Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glutenu?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: pleomorfa »

Nigdy nic nie wiadomo. Gastroskopia na pewno wiele powinna wyjaśnić.

Owszem, moża nie chorować, bo celiakia może się ujawnić w każdym momencie życia, a co więcej - może do tego nigdy nie dojść.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Dostałem wynik gastryny, który też jest zły. Dziwnie zły, spodziewałem się za wysokiego wyniku czy coś, a dostałem wynik grubo za niski:
https://zapodaj.net/31625bcbf6829.png.html

Podobno oznacza to za niski poziom kwasu solnego w żołądku, ktoś wie coś więcej?
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Ktoś coś napisze?
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Mam też pytanie. Można mieć celiakię i ujemne przeciwciała?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: pleomorfa »

Na gastrynie się nie znam, więc nie pomogę.
Ale można mieć celiakię i negatywne wszystkie przeciwciała.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Jestem po gaatroskopii i kolonoskopii. Badania wykazaly jedynie refluks. Zostaly pobrane wycinki z dwunsastnicy w celu oceny wchaniania jelitowego.

Ile sie czeka na wynik histopatologiczny?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Leeloo »

2-3 tygodnie.
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Zolek »

Ciekawy przypadek
Moja córka miała podobne dolegliwości i podobne wyniki- z rozpaczy spróbowałyśmy z dietą bezglutenowe i po dwóch tygodniach poczuła się wreszcie dobrze. Przypadkowe zjedzenie glutenu kończy się dreszczami, bólami brzucha, zwrotami głowy. Teraz na biopsję za późno, więc do końca nie wiemy czy to nie celiakia.
Ciekawa jestem Twojego hist- patu
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Zolek, a napisz jakie konkretnie dolegliwości miała twoja córka i czy faktycznie wszystkie zniknęły po odstawieniu, a wracają po zjedzeniu glutenu?

Lekarka mówi, że jej zdaniem to nie celiakia bo mam ujemne przeciwciała, a prędzej przerost bakteryjny jelita cienkiego. No ale mówi, że celiakii też nie można wykluczyć.
Czyli zasadniczo biopsja rozwieje wszelkie wątpliwości.
Swoją drogą pobrali mi też wycinki z każdej możliwej części jelita podczas badania kolonoskopowego. Na ich wyniki też czekam.

Te moje dolegliwości są tak poryte, ja nie wiem co innego jak nie ta celiakia...
Pożyjemy zobaczymy, o ile dożyjemy heh...
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Zolek »

Możesz mieć nadwrażliwość na gluten- objawy podobne do celiakii dodatkowo refluks- wydaje mi się że refluks nie jest wymieniany wśród objawów celiaki ale nie wiem jak jest naprawdę.
W nadwrażliwości w wycinkach pobranych w biopsji stwierdza się eozynofilowe zapalenie przełyku, żołądka lub jelit ale wydaje mi się że rutynowo się ich nie szuka.
Ja od 2 miesięcy prowadzę kuchnię wolną od glutenu ale dzisiaj świadomie nic nie mówiąc rodzinie dodałam do obiadu trochę przyprawy z dopiskiem że może zawierać gluten i skończyło się refluksem.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: pleomorfa »

W nadwrażliwości w wycinkach pobranych w biopsji stwierdza się eozynofilowe zapalenie przełyku, żołądka lub jelit ale wydaje mi się że rutynowo się ich nie szuka.
A skąd te dane? Przyznam się szczerze, że nigdy się nie spotkałam z twierdzeniem, że nadwrażliwość da się zbadać. Najczęściej się ją stwierdzało przy braku zmian w badaniach, a przy ustąpieniu objawów po wprowadzeniu diety bezglutenowej. Co więcej aktualnie uważa się paradoksalnie, że NCGS jest spowodowane nie do końca samym glutenem, a innymi składnikami żywności.

Nortek lepiej zbadać za dużo niż za mało.
To teraz tylko czekać na wyniki.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Zolek »

Pleomorfa, masz rację, NCGS nie da się zbadać ale właśnie takie zmiany obserwowano w wycinkach, ale możliwe że w innych nietolerancjach zmiany będą podobne. Pozostaje rozpoznanie przez wykluczenie.
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Niektórzy badacze uważają, że ta niecelakialna wrażliwość nie istnieje, inni, że istnieje tylko jest to wrażliwość tak na prawdę na inny składnik pszenicy... Różne są teorie i różne badania były robione w tym kierunku.
Ale o tym eozynofilowym zapaleniu przelyku to nie slyszałem.

No ta trzeba czekać. Ale jak tu nie zejść w tym czekaniu...

A w ogóle ten refluks może mieć jakiekolwiek powiązanie z celiakią?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: pleomorfa »

Czekanie na diagnozę jest najgorsze, ale trzeba to przeżyć.

Właśnie, najnowsze (podobno) badania właśnie sugerują, że nieceliakalna nadwrażliwość na gluten nie jest powodowana przez gluten, co samo przez się neguje samą jednostkę. Generalnie nowości w medycynie mają to do siebie, że są teorie potwierdzające i negujące, aż w końcu dojdą do jakiegoś konsensusu.

Nie słyszałam o żadnym powiązaniu refluksu z celiakią. Wiadomo, dotyczy to jednego układu i nieprawidłowości w jednym obszarze mogą pewnie jakoś wpływać na drugi, ale czy jako choroby mają coś ze sobą. Chyba nie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Nortek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt 08 lip, 2016 11:19

Re: Czy moja choroba to może być celiakia/nietolerancja glut

Post autor: Nortek »

Ciekawi mnie jeszcze fakt, że zanik kosmków jelitowych może być w kilku jednostkach chorobowych.
Więc histopatolog rozumiem potrafi rozpoznać na podstawie obrazu celiakie? W ogóle czy jest coś takiego jak obraz charakterystyczny dla celiakii?

No ale takich nietolerancji to może być chyba sporo, można mieć pewnie i na inne rzeczy np. orzechy. Mój brat ma takie coś, że jak zje z 2 orzechy to nic mu nie jest. Ale jak zje tak z 100g to wychodzą mu krosty czerwone wszędzie.


Ten refluks to mogę mieć równie dobrze ze stylu życia. Niby odżywiam się bardzo zdrowo, ale jem za szybko, często w biegu, nawet chodząc gadając itd.
ODPOWIEDZ