Kiedy kolejne badania?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Alicja Dabros
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 07 lis, 2004 03:31
Lokalizacja: USA

Kiedy kolejne badania?

Post autor: Alicja Dabros »

Witam wszystkich.
Jestem mama 2 letniej Victorii, u ktorej rozpoznano celiakie w pierwszym roku zycia . Miala robiona biopsje i na tej podstawie zalecono diete bezglutenowa do konca zycia . Jestem tylko ciekawa , czy nie powinnam powtarzac jakis badan ? Jesli tak to po jakim czasie powinno sie to zrobic? Dodam, ze moja coreczka jest na diecie juz ponad rok.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Nie wiem jak w USA alew PL na pewno mialaby prowokacje po okresie pokwitania, czyli gdzies w wieku 18 lat, a po prowokacji badania przesiewowe i ew. biopsja(a moze nawet na pewno biopsja...)Nie ma specjalnego sensu meczyc dziecka co kilka lat, chyba, ze ma sie watpliwosci co do postawionej najpierw diagnozy, nalezy tez zwrocic uwage, ze w miare uplywu lat, gdy dziecko bedzie starsze moze nie odczuwac subiektywnie zadnych dolegliwosci po spozyciu glutenu, ale niestety kosmki jelitowe beda sie niszczyc...trzeba wziac to pod uwage, ze dla pewnosci, mimo braku objawow po spozyciu glutenu jakas jedna prowokacje z pelna diagnostyka trzeba bedzie kiedys zrobic.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Jeszcze cos mnie zaintrygowalo.......w zasadzie w Pl nie robi sie biopsji tak malym dzieciom, tzn. wystarczy, ze zrobione sa markery i czeka sie az dziecko podrosnie do biopsji z prowokacja, a w miedzyczasie jest na diecie, ale to pewnie zalezy tez od osrodka, ja w kazdym razie nie bylabym zachwycona koniecznoscia przeprowadzenia biopsji u tak malego dziecka(podejrzewam, ze w narkozie).
Alicja Dabros
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 07 lis, 2004 03:31
Lokalizacja: USA

Post autor: Alicja Dabros »

czyli teraz to tylko czekac mnam zostalo. Ale w sumie to chyba nie ma koniecznosci meczyc dziecka niepotrzebnie, skoro dieta wyraznie pomaga . Jeszcze sie wstrzymamy z badaniami .
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Wlasnie takiego jestem zdania, jesli dieta sluzy, to po co meczyc maluszka badaniami, ktore jak nawet kazde pobranie krwi sa stresujace dla dziecka, a co do piero gastroendoskopia...
ODPOWIEDZ