agatonek: powrót dolegliwości,i problemy skórne na diecie bg

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
agatonek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: czw 16 paź, 2014 11:32

Re: Proszę o radę...

Post autor: agatonek »

Hej wszystkim. Bardzo proszę Was o radę, bo znalazłam się w miejscu w którym nie wiem co dalej.
Na diecie bezglutenowej jestem od prawie roku. Na początku było super i efekty były wręcz oszałamiające.
Niestety ostatnio zaczęło się pogarszać. Pojawiły się dziwne wysypki czy raczej rumienie na szyi, niesymetryczne dwie plamy bo obu stronach szyi. Plamy swędzące, a skóra szorstka. Jednocześnie to samo za uszami. Skóra tak mnie swędziała, że od drapania zrobiły mi się rany. Dostałam maść bedicort g i owszem po dwóch dniach pomogło. Ale co z tego jak za parę dni znowu wraca. Do tego nastrój, energia jak za czasów kiedy jadłam gluten...Nie poznaję się, chodzę zmęczona, senna, pod denerwowana, bez energii, czasem nawet kręci mi się w głowie. I brzuch, wzdęty jakbym połknęła piłkę. Dodam tylko, że jadam dużo warzyw, owoców, mięsa i ryb - wszystko robię sama, jak kupuję jakąś mąkę to tylko z przekreślonym kłosem - nie ma więc szans żebym zjadała utajniony gdzieś gluten.
I mam podwyższoną temperaturę - zwykle mam 36,6 - teraz 37,2
Bardzo proszę Was o radę, może też mieliście podobne kłopoty? Za każdą radę dziękuję.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Proszę o radę...

Post autor: justek625 »

Wg mnie jeżeli trzymasz dietę i jesteś na diecie to ciężko winić za ten stan rzeczy celiakie. Naszym lekarstwem jest dieta, po roku to już pewnie u ciebie jelita chociaż częściowo się zregenerowaly dodatkowo. Co lekarz sądzi na ten temat? Może to coś innego, jakaś alergia te tez potrafią dać w kość. Może ktoś inny się wypowie co też ma problemy skórne.
pozdrawiam :D
agatonek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: czw 16 paź, 2014 11:32

Re: agatonek: powrót dolegliwości,i problemy skórne na dieci

Post autor: agatonek »

Wizytę mam dopiero w listopadzie, a do tego czasu chyba oszaleje. Jedyne co przychodzi mi na myśl to podstawowe badania krwi i moczu u ogólnego.
agatonek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: czw 16 paź, 2014 11:32

Re: agatonek: powrót dolegliwości,i problemy skórne na dieci

Post autor: agatonek »

Witajcie, mam wyniki badań.
Próby wątrobowe (AST) 16,30 U/l norma od 0-35
ALT 13,80 U/l norma od 0 do 35
Bilirubina całkowita 0,61 mg/dl norma od o do 1,20
Fosfataza zasadowa 60,00 U/l norma od 40 do 150
GGTP 16,30 U/l norma od 0 do 38
Amylaza 56,70 U/l norma od 25 do 125
TSH 2,12 µIU/ml norma od 0,350 do 4,940
FT3 2,72 pg/ml norma od 1,71 do 3,71
Badanie wykonano testem firmy Abbott, metodą chemiluminescencji, na aparacie Architect
FT4 0,98 ng/dl norma od 0,70 do 1,48
anty-TPO 0,28 IU/ml norma od 0,00 do 5,61

Leukocyty 5,3 tys/µl, norma od 3,8 do 10,0
Erytrocyty 4,1 mln/µl, norma od 3,7 do 5,1
Hemoglobina 12,2 g/dl, norma od 12 do 16
Hematokryt 37%, norma od 37-47
MCV 89 fl, norma od 80 do 99
MCH 30 pg, norma od 27 do 35
MCHC 33,1 g/dl, norma od 32 do 37
Płytki rwi 209 tys/µl, norma od 140 do 440
Limfocyty % 38, norma od 20-45
Inne (Eo,Bazo,Mono)% 8, norma od 0-24
Neutrofile %55, norma od 40 do 70
Limfocyty 2 tys/µl, norma od 1,4-3,5
Inne(Eo,Bazo,Mono) 0,4tys/µl, norma od 0,0-1,8
Neutrofile 2,90 tys/µl, norma od 2,50-7,00
RDW-CV 14%, norma od 12-15
PDW 13 fl, norma od 9-17
MPV 11,20 fl, norma od 9,00-13,00
P-LCR 36%, norma od 13-43
OB 8 mm/h, norma od 2-15

BADANIE OGÓLNE MOCZU
barwa słomkowy
ciężar właściwy 1,020 kg/l, norma od 1,015 - 1,030
Przejrzystość przejrzysty
PH 6,5
Glukoza, Ketony, Bilurbina, Białko, Azotyny, Erytrocyty nieobecne
Urobilinogen, Leukocyty w normie

Cholesterol 182,40 mg/dl norma od 0,00 do 190
Kreatynina 0,76 mg/dl, norma od 0,60-1,10
eGFR >90
Glukoza 81 mg/dl, norma od 70-99
Żelazo 50,9 ug/dl, norma od 50-170

Ktoś coś? :)
Mnie martwi niski poziom hemoglobiny, hematokrytu i żelaza
Zastanawia mnie wyniki cholesterolu, bo ze względu na dietę bg, to że nie spożywam cukrów (jednynie z owoców), gotuję na parze, sport uprawiam 4 razy w tygodniu to wynik jest dość wysoki. Nie uważacie?
Nie wiem też jak interpretować wynik eGFR?
Zastanawiam się też nad wynikiem FT3....Może powinien być niższy w stosunku do TSH?

Liczę na każdą Waszą opinię i radę:)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: agatonek: powrót dolegliwości,i problemy skórne na dieci

Post autor: pleomorfa »

Masz niskie żelazo, więc może się okazać, że ferrytyna leży, stąd może się brać spadek hemoglobiny itd. (bo rozumiem, że wcześniej było wyżej).
Co do cholesterolu on sam w sobie nie daje żadnej informacji medycznej, musiałabyś wykonać cały lipidogram, by było wiadomo ile jest HDL, a ile LDL. Ja np. mam za dużo cholesterolu i to mocno ponad normę, ale dlatego, że HDL mam sporo.

eGFR to przesącz kłębuszkowy nerek na podstawie kreatyniny. Dobrze jest. Żeby faktycznie zobaczyć jak on wygląda należy zrobić klirens kreatyniny z dobowej zbiórki moczu, ale nie wydaje mi się, żeby to było specjalnie potrzebne.

Poza tym wyniki książkowe.
Co do wyników tarczycy to przyznam, że się nie znam, aczkolwiek wydaje mi się, że u kobiet w wieku reprodukcyjnym powinno być w okolicach 1, a wyniki FT4 trochę wyższy, jeżeli chodzi o stosunek do FT3. Ale to tylko takie domysły, lepiej żeby ktoś bardziej kompetentny się wypowiedział.

A alergie kiedyś badałaś?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Proszę o radę...

Post autor: uniaczek »

[quote="agatonek"] Pojawiły się dziwne wysypki czy raczej rumienie na szyi, niesymetryczne dwie plamy bo obu stronach szyi. Plamy swędzące, a skóra szorstka. Jednocześnie to samo za uszami. Skóra tak mnie swędziała, że od drapania zrobiły mi się rany. Dostałam maść bedicort g i owszem po dwóch dniach pomogło. Ale co z tego jak za parę dni znowu wraca.
Takie objawy jak wymieniasz miałam przy Łojotokowym Zapaleniu Skóry
rumień, palenie , pieczenie, swędzenie...........
za uszami objawy i przy skrzydełkach nosa oraz na granicy włosów to typowe dla ŁZS
BEDIKORT to niestety steryd dlatego objawy szybko ustępują i tak samo szybko wracają
spróbuj Tormentiolu - maść bez recepty ok. 8 zł lub Tridermu ten z receptą i ma w składzie 1/3 sterydu
agatonek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: czw 16 paź, 2014 11:32

Re: agatonek: powrót dolegliwości,i problemy skórne na dieci

Post autor: agatonek »

przeniesione
agatonek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: czw 16 paź, 2014 11:32

Re: agatonek: powrót dolegliwości,i problemy skórne na dieci

Post autor: agatonek »

Hej, to się moi drodzy zmieniło i nie wiem co o tym sądzić. Ostatnio miałam zrobione usg tarczycy. Oto opis:
Struktura niejednorodna, wzmożona, gruboziarnista. W dolnej części płata prawego widoczna lita, normoechogeniczna struktura o śr.5mm. W opcji doppler widoczne pojedyncze echa naczyń zlokalizowane na jej obwodzie. Na granicy płata lewego i cieśni pod torebką przednią widoczna hiperechogeniczna struktura o śr.3mm (torbiel z gęstą zawartością?). W opcji doppler nie stiwerdza się ech naczyń w obrębie opisywanej struktury. W obrębie szyi nie uwidoczniono patologicznych węzłów chłonnych.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: agatonek: powrót dolegliwości,i problemy skórne na dieci

Post autor: pleomorfa »

Do endokrynologa z wynikiem, koniecznie. Są torbiele, z czego jedna trochę unaczyniona. Warto to sprawdzić.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ