Sanatorium dla dziecka z celiaką

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

kiki1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: wt 03 cze, 2014 23:05
Lokalizacja: Śląsk

Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: kiki1981 »

Czy znacie jakieś pewne ośrodki sanatoryjne dla małych dzieci (3 i 5 lat) z opiekunem o profilu schorzenie dróg oddechowych (laryngologia), gdzie zastosowanie diety bg nie będzie problemem. Na skierowaniu oprócz schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych pediatra zaznaczył, że córka ma celiakie. Nie chciałabym aby okazało się, że jak dostanę skierowanie do sanatorium dieta będzie problemem. W ostatnim numerze czasopisma "Bez glutenu" s.113 opisane są przypadki lekceważenie diety w sanatoriach i szpitalach. Ten artykuł dał mi sporo do myślenia odnośnie sanatorium dla dzieci.
Awatar użytkownika
Kania78
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: śr 08 paź, 2014 11:32
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Sanatoriu dla dziecka z celiaką

Post autor: Kania78 »

http://www.turnusy.rehabilitacyjne.pl/
Może tutaj coś znajdziesz?
"...zbudujmy enklawę przed codziennym stresem, i jak dzieci cieszmy się każdym sukcesem..."
Joanna Struzik
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: śr 18 sty, 2012 14:46
Lokalizacja: Pionki

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: Joanna Struzik »

Wchodząc do tego linka, powinnaś znaleźć sanatorium w Karpaczu, piszą, że mierzą się z celiakią, sama się tym interesowałam. Jaka jest prawda nie wiem...
zbyszek1904
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: wt 04 gru, 2012 17:15
Lokalizacja: Starachowice

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: zbyszek1904 »

Witam
W tamtym roku szukałam turnusu rehabilitacyjnego dla córki która jest na diecie. Wykonałam bardzo dużo telefonów aby znaleźć ośrodek w którym byłabym pewna,że wszystko będzie ok. Ośrodki piszą,że przyjmują osoby z celiakią ale tak do końca nie w każdym zdają sobie sprawę z czym to się wiążę .Miałyśmy zarezerwowane miejsce w Ustce ale jak zadzwoniłam do organizatora turnusu okazało się, że ośrodek nigdy nie miał nikogo na diecie (ogłaszali,że przyjmują z celiakią). W rezultacie przeprosili i przyznali,że nie wiedzieli że to tak poważne i jednak się nie podejmą.:(
Turnus spędziliśmy w ośrodku Geovita w Lądek Zdrój. Powiem szczerze, że i tam jechałam z wątpliwościami .Przed wyjazdem zrobiłam córce przeciwciała i po dwóch tygodniach pobytu powtórzyłam badania. Wynik -ujemny. :) Jeśli chodzi o dietę znają się na rzeczy. Posiłki były smaczne. Miejsce bardzo ładne, jednak nie ma co się nastawiać,że jak na deptaku nad morzem- bardzo spokojnie, ale zależy kto co lubi:) Za odpłatnością organizowane są wycieczki po okolicy i do Czech. Polecam Skalne Miasto w Czechach .
Pozdrawiam
Rodzic: Ewelina i Zbyszek
kiki1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: wt 03 cze, 2014 23:05
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: kiki1981 »

Bardzo dziękuję, zadzwoniłam wczoraj do NFZ i próbowałam uświadomić panią, że zależy na na takim ośrodku gdzie dieta będzie przestrzegana. Pani powiedziała, że jeśli było napisane na wniosku to lekarz to przeczytał.Pewnie w praktyce wygląda to inaczej. Zastanawiam się, jeśli wyślą nam skierowanie do ośrodka i będę miała 2 tyg na podjęcie decyzji to czy uda mi się sprawdzić ich wiarygodność????
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: Anula80 »

Tak, a na jabłoniach gruszki rosną :P O lekarzach się nie będę wypowiadać, bo to zależy na jakiego się trafi, ale brawo dla pani z NFZ za pewność, że lekarz na pewno wszystko sprawdził i na pewno przeczytał :diabelek:
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: Leeloo »

Tia, najwyraźniej pani nie ma wymagań dietetycznych i nie rozumie "paniki".
Z doświadczenia zakładałabym wersję pesymistycznie realistyczną i nie nastawiałabym się na 'cuda' związane z przestrzeganiem naszej diety. Można się mocno rozczarować i przypłacić zdrowiem.
kiki1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: wt 03 cze, 2014 23:05
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: kiki1981 »

Wkurza mnie ignorancja osób, które jak słyszą słowo dieta bezglutenowa lub celiakia. No bo dieta to fanaberia a celiakie ... no to taka choroba... a nie to alergia lub uczulenie na pszenice. Chyba muszą być w Polsce sanatoria dla dzieci z celiakią , mowa tu o refundowanych z NFZ. Może zadzwonię do Stowarzyszenia Osób Chorych na Celiakię i czegoś się dowiem.
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: Singerka »

Mam ten sam problem. Córka ma dostać skierowanie również na górne drogi oddechowe, lekarz sugeruje Rabkę Zdrój. Dzwoniłam do kilku ośrodków, w Jagiellonce i Lesnym Ludku czy jakoś tak zapewniali mnie, że mają dietę bg.
kiki1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: wt 03 cze, 2014 23:05
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: kiki1981 »

Zapewniać a zapewnić jedzenie bg to różnica.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: Anula80 »

I to duża :/ Co innego zapewniają, a w rzeczywistości na miejscu okazuje się, że jest dramat. Lepiej zabrać swój prowiant
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
kiki1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: wt 03 cze, 2014 23:05
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: kiki1981 »

no ale na tyle dni trudno zabrać wszystko a co z obiadami?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: Anula80 »

Oczywiście, że to problematyczne, ale czasami konieczne. Można też spróbować wcześniej się dowiedzieć, czy w okolicy są jakieś sklepy z bg jedzonkiem.
A jeśli z obiadami inaczej się nie da, to zabrać patelnię, garnek, półprodukty (mięso wszędzie można kupić). Menu Express ma jakieś dania, które się tylko podgrzewa, wydaje mi się, że mało miejsca zajmują
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
kiki1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: wt 03 cze, 2014 23:05
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: kiki1981 »

No nie wiem, czy w państwowym sanatorium można gotować, czy jest dostęp do kuchni. Jadę z dwójką dzieci i miałam nadzieję, że przynajmniej o jedzenie nie będę musiała się martwić (tzn o gotowanie dla nich bo ja to coś skubnę niezdrowego :)
kiki1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: wt 03 cze, 2014 23:05
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sanatorium dla dziecka z celiaką

Post autor: kiki1981 »

Proszę może ktoś coś się dowiedział...
ODPOWIEDZ