Czy to jest celiakia? Pomóż

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
algorytmus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 05 paź, 2015 23:01

Czy to jest celiakia? Pomóż

Post autor: algorytmus »

Cześć,

Na wstępie zaznaczę, że mój brat (22 lata), który z resztą jest zapisany na tym forum ma zdiagnozowaną celiakię. Ja zacząłem podejrzewać (mam 29 lat), że mam celiakię właśnie gdy wyszło, że brat jest chory (nie wiem jakie badania krwi miał wykonywane brat ale wyszło podejrzenie celiakia potem diagnostyka na podstawie biopsji jelita - pozytywny wynik).

On miał bóle brzucha od 16 roku życia ja mam od 16 roku życia pokrzywkę na chłód (prawdę mówiąc na różnicę temperatur w zimie i znika po godzinie). Po tych przeszło 10 latach badań alergologicznych już się poddawałem - mam nadzieję, że w tym roku już uda mi się zdiagnozować co mi jest bo pokrzywka nie przestaje a nawet ewoluuje. Czerwono sine placki które znikają po pół godziny pojawiają się na twarzy (najpierw czoło potem policzki, ręce, brzuch). Wspominam o niej bo przeczytałem na kilku forach anglojęzycznych, że taka pokrzywka może świadczyć o celiakia (cold uticaria).

Co na łączyło z bratem to to, że mieliśmy suche łokcie ze śladami łuszczycy. Ja jeszcze mam powracające zapalenie ucha od trzech lat - na które stosowałem wszystko sterydy nie sterydy. Nie przestało. Dodatkowo mam pogrążającą się lekką depresję nie związaną z czynnikami psychologicznymi bo mam fajną rodzinę.

Zgłosiłem się do gastroenterologa. Zlecił badanie:

Badanie Parametr Wynik Jednostka L H Norma Opis
IgA Immunoglobuliny kl. A (IgA) 1,91 g/l 0,70 4,00 N

P/c. p .tran. tkankowej (anty-tGT) Przeciwciała w kl. IgA 4,06 RU/ml
< 20 RU/ml - wynik ujemny
>=20 RU/ml - wynik dodatniBad. wykonano met.ELISA zestawem firmy Euroimmun

Chciałem szybko skonsultować się z lekarzem więc zapłaciłem za wizytę. Odebrałem wyniki. Co myślicie o tych badaniach czy to może być celiakia. Jeśli prawdopodobnie to nie jest to to nie będę szedł prywatnie tylko zaczekam i skonsultuję się z lekarze na kontrakcie NFZ. Myślicie, że warto jeszcze zrobić dodatkowe badania bez konsultacji się z lekarzem i dopiero wtedy pójść się z nim skonsultować?

Co o tym myślicie? Jeśli nie celiakia to co może mi być? Jakie badanie wykonać przy pokrzywce?

Ewentualnie morfologia (niskie eozynofile, poza tym wszystko świetnie):
Badanie Parametr Wynik Jednostka L H Norma Opis
Morfologia krwi Leukocyty 7,7 tys/µl 3,8 10,0 N

Erytrocyty 5,6 mln/µl 4,20 6,00 N

Hemoglobina 16,1 g/dl 14,0 18,0 N

Hematokryt 46,80 % 40 54 N

MCV 84 fl 80 99 N

MCH 29 pg 27 35 N

MCHC 34,4 g/dl 32,0 37,0 N

Płytki krwi 200 tys/µl 140 440 N

RDW-SD 41 fl 35,1 43,9 N

RDW-CV 13 % 11,6 14,8 N

PDW 12 fl 9,0 17,0 N

MPV 9,90 fl 9,0 13,0 N

P-LCR 24,5 % 13,0 43,0 N

PCT 0,2 % 0,2 0,4 N

Neutrofile 5,11 tys/µl 2,50 7,00 N

Limfocyty 1,9 tys/µl 1,00 3,50 N

Monocyty 0,64 tys/µl 0,20 1,00 N

Eozynofile 0,06 tys/µl 0,10 0,50 L

Bazofile 0,0 tys/µl 0,0 0,1 N

Neutrofile 66,3 % 40,0 70,0 N

Limfocyty 24 % 20,0 45,0 N

Monocyty 8,3 % 4,0 12,0 N

Eozynofile 0,8 % 1,0 5,0 L

Bazofile 0,4 % 0,0 2,0 N
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to jest celiakia? Pomóż

Post autor: Sheep »

Witamy na forum.

Twój organizm wytwarza immunoglobuliny IgA, a zatem możesz badać przeciwciała w tej klasie.
Przeciwciała tTG wyszły poniżej normy, uznanej za istotną przy celiakii, ale to niestety jeszcze nic nie oznacza. Po pierwsze, są inne typy przeciwciał, które można sprawdzić, a po drugie, u wielu osób dorosłych przeciwciała we krwi nie występują (uważa się, że gromadzą się one w innych rejonach ciała, np. w stawach czy mózgu, ale póki co nikt tego nie sprawdza).

Zerknij proszę na proces diagnozy:
http://www.celiakia.pl/diagnoza/

Nie wiem, jak się czujesz, myślę, że jeśli nie śpieszysz się za bardzo, to może warto spróbować znależć dobrego lekarza od celiakii w twojej okolicy (co może nie być takie łatwe ;)) i spróbować iść do niego na NFZ. Badań do wykonania przy celiakii jest sporo, i jeśli robić wszystko prywatnie, to dość drogo wyjdzie. Najważniejsze jest nieprzechodzenie na dietę w trakcie procesu diagnozowania.

Celiakia u brata, suchy łokieć, depresja, uczulenie na zimno (też miałam taką pokrzywkę, nastoletnia będąc), inne alergie, to są poszlaki, wskazujące na możliwy problem z glutenem. Gluten rozszczelnia barierę jelitową, powodując, że organizm niejako głupieje, stąd bardzo wiele objawów przy celiakii, które nie mają nic wspólnego z układem pokarmowym.
Częste przy celiakii są podwyższone enzymy wątrobowe, może kiedyś miałeś sprawdzane?
Obrazek
algorytmus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 05 paź, 2015 23:01

Re: Czy to jest celiakia? Pomóż

Post autor: algorytmus »

Dziękuję za serdeczne przyjęcie i życzliwość.

Porady są bardzo dobre.
Sheep pisze: Twój organizm wytwarza immunoglobuliny IgA, a zatem możesz badać przeciwciała w tej klasie.
Przeciwciała tTG wyszły poniżej normy, uznanej za istotną przy celiakii, ale to niestety jeszcze nic nie oznacza. Po pierwsze, są inne typy przeciwciał, które można sprawdzić, a po drugie, u wielu osób dorosłych przeciwciała we krwi nie występują (uważa się, że gromadzą się one w innych rejonach ciała, np. w stawach czy mózgu, ale póki co nikt tego nie sprawdza).
Czy takie dobieranie badań na własną rękę jest dobre? Mogę robić stopniowo sobie badania według instrukcji w kierunku celiakii ale boję się, że tak będę w to wierzył, że skończy się to tym, że skupię się tylko na tym i pominę inne choroby.
Sheep pisze: Nie wiem, jak się czujesz, myślę, że jeśli nie śpieszysz się za bardzo, to może warto spróbować znależć dobrego lekarza od celiakii w twojej okolicy (co może nie być takie łatwe ;)) i spróbować iść do niego na NFZ. Badań do wykonania przy celiakii jest sporo, i jeśli robić wszystko prywatnie, to dość drogo wyjdzie. Najważniejsze jest nieprzechodzenie na dietę w trakcie procesu diagnozowania.
O tym, że nie wolno przechodzić na dietę bezglutenową przed diagnozą to wiedziałem i nigdy na takiej nie byłem.
Sheep pisze:Częste przy celiakii są podwyższone enzymy wątrobowe, może kiedyś miałeś sprawdzane?
Nie miałem sprawdzane. Patrzyłem i przebadanie enzymów kosztuje tylko łącznie 30zł.
Wyłożenie takich pieniędzy nie jest problemem - chodzi o to, że może mi zabraknąć krwi na te wszystkie badania (w zeszłym tygodniu oddałem 5 próbek bo robiłem jeszcze inne badania). Chcę sobie wykonać i tak te badania, żeby sprawdzić wątrobę. Dam znać jak będę miał wyniki tych badań.

Najbardziej chodzi o to, żeby zaoszczędzić na czekaniu na wizyty i pieniądze na konsultacje. Mój brat miał diagnozowaną celiakię 3 lata!

Kolejną wizytę u gastroenterologa mam za 20 dni. Do tego czasu zrobię sobie badania enzymów wątrobowych.

Dziękuję.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to jest celiakia? Pomóż

Post autor: Leeloo »

chodzi o to, że może mi zabraknąć krwi na te wszystkie badania (w zeszłym tygodniu oddałem 5 próbek bo robiłem jeszcze inne badania).

O to się nie martw. 5 próbek to naprawdę znikoma ilość krwi. Mamy jej naprawdę dużo. Dlatego człowiek może być dawcą, kiedy to jednorazowo pobiera się nawet do pół litra krwi, całkiem zacny worek.
Na wątrobę pójdzie jedna mała próbka.
Masz piękne wyniki RBC i hgb, także nie masz się czym przejmować, że czegoś zabraknie.
algorytmus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 05 paź, 2015 23:01

Re: Czy to jest celiakia? Pomóż

Post autor: algorytmus »

Sheep pisze: Częste przy celiakii są podwyższone enzymy wątrobowe, może kiedyś miałeś sprawdzane?
Zrobiłem badania enzymów wątroby:
Badanie Parametr Wynik Jednostka L H Norma Opis
ALT ALT 43 U/l 0 41 H
AST AST 31 U/l 0 40 N
GGTP GGTP 17 U/l 0 60 N


Jedynie ALT jest trochę podwyższone. Norma to 0-41 a ja mam 43. Niby to nić ale może to coś oznaczać.
ODPOWIEDZ