moze celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pieczareczka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 02 sie, 2015 17:11

moze celiakia?

Post autor: pieczareczka »

Czesc

Od 2 tygodni jestem na diecie BG (choc czasem jeszcze zaliczam wpadki). Z biopsji jelita wyszlo 3A (skrocone kosmki i naciek limfocytarny > 40/100) , przeciwcial AGA i EMA brak , Ttg (Iga) za pierwszym razem (w lutym) byly <2 a ostatnio 8,18. Innych nie badalam. Problemy ze wzdeciami mialam juz od 20 lat a od 10 helicobacter,raz leczony-wrocil. Od 4 lat nie jadam smazonego , tlustego, octu itp itd bo mam po tym biegunke (lekarz nie bardzo chce leczyc helicobacter drugi raz). Po ostatniej ciazy sie zaostrzylo i odpadla duza czesc wedlin i pieczywa - choc niektore mi pasowaly. Lekarz obstawia ze to moze celiakia. Do tego mamod grudnia nowy problem. Wyladowalam na SORze z zaburzeniami rytmu serca i kiepskim EKG. Powod -calkowity brak potasu i magnezu. Zelaza i ferrytyny rowniez brak (byl to czas bardzo intensywnego karmienia rocznego dziecka). Problemy z anemia mam od dziecka. Od czasu do czasu (ale w ciazy zawsze ). Po wyrownaniu potasu i magnezu arytmia przeszla ale wraca po kazdej biegunce (nie wspominajac juz co sie dzialo po kolonoskopii). W kolonoskopii usuniety maly lagodny gruczolak. Mam wrazenie ze po odstawieniu pieczywa nie mam skurczow zoladka ale kto wie czy to akurat gluten powodowal - moze jakies dodatki? Od grudnia zmagam sie takze z notorycznym bolem miesni - glownie nog i tylko jak chodze - w nocy nic nie boli. Bardzo czesto bola stawy -przerozne. Nawet mi zablokowalo w pewnym momencie staw skroniowo-zuchwowy. Doszly tez lekkie drzenia miesniowe. Neurolog sie upiera ze neurologicznie on nie widzi problemu (ale jutro ide na rezonans glowy) ,endokrynolog mnie przebadal -takze nic. Szczerze powiem nawet bym juz chetnie przyjelate celiakie bo to calkiem mila diagnoza w porownaniu do kilku innych mozliwosci ale pytanie co jeszcze sprawdzic. Wszystkie badania z krwi pod katem miesni, cukrzycy, nerek ,adrenalina ,kortyzol ok. Nawet B12 w polowie normy... D to wiadomo - nisko. Tylko jeszcze transaminazy ok 50. Z tym mam problem od kilku lat i nikt nie wie dlaczego. Czasem poleca w dol do 35 ale to czasem. Gastrolog twierdzi ze to specyficzne dla celiakii. Moze gen zbadac ?
trudno mi tez ocenic na ile dobrze trzymam diete bo na poczatku same wpadki -a to zla herbata a to ryz z lidla... Poza tym mam 3 dzieci i gluten jest roznoszony doslownie wszedzie.....
A wczoraj dostalam biegunki po chlebie bezglutenowym schar.
pozdrawiam upalnie
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: moze celiakia?

Post autor: Sheep »

Pieczareczko, :D
objawy, o których piszesz, są bardzo charakterystyczne dla celiakii, podwyższone transaminazy też. Również to, że nasilenie objawów nastąpiło po ciąży. Zanik kosmków 3A i naciek limfocytarny powyżej 40/100 nie pozostawiają żadnych wątpliwości, to jest typowe li i jedynie dla celiakii.
Jeśli chcesz, możesz sprawdzić genetykę, pewnie, albo dodatkowo przeciwciała w klasie IgG. Jednak u dorosłych często przeciwciała nie występują, albo nie we krwi, tylko w innej postaci (póki co niewykrywalnej badaniami).

Wydaje mi się, że najlepiej by było dla ciebie przejść na dietę, i już, tylko na dietę porządną, rygorystycznie przestrzeganą. Nie wiem, czy możesz liczyć na wsparcie swojego gastr? Niezależnie od wszystwkiego, zerknij tu, to kopalnia wiedzy: http://www.celiakia.pl/
A twoje dzieci nie wykazują żadnych "podejrzanych" objawów? Bo może jest was więcej? ;)
Powodzenia i trzymamy kciuki :)
Obrazek
pieczareczka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 02 sie, 2015 17:11

Re: moze celiakia?

Post autor: pieczareczka »

Hej

Dzieki za odpowiedz. Diete staram się trzymac (czy w nitce dentystycznej może być gluten ?) ale pocalowalam mojego dwulatka w policzek a tam...okruszki. Jak myslicie jak dlugo trzeba czekac na jakas poprawe ? Jak jem tylko ryz , makaron bg, gotowane warzywa i owoce i chude gotowane mieso to zoladkowych dolegliwosci brak. A naprawdę zwijalo mnie czasami niemilosiernie. No ale wystarczyl kupny chleb bg i już była biegunka. Ale czy reszta bonusow typu bole kostno-miesniowe szybko może minac czy niekoniecznie ?

Dwoje z moich dzieci można by podejrzewac ewentulanie o celikakie. Najstarszy syn (14 l.) często bywal u lekarza z powodu dolegliwosci zoladkowych. Dosc silne bole z niewyjasnionych przyczyn. Do tego ma nieustajaca wysypke w okolicy lokci. Ale dla niego celiakia to jak koniec swiata....
Syn lat 7 po tym jak we wczesnym dziecinstwie przebywal w 97 centylu zmizernial strasznie. Chude, nie za wysokie (a potrafi zjesc) i czasem biegunki nie wiadomo od czego.
Przebadam ich ale stopniowo bo nie powiem zeby to wszystko tanie było...
A za tydzien na wakacje nad morze. Niby powiedzieli ze mogą bez problemu przygotowac dania BG tylko czy oni naprawdę wiedza co to znaczy... Chyba od razu pojde do kuchni obejrzec jak to wyglada.

pozdrawiam weekendowo
Dorota
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: moze celiakia?

Post autor: Sheep »

Co do poprawy, to każdy organizm reaguje różnie, taka widoczna poprawa typu brak bólu czy biegunek powinna być od razu, ale na porządne zaleczenie flaków trzeba poczekać kilka miesięcy, czasem więcej, wszystko zależy od stopnia wyniszczenia organizmu i możliwości regeneracji. Kupne chleby bg mogą zawierać skrobię pszenną, bezglutenową wprawdzie, ale i jej wiele osób nietoleruje. Zawierają też sporo konserwantów, a zresztą może jest jeszcze jakiś dodatkowy składnik, którego nie tolerujesz, np. mleko czy drożdże, i stąd taka reakcja.
Co do synów, to tak na oko może coś być na rzeczy...
Nitka dentystyczna nie powinna zawierać glutenu, ale zerknij na skład na wszelki wypadek, powinni gdzieś wyszczególnić składniki.
Obrazek
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: moze celiakia?

Post autor: Anula80 »

Mój mąż biegunki miał od około 9 roku życia.
Na dietę bg przeszedł 1,5 roku temu. Nastąpiło znaczne pogorszenie, że już chciał rezygnować, tak miał dość.
W końcu nastąpiła poprawa, ale po jakichś 7 miesiącach.
Każdy organizm jest inny
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ODPOWIEDZ