Celiakia, dieta, rokowania

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
danio721
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 09 lut, 2015 16:28

Celiakia, dieta, rokowania

Post autor: danio721 »

Witam!

W grudniu 2013 roku stwierdzono u mnie celiakię po wykonaniu badań 1) krwi (wynik żelazo 41,0 - znaczny niedobór), 2) transglutaminazy tkankowej (wynik anty-tTG IgA: 3 289,00; anty-tTG IgG: 0,71) oraz 3) gastroskopii z wycinkami dwunastnicy (wynik Marsh IIIC).

Od tamtego czasu jestem na diecie bezglutenowej. Po 1,5 roku przytyłem prawie 15 kg i ogólne samopoczucie organizmu też się poprawiło.
Wynik gastroskopii z wycinkami w maju 2015r. - Marsh IIIa. Czyli wygląda że dieta raczej działa.

Rozumiem że to indywidualna kwestia każdego organizmu jak szybko i czy w ogóle się regenruje, ale czy możliwe jest będąc na diecie dojście do stopnia Marsh 1 lub 0 w którym równiez krypty sa prawidłowe jak i kosmki?

Całkiem prawdopodobne że celiakię miałem całe życie (nie wiedząc o tym), ze wzgledu na niewysoki wzrost i raczej niską wagę. Czy celiakia może powodować niepłodność u mężczyzn (podobnie jak w przypadku kobiet) ?

Pozdrawiam!
Michel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: śr 06 lut, 2013 17:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Celiakia, dieta, rokowania

Post autor: Michel »

Witaj,

Co do bezpłodności to chyba może, bo też prawdopodobnie jestem celiakiem od urodzenia (dieta od kilku lat), kosmki się wprawdzie zregenerowały, żadnych objawów, oprócz tego, że mam azoospermię. Przyczyn może być kilka, ale wydaję mi się, że to wina nieleczonej celiakii. Od 2 lata nic nie drgnęło w tym temacie. Tyle.

Pzdr.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Celiakia, dieta, rokowania

Post autor: justek625 »

No 15 kilo to dobry wynik, ja bym byla szczesliwa.
Troche jelita regeneruja sie wolno to fakt, bo dosyc sporo jestes juz na diecie.
Co do ostatniego pytania znalazlam takie cos:
Infertility in Men:
Infertility in men is generally caused by producing too few or no sperm. The problem may also be the sperm's ability to travel to the female's egg and fertilize it. This is typically caused by abnormal sperm shape that prevents it from traveling in the correct form.
Factors that increase a man's risk of infertility:
Alcohol consumption
Drugs
Toxins in the environment such as lead and pesticides
Smoking
Chemotherapy and radiation treatment for cancer
Celiac disease

Jest tutaj napisane, ze celiakia zwieksza ryzyko nieplodnosci.
https://www.coeliac.org.uk/coeliac-dise ... -problems/ Tutaj tez cos jest. jednak zaznazone, ze te teorie wymagaja wiekszych badan.

Oczywiscie nie ma co sie tym sugerowac tak na 100%, sama mialam zaawansowana celiakie i cale zycie, a zadnego problemu z ciaza i zajsciem nie mialam.
Mam zdrowa kuzynke, ktora starala sie o dziecko 6 lat (5 razy poronila), z tego 4 razy bylo in vitro, w koncu dala sobie na luz. Jak juz minal ten stres, ta presja i naprawde juz jej nie zalezalo, miala 36 lat i zaszla normalnie w ciaze, donosila bez kompilkacji i zdrowa corke urodzila.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
xPrzybyLx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 06:07
Lokalizacja: Gdynia

Re: Celiakia, dieta, rokowania

Post autor: xPrzybyLx »

Jak ty masz żelazo 41,0 z wynikiem Marsh IIIC ??

Ja mam 15 przy Mash I ...

Co zrobić - suplementacja nie pomaga...
--
Michał Przybyłowicz
xPrzybyLx
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, dieta, rokowania

Post autor: Leeloo »

Są jeszcze zastrzyki domięśniowe i podanie dożylne, oczywiście w szpitalu.
ODPOWIEDZ