zaparcia w celiakii

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kat40
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: sob 04 paź, 2014 20:34
Lokalizacja: okolice Wieliczki

zaparcia w celiakii

Post autor: kat40 »

D.dobry.Na diecie jestem półtora tygodnia(od diagnozy),Do tej pory nie miałam problemu z zaparciami, wypróżniałam się normalnie i bez problemu, wręcz czasem miałam biegunki.Terazprzechodzac na dietę, mam zaparcia, mam uczucie, ze stolec jest twardy, suchy. Czy tak jest w okresie przejściowym, na początku diety, czy cały czas i wtedy trzeba wprowadzac błonniki, śliwki itp?Poza tym w brzuchu cały czas mam przelewania, burczenia wzdęcia, czy możliwe, że po jakichś prod. bezglutenowych? Jestem nowa, dopiero co zdiagnozowana, nie wiem jeszcze co jest normą, a co nie.Czy ktoś miał podobnie?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: zaparcia w celiakii

Post autor: pleomorfa »

Istnieje szansa, że to kwestia po prostu złego zbilansowania diety. Suchy, twardy stolec + zaparcia sugerują, że zachodzi intensywna resorpcja wody, co oznacza, że musisz więcej pić. To tak na chłopski rozum.

Na początku diety istnieje spora szansa, że gdzieś przewijają się produkty glutenowe, te objawy mogą być po nich. Aczkolwiek niekoniecznie, bo aby wszystkie objawy zniknęły to potrzeba ok. 3 miesięcy ścisłej diety (w zależności od człowieka).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: zaparcia w celiakii

Post autor: Leeloo »

A napisz co jeszcze i ile pijesz na co dzień?

Na poczatku diety organizm przeżywa szok, odcinamy mu spore źródło błonnika (zboża) i jeśli nie zbilansujemy nowego menu innymi zbożami (+ oczywiście owocki, warzywa itd), to pasaż jelita może mocno zwolnić. Zmienia się też skład naturalnej mikroflory jelitowej, wchłanianie itp., i to wszystko może mieć duży wpływ na zaparcia.

Tu mamy wątek o produktach dobrych na tą dolegliwość:
viewtopic.php?f=42&t=6404&p=80287&hilit=suszone#p80287
kat40
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: sob 04 paź, 2014 20:34
Lokalizacja: okolice Wieliczki

Re: zaparcia w celiakii

Post autor: kat40 »

Piję ok.1.5 l plynow, no moze ok.2l.Ale pije też babkę płesznik, wode przegotowana z cytryna, jem jabłka i suszone śliwki, a problem dalej jest.Pracuję w aptece i znam różne preparaty, i znam zasady zdrowego żywienia itd, a jednak to chyba wciąż niedowierzanie, ze to wlasnie celiakia, i może to problem bardziej psychiczny.Ale doszło do tego, że musiałam użyć Enemę, i dopiero to pomogło.A do tego wciąż wzdęty brzuch . Dziękuję Wam za wszelkie rady i wsparcie
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: zaparcia w celiakii

Post autor: Leeloo »

kat40, spróbuj jeszcze z dobrym probiotykiem, takim, który ma dużo różnych szczepów. w aptece na pewno znajdziesz najlepszy :) szczerze polecam.

1.5-2l to absolutne minimum.

psychika też swoje daje niestety..
kat40
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: sob 04 paź, 2014 20:34
Lokalizacja: okolice Wieliczki

Re: zaparcia w celiakii

Post autor: kat40 »

tak, spróbuję pozażywać probiotyk.I liczę na to, że wszystko się unormuje prędzej, czy później . Dziękuję
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: zaparcia w celiakii

Post autor: Leeloo »

kat40 pisze:I liczę na to, że wszystko się unormuje prędzej, czy później

Kochana, TERAZ będzie już tylko lepiej g:)

daj znać po jakimś miesiącu, czy jest poprawa.
ODPOWIEDZ