Diagnostyka prywatnie - koszt

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Diagnostyka prywatnie - koszt

Post autor: pleomorfa »

Natulka, a nie dałoby się położyć jej jakoś na oddział na przebadanie? Może wyszłoby szybciej niż czekać na gastroenterologa na nfz. A 3 dni i wszystko z głowy. Przeciwciał i tak w normalnych warunkach nie robią na nfz - tylko na oddziałach się zdarza.

Badanie przeciwciał.
IgA ogółem (20-30zł)
Przeciwciała p/c translugaminazie tkankowej w obu klasach 150zł (można czasami znaleźć po 90zł oba/ można każde przeciwciała wykonać tylko w jednej klasie, ale to zależy od wyniku IgA ogółem)
Przeciwciała p/c deamidowanej gliadynie w obu klasach ~180zł
Przeciwciała p/c endomysium mięśni gładkich w obu klasach, wydaje mi się, że ~100-120zł
Gastroskopia z biopsją jelita i badaniem wycinków 200-250zł + 40-60zł/wycinek + ewentualnie znieczulenie jak ktoś chce 100zł (czasami koszt podają koszt gastroskopii z biopsją i badaniem hist.pat.)
Każda wizyta u lekarza 100-250zł w zależności od miasta, tytułu, miejsca itp.

Nie trzeba robić wszystkich przeciwciał we wszystkich klasach, jak wyjdzie IgA ogółem blisko dolnej granicy albo poniżej normie to badania się robi tylko w IgG. Najlepiej 2 różne. U dzieci z objawami, gdy przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej IgA wyjdą 10x ponad normę, przeciw endomysium wyjdzie pozytywne i jest pozytywny wynik badania genetycznego (~350zł) to można rozważyć odejście od biopsji jelita.
Ceny znacznie się różnią w zalezności od miasta.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Diagnostyka prywatnie - koszt

Post autor: alva_alva »

od pediatry skierowanie do szpitala i na izbę przyjęć jechać z dzieckiem. Niech zejdzie lekarz i zdecyduje czy ją położy na oddział , a jeśli tak to niech wyznaczy termin. Jest to jakaś opcja. Inna opcja, to podzwonić po innych przychodniach w okolicy, w innych miastach. Może w innym mieście mają szybsze terminy.
ODPOWIEDZ