Czy badać dodatkowo poziom igA?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Czy badać dodatkowo poziom igA?

Post autor: Singerka »

Mam pytanie, starsza córka ma pozytywne badania genetyczne ale brak przeciwciał. Dodatkowo ma alergię na gluten i mąkę pszenną, od blisko roku jest na diecie bg.

Mąż robił gastroskopię - wynik ujemny.

Ja czekam na swój wynik, jestem po gastroskopii, wykryto Helikobakter pyroli, pobrali wycinki w kierunku celiakii. Czy możliwe żeby podczas badania gastroskopią żołądek, dwunastnica były ok a w wycinkach wyszłaby celiakia? Czy już podczas gastroskopii to widać? Ja dodatkowo mam niedoczynność tarczycy, nie mam Hashimto.

Młodsza córka diagnozowana w wieku 2-3 lat, wynik ujemny z wyjątkiem gliadyny, dodatnia. Obecnie ma 4,5 roku, ma niedoczynność tarczycy i wiele różnych dolegliwości ale raczej nie gastrologicznych (niedoczynność tarczycy, swędzenie skórne, pojedyncze zmiany skórne, ciągły katar i zatkany nos, przerośnięty 3 migdał, był wycięty ale bardzo szybko odrósł, niedrożne trąbki słuchowe, jest zakwalifikowana do drenażu uszu, ciągła drażliwość i niespokojność, zgrzytanie zębów, pasożyty nie wyszły, podwyższony poziom eozynofili, bóle brzucha ale zaraz potem idzie robić kupę więc nie wiem czy to faktycznie ból). Chcę jej zrobić badanie endomysinum. U nas w laboratorium badają w obu klasach taniej i tak chcę zrobić. Czy powinnam badać dodatkowo poziom przeciwciał IgA i IgG żeby wiedzieć czy wynik jest miarodajny czy oni sami z siebie badają i na tej podstawie stawiają wynik w konkretnej klasie? Starsza córka miała niedobór IgA i wynik był fałszywy dlatego badana była w klasie IgG.

Będę wdzięczna za odpowiedź. Aaa, i jeszcze jedno, jak mężowi nie wyszło nic w biopsji i mnie nie wyjdzie to znaczy że nie mamy celiakii i ktoś z wyższego pokolenia ją ma? A może my mamy gen tylko celiakia się nie wykluła?

Ooo, i jeszcze jedno mi się nasunęło pytanie. Starszej córce lekarka kazała przejść na dietę bg ze względu na alergię na mąkę pszenną i gluten bo przeciwciała mimo genetyki nie wyszły. Jesteśmy na diecie bg ale nie bezpszennej bo lekarka nic nie mówiła. Może powinnam unikać skrobi pszennej?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy badać dodatkowo poziom igA?

Post autor: pleomorfa »

Na razie się spieszę, więc napiszę krótko.
Skoro córka ma alergię na pszenicę to trzeba wyeliminować również, a może przede wszystkim skrobię pszenną. Bo w końcu to w pszenicy leży problem.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8118
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy badać dodatkowo poziom igA?

Post autor: Leeloo »

Czy możliwe żeby podczas badania gastroskopią żołądek, dwunastnica były ok a w wycinkach wyszłaby celiakia? Czy już podczas gastroskopii to widać?
zmiany mogą być widoczne podczas gastroskopii, ale na oko nikt nie postawi diagnozy. zazwyczaj dopiero w biopsji wychodzi patologia.
Czy powinnam badać dodatkowo poziom przeciwciał IgA i IgG żeby wiedzieć czy wynik jest miarodajny czy oni sami z siebie badają i na tej podstawie stawiają wynik w konkretnej klasie?
koniecznie zbadaj najpierw IgA ogółem.
jak mężowi nie wyszło nic w biopsji i mnie nie wyjdzie to znaczy że nie mamy celiakii i ktoś z wyższego pokolenia ją ma?
jeśli biopsja i wyniki przeciwciał będą negatywne, to znaczy, że na chwilę obecną celiakii nie ma.
ktoś z rodziny może mieć, ale nie musi. na pewno gdzieś w genach przechodzi.
A może my mamy gen tylko celiakia się nie wykluła?
oczywiście jest taka możliwość.
Może powinnam unikać skrobi pszennej
jeśli dziecko ma alergię na pszenicę, to nie powinno być nic co z nią związane.
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Czy badać dodatkowo poziom igA?

Post autor: Singerka »

No to wychodzi na to, że blisko rok córka jest na diecie bez sensu :( lekarka nic nie mówiła że mamy być również na diecie bezpszennej tylko bezglutenowej :( Może dla niej to było to samo, dla mnie jednak nie na tamtą chwilę...Dopiero dziś mnie tknęło...
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Transglutaminaza tkankowa czy endomysinum?

Post autor: Singerka »

Proszę pomóżcie jeszcze zinterpretować mój wynik gastroskopii:

I,II fragmenty błony śluzowej dwunastnicy bez skrócenia kosmków. Celem określenia liczby limfocytów śródnabłonkowych zlecono barwienie immunohistochemiczne.

Co to może oznaczać?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Transglutaminaza tkankowa czy endomysinum?

Post autor: pleomorfa »

Że nie ma skrócenia kosmków, a jeszcze mają sprawdzić ilość limfocytów śródnablkonkowych poprzez barwienie immunohistochemiczne.
Singerka Ty masz celiakię, nie?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Transglutaminaza tkankowa czy endomysinum?

Post autor: Singerka »

Nie mam celiakii, przynajmniej do tej pory nie została zdiagnozowana, ale mam wiele objawów w tym niedoczynność tarczycy. Córka ma genetykę pozywywną, jest na diecie bg ale na alergię bo nie wychodziły przeciwciała. A co oznacza to badanie ilości limfocytów....Czy że nie ma skrócenia kosmków to już znaczy że nie ma celiakii?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy badać dodatkowo poziom igA?

Post autor: pleomorfa »

Niedoczynność tarczycy objawem celiakii? Hmm... nie słyszałam o takim ujęciu. Z hashimoto się łączy celiakię, dlatego że jedno i drugie należy do chorób autoimmunologicznych, a te mają ze sobą pewne powiązania.

Jeżeli masz ujemne przeciwciała oraz masz zdrowe jelito to nie ma celiakii :).
Badanie ilości limfocytów jest pomocne przy diagnostyce, dlatego że zwiększona ich ilość występuje w różnych schorzeniach, tym celiakii.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Czy badać dodatkowo poziom igA?

Post autor: Singerka »

hehe, nie chodzilo mi o to ze niedoczynność tarczycy jest objawem celiakii tylko o to, że też ją mam, źle to w pośpiechu ujęłam.

Zatem czekam na cd badania...
ODPOWIEDZ