Czy świąd skóry może świadczyć o celiakii?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
vanilla_dream
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 13 lut, 2017 19:10

Czy świąd skóry może świadczyć o celiakii?

Post autor: vanilla_dream »

Witam,

chciałam spytać czy jest możliwe, że moje dolegliwości są związane z celiakią (pytam, ponieważ zastanawiam się czy w ogóle robić badania przeciwciał w kierunku celiakii). Od 1.5 roku (obecnie mam 27 lat) męczy mnie codziennie uporczywy świąd skóry dłoni, przedramion, stóp, dekoltu, twarzy i głowy. Czasem pojawiają się bąble jak po ugryzieniu komara, ale to rzadko, głównie jest to tylko świąd, żadnej wysypki. Pomagają na to leki antyalergiczne, które zupełnie eliminują świąd, w związku z czym byłam przekonana że jest to niezdiagnozowana alergia na coś. Niestety punktowe testy skórne oraz testy na plecach nie wykazały alergii na nic spożywczego (w tym na żadne zboże/żadną mąkę), metale, pyłki itd. Wyniki wątroby, tarczycy i nerek całkowicie w normie.

Obecnie od tygodnia nie biorę tabletek antyalergicznych z powodu kolejnych testów, świąd przez pierwsze 5 dni był ogromny jednak nagle w jeden dzień do samego wieczora nie pojawił się - wtedy zorientowałam się, że cały dzień od rana do wieczora nie jadłam nic z glutenem (cały dzień było tylko mleko, ziemniaki, mięso, warzywa) i uznałam, że to może być jakiś trop. Choć nie wiem na ile odstawienie glutenu może od razu zlikwidować niepożądane objawy.

Tylko, że to tak naprawdę jedyny trop i nie wiem czy w ogóle się go uczepiać. Patrząc na listę objawów mogłabym dorzucić to, że razem ze świądem 1.5 roku temu pojawiło się nieustanne zmęczenie i nadmierna płaczliwość. Bardzo rzadko w ciągu 1.5 roku pojawiała się niespotykana wcześniej sztywność stawów, ale więcej się nie pojawiła, więc jej nie rozpatruję. Jednak mam nadwagę (co raczej tłumaczy ciągłe zmęczenie) i zaparcia, zamiast w tą rzadzszą stronę ;) Wzdęcia mam praktycznie cały czas, ale miałam od zawsze i raczej są wynikiem złej diety.

Nie wiem na ile warto w ogóle badać przeciwciała, a na ile np. kupić test Food Detective, a na ile z góry wykluczyć problem z glutenem i nie marnować kasy na badania :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy świąd skóry może świadczyć o celiakii?

Post autor: pleomorfa »

Skoro po lekach antyalergicznych świądu nie ma to znaczy, że trzeba iść w tą stronę. Alergia i celiakia to zupełnie dwie różne jednostki chorobowe.

Na lekach przeciwalergicznych nie robi się testów, ponieważ nie wyjdą. Także na początek poszłabym w stronę prawidłowej diagnostyki alergii.

Skoro leki przeciwalergiczne działają to nie ma też sensu robienia Food detective (przynajmniej na razie).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
vanilla_dream
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 13 lut, 2017 19:10

Re: Czy świąd skóry może świadczyć o celiakii?

Post autor: vanilla_dream »

Tak, tak, zawsze przed każdymi testami mam przerwę od leków antyalergicznych, problem tylko taki, że w tych testach nie wychodzi nic, dlatego myślałam, że może gluten może powodować taką reakcję (tylko że np. opóźnioną, dlatego nie wychodzi w testach u alergologa np.), a że pewnie jem go stale, to i codziennie przez 1.5 roku towarzyszy mi ten uporczywy świąd. Ale w takim razie dzięki za odpowiedź!
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy świąd skóry może świadczyć o celiakii?

Post autor: monisiak81 »

a jak z mlekiem?
też się teraz testuję na alergię - bo chcę z tym zrobić porządek - i z pyłków itp. nie wyszło mi nic, a wiosną i tak wiem, że będę "płakać" więc ...nie wiem jak to jest z tymi testami.
A mleko i przetwory mleczne jadasz?...
u mnie świąd, wzdęcia itp. towarzyszą różnym jogurtom, więc będę badana również na to. (ogólnie od jakiegoś czasu jestem bezmleczna - ale to już inna historia)
lianka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: czw 01 mar, 2012 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy świąd skóry może świadczyć o celiakii?

Post autor: lianka »

U mnie swędzenie skóry było chyba jednym z objawów celiakii. Zaczęło się od alergologa. Stwierdzono uczulenie na kilka alergenów, ale niezbyt duże. Leki anty trochę pomagały. Równolegle miałam pokrzywkę fizykalną.
Minęlo kilka lat.
Dalsze szukanie i diagnoza: nadwrażliwość na gluten i hashimoto. Dwa lata diety z unikaniem glutenu, ale nie do końca ścisłej. Objawy może trochę mniejsze, ale uciążliwe.
I wreszcie diagnoza: celiakia. Ścisła dieta i prawie koniec z dolegliwościami skórnymi. Leki antyhistaminowe biorę sporadycznie i wreszcie śpię spokojnie.
Powidzenia w szukaniu przyczyn dolegliwości.
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Czy świąd skóry może świadczyć o celiakii?

Post autor: Zolek »

To że leki na alergię pomagają to nie znaczy że jest to alergia, bo mogą łagodzić świąd też w innym mechanizmie niezależnie od przyczyny. Oznacz poziom IgE, poziom eozynofilii- to na alergię, przeciwciała w kierunku celiakii a na koniec odstaw na miesiąc gluten- i obserwuj czy objawy znikają
Pola84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw 02 cze, 2016 20:42

Re: Czy świąd skóry może świadczyć o celiakii?

Post autor: Pola84 »

Od dziecka jestem na sterydach w związku z atopowym zapaleniem skóry. W tamtym roku zdiagnozowano u mnie celiakię. W testach skórnych nic mi nigdy nie wychodziło.
Awatar użytkownika
pola13
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: czw 02 lut, 2017 12:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: Czy świąd skóry może świadczyć o celiakii?

Post autor: pola13 »

U córki na początku podejrzewali alergię. Zrobiliśmy kupę testów i skórnych i panele z krwi, z których ostatecznie nic nie wyszło.Pomimo tego kazali brać jej leki przeciwalergiczne, które nie pomagały. Będąc na lekach tak samo często się drapała. Dopiero po diagnozie i przejściu na dietę bezglutenową świąd zniknął i zmiany skórne również.
ODPOWIEDZ