Potwierdzenie celiakii

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
annettew
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 21 sie, 2016 23:23

Potwierdzenie celiakii

Post autor: annettew »

Mam pytanie odnośnie zdiqgnozowania:
Lekarz stwierdził niedobory ferrytyny i kwasu foliowego (dolna granica) + pełne objawy anemii + moje naprzemienne biegunki i zaparcia, ciągle wzdecie i jak ją to nazywam żywy żoladek - co zjadłam to od razu gazy i pchnięcie. Zrobiono gastro z pobraniem wycinków. Wynik: wycinki z błony śluzowej dwunastnicy o obnizonych kosmkach jelitowych. W wykonanym barwieniu IHC CD3 stwierdzoni wzrost ilości limfocytow srodnablonkowych. Obraz mikroskopowy spelbia kryteria histologiczne choroby trzewnej, typ 3a w skali Marsha.

Przeszłam sama na dietę bezglutenowa, a dopiero teraz lekarz zlecił mi badania przeciwciał stwierdzając, że kosmki mogą być skrócone też z innego powodu.... Yyyy...czy sama już gastroskopia nie potwierdziła celiakii? Czuję się trochę zdezorientowana, bo wyraźnie jest napisane w wyniku, to to jest chorobą trzewna.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Potwierdzenie celiakii

Post autor: pleomorfa »

Generalnie lekarz ma rację, że samo skrócenie kosmków może być z różnych przyczyn. Natomiast zespół objawów i wynik gastroskopii dość jasno wskazują na celiakię. Przeciwciała mogłyby "klepnąć" diagnozę i jeśli wyszłyby pozytywne to można byłoby monitorować szczelność diety.

Długo jesteś na diecie?
I musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy potrzebujesz mieć celiakię na papierze, bo jeśli będzie poprawa na diecie + taki obraz całościowy to nie ma wątpliwości.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
annettew
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 21 sie, 2016 23:23

Re: Potwierdzenie celiakii

Post autor: annettew »

Jestem na diecie od grudnia 2016. Wigilia bezglutenowa w tym roku była dużym zaskoczeniem dla mojego żołądka. Pomimo, że jadłam sporo, brzuch mnie nie bolał, nie miałam problemów gastrycznych jak zwykle. Potem popełniłam parę błędów, źle zinterpretowałam skład, albo nie sprawdziłam dokładnie co jest w danym produkcie, tak więc dieta nie była mega ścisła. Dostałam skierowanie na kolonoskopię (zdarzał się śluz z krwią) i wynik jest taki: "Dyskretne przekrwienie ściany jelita w dnie kątnicy. Niewielkie zatarcie rysunku naczyniowego w odbytnicy. Polip 2mm w zagięciu o-e - usunięto kleszczykami do badania."
Pobrano też wycinki do badania H-P, wyniki za 2 tygodnie.

Przeczytałam za pierwszym razem i ok, nie przejęłam się, ale potem poszukałam w internecie i to może wskazywać nawet na zapalenie jelita grubego :/ Dużo na to wskazuje, ponieważ mam ciągłe bóle stawów biodrowych, pośladków tak jakby w środku, dolnego odcinka pleców i często boli mnie brzuch po prawej stronie, zawsze przy badaniu palpacyjnym brzuch jest obolały. Zdarza się, że mam bardzo silny ból przy oddawaniu stolca, ale nie boli mnie skurcz brzucha tylko tak jakby te jelita mi się tam rozrywały. Zauważyłam tylko, że objawy nasilają się przed okresem, ale torbieli jajnika nie mam. Te objawy pojawiają się i nasilają, a potem znikają i potem znowu się pojawiają. Czekam teraz na wizytę u gastrologa. Niestety w Enel-Medzie ciągle przyjmuje mnie inny gastrolog, bo okazuje się, że ten poprzedni już nie pracuje albo trzeba czekać na wizytę 2-3mce.
annettew
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 21 sie, 2016 23:23

Re: Potwierdzenie celiakii

Post autor: annettew »

Przeciwciała trans mi nie wyszło,tzn wyszło 2,1, a dodatnie są dopiero od 20 jednostek. Tak więc nie wiem, czy wynik jest fałszywy, czy prawidłowy.

A propos czy muszę mieć to na papierze: sama nie wiem, może byłabym wtedy pewna na 100%, że to celiakia. Wtedy z pełną świadomością kontynuowałabym dietę bezglut. A tak to do końca nie wiem. Dla mnie sam wyniki gastro jest przekonywujący, ponieważ tu nie ma podejrzenia tylko stwierdzenie faktu i nie wiem dlaczego lekarz tego nie potwierdza. Dlatego jestem trochę zdezorientowana, no i doszła jeszcze ta kolonoskopia :/
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potwierdzenie celiakii

Post autor: monisiak81 »

u mojego męża 100% dawał wynik z wycinków - 3 a lub b wg Masrcha. Lekarz (profesor) powiedział że to na 100% celiakia.
annettew
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 21 sie, 2016 23:23

Re: Potwierdzenie celiakii

Post autor: annettew »

Dziękuję za odpowiedzi.

Na diecie BG mój brzuch nie jest taki opuchniety, ja sama chyba też czuje się ogólnie lepiej. Czekam na wizytę u gastrologa, zobaczę co mi powie odnoanie wyników badań kolono.
ODPOWIEDZ