Zanim udam się na badanie krwi

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ddomika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 01 paź, 2015 17:25

Zanim udam się na badanie krwi

Post autor: ddomika »

Witajcie,
na stronie Stowarzyszenia wyczytałam, że przed badaniem krwi w kierunku wykrycia celiakii nie powinno się przechodzić na dietę bezglutenową, gdyż może to uniemożliwić prawidłową diagnozę. Ja ze względu na Hashimoto jestem na diecie bezglutenowej od 2 miesięcy (tak na 95%, raz zdarzyło mi się ugryźć kawałek ciasta, spróbować, czy makaron dla męża jest al dente :D :D, albo wziąć dwa łyki piwa itd.). W związku z tym mam pytanie, czy powinnam teraz wrócić do zwykłej diety i jesli tak - jak długo ją stosować zanim wybiorę się na badanie. A może wystarczy zjeść bułkę dzień przed badaniem? :D
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Zanim udam się na badanie krwi

Post autor: pleomorfa »

2 miesiące diety glutenowej.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zanim udam się na badanie krwi

Post autor: Leeloo »

trzeba wrócić na gluta, minimum na tyle, na ile go odłożyłaś. bułka dzień przed badaniem MOŻE jedynie wywołać jakąś nagłą jazdę, ale nie spowoduje wiarygodnego wyniku przeciwciał.
ddomika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 01 paź, 2015 17:25

Re: Zanim udam się na badanie krwi

Post autor: ddomika »

Naprawdę? Jestem w szoku...
W każdym razie dzięki za odpowiedź, pozdrawiam
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Zanim udam się na badanie krwi

Post autor: pleomorfa »

Naprawdę. To według gastroenterologów jest minimum.
Powodzenia!
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ddomika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 01 paź, 2015 17:25

Re: Zanim udam się na badanie krwi

Post autor: ddomika »

A jeszcze jedno pytanko... czy to sie tez tyczy gastroskopii?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zanim udam się na badanie krwi

Post autor: Leeloo »

tak, a nawet dłużej.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Zanim udam się na badanie krwi

Post autor: justek625 »

Przyjęte jest, że przed badaniami trzeba być 6 tygodni ( albo dwa miesiące na normalnej diecie) tak napisane jest. Ty wprowadziłas swoją dietę bg tylko na dwa miesiące, a kilkadziesiąt lat rozumiem jadlas normalnie. Sądzę, że jak zaczniesz jeść normalnie, na nawet te dwa miesiące przed badaniami, to wszystko Będzie wiarygodne. Jelita w dwa miesiące raczej się nie zregenerowaly.

Jeden artykuł czytałam, że u dzieci jelita regenerują się całkowicie, a u dorosłych juz tak łatwo nie jest. U wielu doroslych jelita juz nigdy sie nie zregeneruja. Unfortunately, many adults' small intestines never fully recover from the damage inflicted by celiac disease (children generally do achieve a full recovery)
Wiec te dwa miesiace az tak diametralnie nie powinny wplynac
pozdrawiam :D
ddomika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 01 paź, 2015 17:25

Re: Zanim udam się na badanie krwi

Post autor: ddomika »

Szczególnie, że ponoć do zregenerowania jelit potrzebne jest wyeliminowanie nabiału, a tego nie zrobiłam.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Zanim udam się na badanie krwi

Post autor: pleomorfa »

Ddomika nie jest konieczna eliminacja nabiału. Nabiał (a raczej ten zawierający laktozę) eliminuje się przy zniszczonych jelitach, aby nie było przykrych dolegliwości z racji nietolerancji laktozy, która jest jakby nie patrzeć nieodłącznym elementem skrócenia kosmków.

Co do gastroskopii to prowokacja wpływa np. na kwestię zapalenia w jelitach (jeżeli takowe było), więc lepiej jest ją przeprowadzić już po prowokacji.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
mysza007
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 30 wrz, 2015 10:00

Re: Zanim udam się na badanie krwi

Post autor: mysza007 »

jedyne co mozesz zrobic na dzien dzisiejszy to badania genetyczne (dieta na geny nie wplywa :). jesli beda ujemne to celiakia jest prawie wykluczona a jesli beda dodatnie tzn. ze masz predyspozycje i mozesz sie badac dalej :)
ODPOWIEDZ