Witaminy i żelazo

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Bzorek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: śr 10 sie, 2005 12:11
Lokalizacja: Rzeszów

Witaminy i żelazo

Post autor: Bzorek »

Jakie preparaty witaminowe i żelazo polecacie dla bezglutków? Wiem, że Sorbifer jest dość dobry, ale nie znalazłam go na liście dozwolonych więc boję sie go przyjmować.
Joanna
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Mysle, ze jest sens przyjmowac je jesli sa faktycznie niedobory, na co dzien wystarczy dobrze sie odzywiac. Przewaznie wystepuja niedobory kwasu foliowego i vit E, ale dluzsze ich przyjmowanie lepiej skonsultowac z lekarzem. Anemia przy prawidlowej diecie powinna sie wycofac.
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Witaminki to można łykać (najlepiej jeść dużo owoców i warzyw oraz pić soki) ale z żelazem trzeba uważać. Ja miałam duże niedobory, ale mój lekarz gastrolog wręcz zabronił mi go brać. Jestem na diecie od 5 miesięcy i poziom żelaza jest w normie. Tak więc sama dieta powinna wystarczyć i organizm sobie sam poradzi. :cheesy:
Bzorek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: śr 10 sie, 2005 12:11
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Bzorek »

Na razie jestem "skazana" na żelazo. Po miesiącu od wyjścia ze szpitala zrobiłam morfologię i hemoglobina wynosiła 8,7 zaś poziom żelaza 35. Moja lekarka rodzinna przepisała mi ferrum ale wyczytałam, że w składzie jest maltoza więc to nie dla mnie.Wyprosiłam w aptece tardyferon i jest trochę lepiej ( ostatnio 10,3 ). Kiedy ostatnio byłam u gastrologa ten nie potrafił mi odpowiedzieć, czy sorbifer jest bezpieczny a o tardyferonie to w ogóle nie słyszał. Polecił mi uzupełnić dietę o "jakiś przeparat witaminowy: ale jaki również nie określił. Stąd moje pytanie.
Joanna
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

Witaj Bzorek ja też mam niski poziom Fe i biorę Sorbifer skład jest czysty! Przepisany przez gastrolog specjalizujacą sie w celiakowcach :mrgreen: Co do preparatów wit we wszystkich tekstach o diecie bezglutenowej piszą, że nalezy je uzupełniać supelmentami. Tylko nie wolno nam tranu w kapsulkach np Iskialu. :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Zakladam(nieco teoretycznie), ze jesli po jakims pol roku do roku diety popziom zelaza nie poprawi Ci sie samoistnie, to albo masz zbyt uboga w zelazo diete, albo przyczyna lezy jeszcze gdzie indziej niz w celiakii. Jednym z objawow wyczerpania procesow wchlaniania w celiakii sa niedobory zelaza, ale przy prawidlowej diecie to sie jednak powinno wycofac.(razem z odbudowa kosmkow jeslitowych)
anes
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 21 cze, 2007 22:40
Lokalizacja: hrubieszow

Post autor: anes »

witam
mam malw pytanko, mój 2 miesięczny synek ma anemię, choć nie wygląda na to. Lekarz zalecil mi dawać pół tabletki witaminy B6, kwas foliowy, ale moj mały wogóle tego nie polyka tylko wypluwa albo wymiotuje. Poza tym daje mu zelazo 3 krople rano i wieczorem ale od wczoraj nie zrobil kupki. Czsy może mić zatwardzenie? Nie wiem co mam robic z ta anemia Pomóżcie!!!???

[ Dodano: Czw 21 Cze, 2007 23:00 ]
zapomnialam dopisac ze podaje mu witaminki z mlekiem moim lub sztucznym i wtedy je wypluwa!
thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

Post autor: thh-polka »

Anes,
Wiadomo, ze takie sztuczne witaminki sa slabo przyswajalne przez organizm. Karm piersia dziecko. Ja dawalam moim dzieciom tran od czwartego tygodnia zycia. Takie sa normy w Norwegii. Trzeba tylko sprawdzic czy tran nie jest zjelczaly, bo wtedy jest obrzydliwy.
Powodzenia
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

dobrze pamiętałam o tym ze tran jest niewskazany przy zespole złego wchłaniania ... czyli nas tez to dotyczy ... ale ciekawa jestem dlaczego ...

http://www.apteka.gda.pl/tran-dorsza-kaps-p-1037.html

co do anemii maluszka czy nie ma postaci płynnych tych leków?? żelazo ja w dzieciństwie dostawałam w zastrzykach (najlepiej sie wchłania), ale chyba to za maluśki maluszek ...
thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

Post autor: thh-polka »

Patka,
Zaskoczylas mnie z tym tranem. Nie wiedzialam, ze nie mozna przy zespole zlego wchlaniania.
Ale w Norwegii wszyscy daja niemowlakom tran, gdy spytalam lekarza o witamine D, to on nie wiedzial ile kropli nalezy dac dziecku. Nawet pytal pielegniarke, a ona tez nie wiedziala.

Anes,
Nie martw sie tym, ze dziecko nie zrobilo kupki. Kazdy ma czasem zatwardzenie lub rozwolnienie. Dziecko nie jest robotem, ktory musi zjesc szesc razy dziennie i regularnie sie wyprozniac.
Moze Ty zjadlas cos wzdymajacego, a dziecko dostalo to z Twoim mlekiem?
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

wiesz ja juz tak mam czytam wszystkie ulotki ale też chętnie dowiedziałabym sie dlaczego konkretnie będę miała czas poszukam popytam ...
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Hmm, ale dlaczego tran ma być niewskazany? Może przy zaostrzeniu objawów, jak produkt ciężkostrawny? Biorę tran od pół roku jakoś i nie zauważyłam problemów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

może sprobować skontaktować sie z producentem tego tranu i zapytać o treści z ulotki na pewno nie sa wpisane od tak ... shepp objawy objawami wiesz ze niektórzy ich nie mają ....
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Hmm, ja biorę chyba inny niż ten z linku, nie mogę teraz sprawdzić,m bom nie w domu, ale na ulotce od mojego nic takiego nie było napisane, a żeby było śmieszniej, branie go zaleciła mi moja gastrolożka, monitorująca moją celiakię.
Obrazek
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

O mój Boże , a ja przez cały sezon jesienno - zimowy podawałam dziecku tran w kapsułkach o nazwie Preventik. Na ulotce żadnych przeciwwskazań się nie dopatrzyłam, do głowy mi nawet nie przyszło, że może być niewskazany.
Na diecie od 15.03.2011
ODPOWIEDZ