sporo. Piję tylko piwo i to tylko weekendowo, palenie rzuciłem 7 lat temu. Ewentualny stres wynika tylko z aktualnych problemów zdrowotnych. Praca - sporo siedzę tak za kółkiem jak i przed komputerem. Ogólnie od dobrych kilku lat staram się zdrowo trzymać - joga, rower, siłownia - no i niestety takie problemy mnie i tak zaatakowały :(

Od kilku dni wycofałem z diety laktozę i ograniczyłem gluten. Zrobiłem badania (czekam na wyniki) krwi na alergię na mleko krowie i gluten. Co powinienem jeszcze zrobić by wykluczyć lub potwierdzić ewentualne problemy z glutenem / celiakię ? Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: pleomorfa »

Czy w trakcie gastroskopii i kolonoskopii zostały pobrane wycinki ? Bez badania histopatologicznego de facto nie da się stwierdzić, co dokładnie się tam dzieje.

Jednorazowe badanie na pasożyty nie daje realnego wyniku, ponieważ, aby było ono miarodajne trzeba nosić kał kilkakrotnie (wynik pozytywny wychodzi, gdy trafimy na okres składania jaj). Dobra doczytałam, że to było z krwi ;)
Skoro widzisz jakieś odejścia od normy w kale to czy był on porządnie przebadany, czy tylko na tę krew utajoną?

Jakie choroby występują w rodzinie?
Czy masz jakieś choroby poza owymi żylakami?
Czy wykluczone zostały wady kręgosłupa (w kwestii bólów i podskórnych mas w różnych miejscach - gdy występują wady układu ruchu, mięśnie mogą się spinać w różnych miejscach, dając właśnie wrażenie podskórnych mas i wrażenia bólowe)?
Skoro masz największy apetyt na cukry proste to czy badałeś może kał mykologiczne, na posiew?
Masz jakieś alergie?

Dlaczego podejrzewasz problemy z glutenem?
Nie zmieniaj diety dopóki nie skończysz diagnostyki, bo może to przekłamać wyniki!

Tutaj masz opisane jednostki chorobowe, w których problemem jest gluten (w lewym pasku kolejne)
http://www.celiakia.pl/celiakia/
Każdą z nich diagnozuje się w inny sposób. Jeżeli żadna z nich nie wyjdzie, a po odstawieniu glutenu występuje znaczna poprawa stanu zdrowia i samopoczucia diagnozuje się nadwrażliwość na gluten.

Przy samej celiakii jednoznaczną odpowiedź daje biopsja dwunastnicy przeprowadzana w trakcie gastroskopii. Można także zrobić badania przeciwciał (przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej, endomysium mięśni gładkich, deamidowanej gliadynie - wybrać dwa), tyle że jeżeli wyjdzie wynik ujemny to nie znaczy, że choroby nie ma (u dorosłych jest to dosyć powszechne).
A generalnie droga wygląda tak:
1. Badanie na IgA ogółem
2.1. Jeśli wyjdzie w normie (lub powyżej) wykonuje się badanie przeciwciał przeciw np. transglutaminazie tkankowej i deamidowanej gliadynie w obu klasach (IgA i IgG)
2.2. Jeśli wyjdzie poniżej normy to wykonuje się badania przeciwciał tylko w klasie IgG
3. Biopsja dwunastnicy

Jeżeli celiakia oraz alergia w klasie IgE zostaną wykluczone. Jest jeszcze alergia opóźniona IgG zależna, którą diagnozuje się z testów Food Detective, bądź też poprzez testy Immunopro, oraz już wcześniej wspominana nadwrażliwość.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: Leeloo »

do tego o co pyta pleomorfa, dodam jeszcze:

1. ile masz lat?
2. ile ważysz przy jakim wzroście?
3. czy zauważyłeś wahania wagi od kiedy to wszystko się dzieje?
4. gdzie lokalizuje się ten świąd z zaczerwienieniem?
5. jak wyglądają wypróżnienia? i co ile są?
6. badano Ci jakieś wskaźniki nerkowe? kreatynina, eGFR, mocznik, badanie moczu?
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: justek625 »

Hmm przeczytalam twoj post i tez mam sporo podobnych objawow, bol pod prawym zebrem (bardzo czesto, na pewno codziennie), bol kolo lopkatki - jakby 'cos tam wlazlo', ale to mam latami, uporczywe swedzzenie nog czasami i wczesniej wyczuwalam normalnie guza w brzuchu?, no i zaczal mi wystawac pepek (sama sobie zdiagnozowalam jako przepuklina :D). Najdokladniejszyym badaniem chyba by byl rezonans, jamy brzusznej. Ja bede go miala 17 paz. Gastroskopie 'na oko', byla ok, a wycienk potwierdzil celiakie. Wiem, ze gastroskopia i kolonoskopia nie zawsze sa dokladne, ale tk, juz chyba tak. Czasami rezonans jest dokladniejszy od tk, zalezy co lekarz szuka.

Widze miales robione chyba markery nowotworowe, ja w Polsce na urlopie je zrobie :D, aha i tez mialam krew ok czesto, z wachaniami biribuliny, ale ostatnia juz mialam ob 17 (norma >12), a CRP prawie 50 (normachyyba do 2 czy 5), a do tej pory z krwia zawsze bylo ok.
pozdrawiam :D
buuuubi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 05 paź, 2014 09:00

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: buuuubi »

Witam i dziękuję za odpowiedź.

Wycinki gastro pobierali na helicobacter i nic. Co do pasożytów dałem właśnie kał do badania na lamblie (wcześniej tylko krew), ale nie wiem co oznacza "porządne" przebadanie kału ? Co do kręgosłupa to RTG wszystkich odcinków nie wykazało zmian, byłem wczoraj u kręgarza coś tam pochrupało i w plecach po jednym dniu lekka ulga, ale brzuch dalej uwierał, zobaczymy może się ułoży przez kilka następnych dni po zabiegu, zapewne jeszcze do niego pójdę.

Do tej pory chorowałem tylko sporadycznie w obrębie alergie na trawy/kurz, przeziębienia, zatoki i nic ponad to.

Póki co założyłem sobie dietę typu: chleb tylko rano, obiad bez mąk wszelakich (sosów itp. również), kolacja pieczywo ryżowe, do tego odstawiłem mleka coby wykluczyć laktozę.

Pleomorfa: czekam na wyniki badań krwi na "gluten" (dokładnie tak to widniało w cenniku laboratorium), rozumiem, ze powinienem wykonać jeszcze jakieś - czy pierwsze wymienione przez Ciebie przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej to to co zrobiłem, czy powinienem je wykonać ?

Co do metryczki: lat 40, wzrost/waga 180/80, schudłem jakieś 5 kilo ok. półtorej roku temu (czyli wtedy gdy problemy się zaczęły), świąd lokalizuje się po bokach nadbrzusza, częściej prawym, ale ostatnio również lewym, również na środku, czasami zdarza się też na nogach, pachwinach. Nerki kreatynina, mocz ok. Wypróżnienia wieczorem ciężko - takie bobki, za to rano bez problemów, wtedy dość często luźne stolce.

Ogólnie objawy nasuwały mi lęk ws trzustki (grubo jeszcze zanim ostatnio zrobiła się "modna" za smutną sprawą nieodżałowanej Ani Przybylskiej), tzn. bóle pleców, bok prawy który przy trzustce lubi boleć, jaśniejsze stolce, ale chyba po dwukrotnym USG, TK, dobrych enzymach trzustkowych i dobrych markerach nie musze się martwić ?
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: justek625 »

Z tego co wiem, u niej badanie tk, pokazaloby raka, nie widocznego na zwyklym usg ze wzgledu na lokalizacje, a nie zrobili go, bo, jak powiedzial jej lekarz:
Nie da się tak łatwo rozpoznać czegoś co jest ukryte przed naszymi oczami. Słyszałem dzisiaj wiele głosów, że trzeba robić tomografię komputerową. Nie dajmy się zwariować, to była 35-letnia dziewczyna, której dawka promieniowania, która idzie za takim badaniem może zaszkodzić. Ona jeszcze chciała mieć dzieci!'
ty miales tk i tyle badan, wiec mozesz spac spokojnie.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: Leeloo »

Porządne przebadanie kału oznacza kilkukrotny posiew próbek na pasożyty. Składają one jaja wg swojego cyklu dlatego ciężko jest "trafić" i jednorazowe badanie to bardzo nikła szansa na wyłapanie ew. gości.

Laktoza czai się w wielu produktach, niekoniecznie mlecznych. Np. W tabletkach, slodyczach.

Nie bardzo rozumiem co do tej pory zbadałeś z tej krwi na gluten, stąd nie wiem co Ci dalej zasugerować.

A jak enzymy wątrobowe? Ja bym się tu bardziej wątrobie przyjrzała , ale przy tylu dobrych USG i TK objawy mogą wychodzić od czegoś innego, właśnie z diety.
buuuubi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 05 paź, 2014 09:00

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: buuuubi »

Robiłem tylko jedno badanie zatytułowane w cenniku "Gluten" w zakładce alergie. Wyniki mam za tydzień i mógłbym pewnie zrobić kolejne w tym kierunku, co by potwierdzić lub wykluczyć tą przyczynę. Jakie mam zrobić - myślałem o przeciwciałach przeciw transglutaminazie ?
buuuubi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 05 paź, 2014 09:00

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: buuuubi »

Zrobiłem badania w kier. celiakii ale wyniki dopiero za tydzień ponad. Od około miesiąca boli mnie również z lewej strony z samego boku oraz po jedzeniu dochodzi tępy ból ze środka nadbrzusza między pępkiem a mostkiem, do tego ból pleców w okolicach między łopatkowej i niżej coraz mocniejszy. Nowych badań nie robiłem, obawiam się czy to nie będzie przewlekłe zapalenie trzustki, które (z tego co piszą) jest trudne do zobrazowania i zdiagnozowania i potrafi nie dawać wyników większości badań. Nic innego mi do głowy nie przychodzi, a po prostu cierpię z miesiąca na miesiąc coraz bardziej :(
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: justek625 »

Moze postaraj sie o rezonans, mysle ze jezeli chodzi o brzuch to bylby dokladniejszy, wychwyci nawet najmniejsza zmiane. U mnie bylo bez gadania ma byc rezonans i tyle. Tomografie tez mam miec robiona (ale na okreslenie ile wezlow mam powiekszonych). Co do brzucha gastroenterolog powiedzial od razu to ma byc sprawdzone dokladnie.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: Leeloo »

a jak stoi amylaza i lipaza?
buuuubi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 05 paź, 2014 09:00

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: buuuubi »

Leeloo pisze:a jak stoi amylaza i lipaza?
w normie, w moczu także
buuuubi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 05 paź, 2014 09:00

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: buuuubi »

Dzisiaj odebrałem kolejne wyniki badań:

- gluten / gliadyna oraz białko mleka krowiego - obecność swoistej IgE <0,35 czyli w normie niewykrywalna
- morfologia i OB super
- profil trzustkowy i wątrobowy plus GGTP w normie wszystko
- glukoza w normie (górna granica 98 - na 70-99)
- Lipidogram - w normie, choć cholesterol w górnej granicy
- powtórnie marker CA19.9 w normie 5,31 czy tu trzustkę można wykluczyć na podstawie tego ?

Szczerze mówiąc w obliczu doskwierających mi objawów, przede wszystkim bolącego boku brzucha, pleców i kręgosłupa, do tego bóli środka nadbrzusza po jedzeniu i porannych luźnych miodowych stolców jestem skołowaciały... Zastanawiam się czy rezonans coś mógłby tu jeszcze się przydać. Podobnież przewlekłe zapalenie trzustki, potrafi dawać takie objawy jak moje, przy czym w pierwszych latach nie daje się zobrazować i nie pokazuje w badaniach. Kierowniczka laboratorium mówiła żebym zapytał lekarza o dyskinezę woreczka żółciowego... Po prostu nie wiem już sam, a objawy są uciążliwe...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: Leeloo »

musisz iść do lekarza tak czy siak. może to jakieś nerwobóle.

miałeś TK, z kontrastem? rezonans jest wg mnie zbędny, jeśli było TK.

pomyślałam też o teście na alergie pokarmowe w klasie IgE i IgG, ale to już kupa kasy.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: justek625 »

Ostre zapalenie trzustki
Bardzo lagodne przypadki zapalenia trzustki moga przypominac morfologicznie prawidlowa trzustke z nieduza ilosci plynu pozaotrzewnego, ktory moze sie ukladac wzdluz miesnia ledzwiowego. MR z zastosowaniem T2- zaleznych obrazow z wysyceniem tluszczu jest czula metoda w wykrywaniu nawet nieduzego obrzeku i dzieki temu mozliwe jest zdiagnozowanie wczesnych stadiow zapalenia trzustki, ktore moglyby byc niezauwazone przy pomocy innych metod w tym TK. Uwaza sie, ze MR jest lepszy w porownaniu do TK w ocenie ostrego zapalenia trzustki, szczegolnie co do oceny zlogow zolciowych i plynu trzustkoweg. Ciezsze przypadki ostrego zapalenia trzustki wiaza sie z ryzykiem wystapienia powiklan, takich jak pseudotorbiele, ropnie, martwica trzustki. Ocene miazszu trzustki umozliwia zastosowanie MR i TK wzmocnionego kontrastem. Ocena plynu trzustkowego i pseudotorbieli jest lepsza w obrazie MR, poniewaz metoda ta lepiej uwidacznia zawartosc pseudotorbieli, co jest istotne w ocenie ewentualnego zakazenia....


To jest z kasiazki medycznej, ktora widac w telefonie, a na kompie juz nie, sa tam tez opisane rozne przypadki pacjentow, fajna ksiazka, nazywa sie: 'jelito cienkie, jelito grube, trzustka (gastroenterologia i hepatologia w praktyce klinicznej).

Jezeli naprawde uwazasz, ze to trzuska, to chyba jednak mr bedzie dokladniejsze.
pozdrawiam :D
ODPOWIEDZ