Niedobór B12 i inne niedobory

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Niedobór B12 i inne niedobory

Post autor: pleomorfa »

Maju wspaniale słyszeć takie wiadomości! :)
Gratuluję wyników :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Niedobór B12 i inne niedobory

Post autor: Leeloo »

Maju, ściskam dłoń <brawo>

pochwalisz się liczbami? g:hmm
MajaWN
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: wt 03 lut, 2015 11:31

Re: Niedobór B12 i inne niedobory

Post autor: MajaWN »

Dzięki Dziewczyny! g:D

Wspaniale czuć się lepiej :sylwester: . U mnie wszystko wskazywało na chorobę trzewną, ale z racji, że byłam niechcący na diecie niskoglutenowej (nie jadłam pszenicy) przez dwa lata moje wyniki na przeciwciała wyszły negatywnie, mimo trzech tygodni męczarni glutenowych przed badaniem. na dodatek pani w laboratorium zrobiła mi tylko IGA, a nie IGG. Ale po tych męczarniach stwierdziłam, że nie dam rady parę miesięcy katować się ponownie. Wiec zrobiłam badania genetyczne gdzie wyszło, że mam oba allele DQ 2.2 i oba allele DQ2.8, więc przeszłam na na dietę BG.

I poczułam sie lepiej bardzo szybko. Ale ostatecznym testem były właśnie wyniki: wcześniej miałam niedobory wapnia i wit D3 mimo bardzo intensywnej suplementacji (mam osteopenię). Jeszcze wcześniej miałam też często niedobór krwinek czerwonych (co wychodziło bo jestem dawca krwi i wiecznie mnie odrzucali) ale przestałam mieć z tym problem jak przeszłam na dietę niskohistaminową (m.in. bez pszenicy). Natomiast niedobór B12 i D3 był bardzo wycieńczający. W zeszłym roku nie mogłam przejść 300 m bez uczucia kompletnego wyczerpania, nie mówiąc o innych rzeczach.

No i teraz funkcjonuję całkiem nieźle, zbliżam się do normalności (niestety dieta BG nie ma wpływu na mój żołądek, który sprawia problemy of kilku lat) i to jest radość niesamowita. Szkoda tylko, że wkład lekarzy był taki mizerny, i że większość mnie traktowała jak muchę w letnie południe :039:
kofi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 96
Rejestracja: śr 03 gru, 2014 08:52

Re: Niedobór B12 i inne niedobory

Post autor: kofi »

Maja super, gratuluję.
Ja po pół roku diety widzę poprawę - żelaza dwukrotnie więcej, B12 się p o j a w i ł a, chociaż nadal poniżej normy, ale już blisko dolnej granicy - w porównaniu z tym poniżej 30 to i tak sukces.
Ale nie czuję się silniejsza, może mam trochę lepszy nastrój, za to jak przez kilka godzin nie jem (3-4) zaczyna mi się kręcić w głowie i robi mi się słabo. Nie wiem, jaki to ma związek z anemią (właściwie teraz to już jej nie mam nawet). Brałam Sorbifer, ale dopiero jedno opakowanie, bo byle jak mi po nim (straszne mdłości w nocy - bo nie jem wtedy).
MajaWN
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: wt 03 lut, 2015 11:31

Re: Niedobór B12 i inne niedobory

Post autor: MajaWN »

kofi - a bierzesz suplement B12?
No czy badałaś sobie poziom glukozy z powodu tych zawrotów głowy?

24 VI mam ponowną densytometrie - zobaczymy czy demineralizacja kości też zaczęła się cofać, bo przed przejściem na BG odwapnianie sie zwiększało mimo suplementów wapna i wit. D.
kofi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 96
Rejestracja: śr 03 gru, 2014 08:52

Re: Niedobór B12 i inne niedobory

Post autor: kofi »

MajaWN pisze:kofi - a bierzesz suplement B12?
No czy badałaś sobie poziom glukozy z powodu tych zawrotów głowy?
Pół roku tem cukier w normie miałam, teraz nie badałam. Gastrolog olał moje wynurzenia, tego samego dnia byłam jeszcze u hemtatologa i nareszcie dostałam B12 w zastrzykach, śmieszne, jak miałam mniej to mi nie przepisali - był inny lekarz, teraz byłam u kobiety i proszę - od razu lepiej. :okulary:
Jak będę robiła morfo za miesiąc to sobie dorzucę prywatnie glukozę/cukier.

Mam nadzieję, że Twoje kości okażą się mocniejsze Maja.
MajaWN
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: wt 03 lut, 2015 11:31

Re: Niedobór B12 i inne niedobory

Post autor: MajaWN »

kofi,

To fantastycznie, że masz zastrzyki! g:D :sylwester:

Dla mnie to jest jakaś totalna paranoja, że lekarze ignorują niedobór w organizmie tak istotnego składnika, a w Twoim przypadku taka masakrycznie niskiego. Przecież przy długotrwałym niedoborze część spraw nie da się odkręcić :zly: , więc ciesze się ogromnie, bo zastrzyk jak przywali to wątroba zaraz sobie zrobi zapas na kilka lat i nie musisz się martwić czy jelita przyswoją witaminę z suplementu.

Ja wcześniej też miałam zawroty głowy. Nie mogłam patrzeć ani w górę ani w dół bo się przewracałam (więc jakiekolwiek schody były straszne), a przedmioty nieruchome czasem ruszały się lub bujały. I teraz fajnie czuć się normalnie.

P.S. Jeśli nadal masz niską B12, to na pewno będziesz się czuła słabo jeszcze jakiś czas. I z większością parametrów jest na pewno jakiś odstęp czasu zanim organizm się zregeneruje, mimo , ze ma już wszystko jak trzeba. B12 nie da się przedawkować - wysoki poziom B12 nie powoduje żadnych negatywnych objawów, i trzeba pamiętać, że B12 powinno być tak dobrze ponad 300, mimo ze norma podaje min. 190.
MajaWN
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: wt 03 lut, 2015 11:31

Re: Niedobór B12 i inne niedobory

Post autor: MajaWN »

Badania na gęstość kości wyszły ciut lepiej niż w listopadzie - o jeden procent wyżej. Nie wiem jak jest zwykle w leczeniu. Ale wcześniej pomimo leczenia spadło mi o 1 procent w ciągu 3 miesięcy. Więc jest postęp :)
kofi
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 96
Rejestracja: śr 03 gru, 2014 08:52

Re: Niedobór B12 i inne niedobory

Post autor: kofi »

Każdy procent się liczy :)
Mam nadzieję, że to był przełom i będzie lepiej.
Trzym się. :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Niedobór B12 i inne niedobory

Post autor: pleomorfa »

Super! Bardzo się cieszę Maju :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ