Krwawienie od 25 dni, a antydepresanty! pilne :(

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
note4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: sob 16 cze, 2012 23:36
Lokalizacja: Polska

Krwawienie od 25 dni, a antydepresanty! pilne :(

Post autor: note4 »

witam,

swoje historie opisywałem w moich poprzednich postach, więc jak ktoś chce może zerknąć

ja natomiast do Was z pytaniem:
dwa miesiące temu zacząłem się leczyć u psychiatry na depresję, przyjmowałem przez pierwszy miesiąc 20mg paroksetyny (parogen) i 1 tabletkę lerivonu na noc, teraz już drugi miesiąc biorę 40 mg paroksetyny (parogen, 2 tabletki) i 1 tabletkę lerivonu na noc, dietę prowadzę, ale od 25 dni krwawię jasną krwią NIEutajoną w kale + kropeczki czerwone krwi małe jakbym miał jakieś chrosty, brałem parę czopków na hemoroidy i nic, chciałem osłonowe dla żołądka, ale Pani lekarz mówi, że to z jelit, brałem dicoflor parę dni i nic, czy te leki mogą tak podrażniać jelita, że aż krwawią? nie chce mi się wierzyć, to jest mała dawka, 18.06 mam kolonoskopie w tej sprawie.

pozdrawiam i licze na Wasze komentarze !
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Krwawienie od 25 dni, a antydepresanty! pilne :(

Post autor: Derwid »

Nie znam wspomnianych leków, ale na początek warto zająć się ich możliwymi działaniami niepożądanymi. Cytuję za:

http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=645
Działania niepożądane - Paroksetyna
Bardzo często: nudności, zaburzenia seksualne. Często: zmniejszenie apetytu, zaparcia, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, senność, bezsenność, pobudzenie, zawroty głowy, drżenie, niewyraźne widzenie, ziewanie, nadmierne pocenie się, osłabienie, zwiększenie masy ciała, zwiększenie stężenia cholesterolu. Niezbyt często: nieprawidłowe krwawienie (zwykle w obrębie skóry i błon śluzowych), splątanie, omamy, objawy pozapiramidowe, tachykardia zatokowa, przemijające zmiany ciśnienia tętniczego, niedociścnienie ortostatyczne, wysypka, świąd, zatrzymanie moczu. Rzadko: hiponatremia (zwłaszcza u osób w podeszłym wieku – może mieć związek z nieprawidłowym wydzielaniem hormonu antydiuretycznego w tej grupie chorych), mania, lęk, depersonalizacja, napady paniki, akatyzja, drgawki, bradykardia, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, hiperprolaktynemia i mlekotok, ból stawów, ból mięśni. Bardzo rzadko: małopłytkowość, reakcje alergiczne, zespół nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego, zespół serotoninowy, jaskra z zamkniętym kątem przesączania, krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia czynności wątroby, nadwrażliwość na światło, priapizm, obrzęki obwodowe. Donoszono o przypadkach myśli i/lub zachowań samobójczych w trakcie leczenia paroksetyną lub w krótkim czasie po przerwaniu stosowania leku. Po nagłym odstawieniu leku: zawroty głowy, parestezje, lęk, zaburzenia snu, ból głowy, pobudzenie, drżenia, nudności, wzmożona potliwość, stany splątania, biegunka. Zwykle dolegliwości ustępowały samoistnie i nie wymagały wdrożenia leczenia objawowego. Objawy przedawkowania: bóle i zawroty głowy, parestezje, lęk, zaburzenia snu, pobudzenie, drżenia, nudności, wymioty, gorączka, wzmożona potliwość, stany splątania, biegunka, mimowolne skurcze mięśni. Niezwykle rzadko zgon. Leczenie: brak swoistego antidotum, leczenie objawowe, płukanie żołądka, kilkakrotne podanie węgla aktywowanego.


http://bazalekow.mp.pl/leki/item.html?item_id=52921
Działania niepożądane - Lerivon
Jak każdy lek, również Lerivon może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić: nieprawidłowy skład krwi (najczęściej granulocytopenia lub agranulocytoza), zwiększenie masy ciała, hipomania, uspokojenie (występujące na początku leczenia, zmniejszające się z czasem), drgawki, hiperkineza (zespół niespokojnych nóg), złośliwy zespół neuroleptyczny, rzadkoskurcz po podaniu dawki początkowej, niedociśnienie, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, żółtaczka, zapalenie wątroby, nieprawidłowa czynność wątroby, wysypka, bóle stawów, obrzęk, wydłużenie odstępu QT w EKG, częstoskurcz komorowy typu "torsade de pointes".
Zgłaszano przypadki myśli i zachowań samobójczych podczas leczenia mianseryną, a także w krótkim czasie po jej odstawieniu.


Jak widać, przynajmniej parokestyna może powodować krwawienia.

Drugą kwestią jest ewentualna wrażliwość organizmu na składniki leku, które mogą powodować nietypową reakcję organizmu (alergeny itp.).


Tyle mogę powiedzieć z mojego, nie-medycznego punktu widzenia.

Ważne!!!
Z tego co wiem, zwykle leki antydepresyjne odstawia się stopniowo (nigdy nagle!), dlatego najlepiej skonsultować się zarówno z lekarzem, który przepisał leki (psychiatrą), jak i z gastrologiem.
note4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: sob 16 cze, 2012 23:36
Lokalizacja: Polska

Re: Krwawienie od 25 dni, a antydepresanty! pilne :(

Post autor: note4 »

nie wiem czy dobrze rozumiem, ale czy:

paroksetyna powoduje krwawienie z odbytu nie uszkadzając, aż tak jelit (każdy lek uszkadza wiem, ale jednak sie pytam) czy
paroksetyna uszkadza tak jelita, że krwawią?
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Krwawienie od 25 dni, a antydepresanty! pilne :(

Post autor: Derwid »

To nie jest pytanie do mnie, bo nie jestem lekarzem. ;) Ja tylko cytuję to, co jest w ulotce.
Dlatego warto skonsultować się ze wspomnianymi specjalistami.
note4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: sob 16 cze, 2012 23:36
Lokalizacja: Polska

Re: Krwawienie od 25 dni, a antydepresanty! pilne :(

Post autor: note4 »

ok, mimo wszystko dziękuję! :D
Awatar użytkownika
xPrzybyLx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 06:07
Lokalizacja: Gdynia

Re: Krwawienie od 25 dni, a antydepresanty! pilne :(

Post autor: xPrzybyLx »

Nie chcę straszyć, ale idź na badnia jelita ( gastrosopia i kolonoskopia )
- ja krwawię od 15 lat nieprzerwanie, a od 2 lat wiem, że oprócz celiaki mam leśniowskiego-crohna ...

Powodzenia!
--
Michał Przybyłowicz
xPrzybyLx
GosiaGoo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 12 sie, 2014 15:39

Re: Krwawienie od 25 dni, a antydepresanty! pilne :(

Post autor: GosiaGoo »

Antydepresanty mogą powodować krwawienia z błon śluzowych. Należy jak najszybciej zwrócić się do psychiatry, który pewno doradzi zmianę leków. Nie można samemu ich odstawić. Mnie psychiatra ostrzegała przed takimi skutkami ubocznymi i zalecała takie działanie gdyby nastąpiło.
ODPOWIEDZ