Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

buuuubi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 05 paź, 2014 09:00

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: buuuubi »

Byłem chwile na diecie bezglutenowej i schudłem chyba z 5 kilo w ciągu 3 tygodni, nie wiem czy to dobrze czy źle, ale wyglądam jak szczypiorek. Po diecie wydawało mi się że jest nieco lepiej z samopoczuciem, ale lekarz gastrolog nakazał mi zarzucić dietę, bo chce mnie wysłać na badania pod kątem celiakii, a powiedział że jak będę na diecie to wyniki mogą wyjść fałszywe :( Bóle zwiększyły się, po każdym jedzeniu bóle w nadbrzuszu, bóle pleców, głównie jakby kręgosłupa na wysokości połowy między pępkiem a mostkiem i nieco między łopatkami. No i poranne luźne stolce koloru toffi. Dostałem jakieś leki na cofkę żółci i na uspokojenie jelit, ale nie czuję poprawy. Ręce opadają...

Czytałem że ewentualność pzt może wykluczyć / potwierdzić badanie EUS (coś ala USG z kamerą badające trzustkę przez ścianę żołądka) - ale lekarka nie chciałą mnie póki co na to wysłać :(
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: Leeloo »

lekarz ma rację. co do bóli i objawów- nasiliły się po powrocie do glutenu, tak?

co dostałeś na te jelita? pomogło?

z EUS racja, ale zdobyć skierowanie to już problem.
buuuubi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 05 paź, 2014 09:00

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: buuuubi »

NAsiliły się, ale nie wiem czy to nie po prostu pogorzenie - po prostu od roku czasu jest coraz gorzej, każdy kolejny miesiąc czuję się gorzej i bóle się nasilają i nie wiem czy to pogorszenie nei zrzucić na ten karb. Leki jakie dostałem to: Ortalon, Meteospasmyl i Rowachol - nic nie dają :(
buuuubi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 05 paź, 2014 09:00

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: buuuubi »

Tylko tak czekając na przyszłotygodniowe badania, zastanawiam się czy objawami nietolerancji glutenu mogą być bóle środka nadbrzusza i pleców na tej samej wysokości (zwłaszcza niedługo po zjedzeniu czegokolwiek) ?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: Leeloo »

mogą, ale nie muszą. boli po każdym zjedzeniu?
buuuubi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 05 paź, 2014 09:00

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: buuuubi »

Różnie, czasem po większej ilości nawet kaszy jaglanej z warzywami, po zupach mniej
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: Leeloo »

a zupy są rzadkie? zmiksowane? chodzi mi o to, czy konsystencja pokarmu ma wpływ na Twoje samopoczucie po posiłku.
buuuubi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 05 paź, 2014 09:00

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: buuuubi »

Nie zwróciłem uwagi, w tym momencie boli mnie po jabłku :(
buuuubi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz 05 paź, 2014 09:00

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: buuuubi »

Witam po pół roku.

W międzyczasie gastrolodzy zdiagnozowali mi IBS, a psychiatra uzależnił mnie od beznodiazepin, przez które trafiłem na 2 miechy od szpitala psychiatrycznego (podczas odkładania). Akurat benzo przykryło mi te bóle, które zmniejszyły się na jakiś czas. Niestety kiedy zacząłem odkładać ten lek (uzależnia) bóle powróciły z większym natężeniem. Aktualnie gastrolodzy twierdzą, wciąż iż to IBS, antydepresanty biorę od 3 miesięcy i nieco poprawiły mój stan psychiczny. Niestety bóle brzucha (opasujące, choć najbardziej po prawej, głównie w nadbrzuszu) wciąż doskwierają podobnie jak towarzyszące im bóle pleców (kręgosłup na złączeniu piersiowego i lędźwiowego, do tego żebra dookoła), osłabienie, zniechęcenie i do tego w ciągu roku schudłem z 82 do 68 kg. Podejrzewałem lamblie, ale badania krwi i kału tego nie potwierdzają. Teraz gastrolog upierając się że to jednak IBS dał mi tribux i ortanol (już je kiedyś brałem, ale lekarz uznał że te leki trzeba brać miesiącami żeby zadziałały).

Dodam, że chodziłem na masaże brzucha i kręgosłupa, ale po kilku drenujących portfel sesjach masażysta oznajmił, że muszę sprawić by moja jama brzuszna była "luźniejsza" i powinienem to zrobić farmakologicznie :O

Nie wiem czy IBS to dobra diagnoza, lekarze często diagnozują IBS, w momencie kiedy nie potrafią dotrzeć do właściwej przyczyny. A może rzeczywiście mam IBS. Już sam nie wiem, a sił brakuje by żyć, pracować nawet jak to pisze to ledwo siedzę. Może ktoś potwierdzić czy rzeczywiście moje objawy to może być IBS (nie wiem skąd te przewlekłe bóle pleców, kręgosłupa, żeber) albo lamblie (choć badania nie wykazały, ale wiem że ciężko je zdiagnozować bo testy wychodzą fałszywie) ? Z góry dziękuję za wszelakie info
Mario35
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2023 22:20

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: Mario35 »

prosił bym o odpowiedz co wyszło bo mam tak samo :( męcze się już rok czasu
Wojciech72
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 13 paź, 2023 20:41

Re: Czy to może być celiakia / alergia na gluten ?

Post autor: Wojciech72 »

Ostatni wpis z czerwca 2015 roku....
ODPOWIEDZ