Transglutaminaza tkankowa czy endomysinum?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Transglutaminaza tkankowa czy endomysinum?

Post autor: Singerka »

Chcę zrobić córce badania w kierunku celiakii ale mam dylemat...

Otóż w laboratorium Diagnostyka endomysinum kosztuje 95 zł w obu klasach, tranglutaminaza 130zl natomiast u mnie w szpitaliku dziecięcym gdzie gastrolog zleca badania, robiłam też starszej córce, transglutaminaza kosztuje 26zł więc mega różnica w cenie. Które badania jest bardziej wiarygodne? Ttg czy EmA? Wiadomo że chcę zrobić jak najtaniej, szczególnie że do tego dochodzi badania immunoglobuliny czyli każda klasa po 20zł.

Planowałam zrobić na własną rękę EmA, ale może lepiej zrobić to tańsze TtG i zobaczyć co wyjdzie, ewentualnie gastrolog zleci później droższe?

Dodam że córka ma 4,5 roku, miała już te wszystkie badania, wynik ujemny za wyjątkiem AGA które wyszło dodatnie.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Transglutaminaza tkankowa czy endomysinum?

Post autor: pleomorfa »

Jeżeli badanie dotyczy przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej to nie ma znaczenia ile ono kosztuje, bo dotyczy tego samego. Nie ma wersji tańszej i droższej, kwestia cennika w laboratorium.

Transglutaminaza jest bardziej czuła niż przeciw endomysium mięsni gładkich. Więc osobiście mając wybór to albo to wybrałabym transglutaminazę. Aczkolwiek jak pewnie wiesz niektórzy chorzy mają tylko jedno przeciwciało w jednej klasie dodatnie, albo nawet wszystkie ujemne.
Twoja córka jest mała, więc bardzo możliwe, że mogą jej wyjść ujemne wyniki.

Jeżeli to ta sama córka, która ma alergię na pszenicę to może się okazać, że dodatni wynik AGA może mieć z tym związek.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Transglutaminaza tkankowa czy endomysinum?

Post autor: Singerka »

Dziękuję, zatem rano robię transglutaminazę.

Obie mają dodatnie AGA, starsza dodatnią genetykę i alergię na gluten i pszenicę, przeciwciał brak. Młodsza dodatnie AGA i będziemy się diagnozować. Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8128
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Transglutaminaza tkankowa czy endomysinum?

Post autor: Leeloo »

najpierw zbadaj IgA ogółem.

U osób z grupy ryzyka zachorowania na celiakię postępowanie diagnostyczne rozpoczyna się od wykonania badania genetycznego (HLA DQ2/DQ8)- w przypadku dodatniego wyniku, zaleca się oznaczenie tTGA.

U chorych z objawami klinicznymi charakterystycznymi dla celiakii, u których stwierdzi się obecność tTGA (w stężeniu ponad 10 razy powyżej górnej granicy normy), ALE RÓWNIEŻ przeciwciał EmA oraz dodatni wynik badania genetycznego, można odstąpić od wykonania biopsji jelita i postawić diagnozę: choroba trzewna (celiakia).
ODPOWIEDZ