Proszę o pomoc w interpretacji wyniku

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sylwiadub
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 13 mar, 2019 11:50

Proszę o pomoc w interpretacji wyniku

Post autor: sylwiadub »

Dzień dobry, chciałabym się poradzić . Zrobiłam ostatnio badania krwi pod kątem celiakii. Od 3 lat walczę z bólami brzucha, skurczami jelit, zawrotami głowy, itp. Dwa lata temu zrobiłam test na nietolerancję pokarmową- wyszła mi wysoka nietolerancja gliadyny. Na rok zrezygnowałam z glutenu. Praktycznie wszystkie objawy ustąpiły. Po około 10-c-y od zaprzestania diety, wszystko zaczyna się od początku. Dlatego też proszę o podpowiedź.
Moje wyniki to :
*P/c anty-tTG IgA wynik 1,8 U/ml , interpretacja <10 U/ml -ujemny; => 10 U/ml dodatni
*p/c anty-DPG IgG 12,3, interpretacja <10 U/ml -ujemny; => 10 U/ml dodatni

Będę wdzięczna za wskazówki. Pozdrawiam Sylwia
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc w interpretacji wyniku

Post autor: pleomorfa »

Badanie, które wyszło Ci pozytywnie wskazuje na celiakię. Przydałoby się dorobić IgA całkowite, żeby wykluczyć niedobór IgA (dlatego mogłyby nie wyjść przeciwciała w tej klasie) i biopsję dwunastnicy.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
sylwiadub
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 13 mar, 2019 11:50

Re: Proszę o pomoc w interpretacji wyniku

Post autor: sylwiadub »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Zapomniałam zrobić tych przeciwciał. Ogólnie wyniki krwi mam dobre, takich strasznych objawów jak są opisywane przez inne osoby też nie mam - to mnie zmyliło. . Przed przejściem na dietę robiłam kontrolne badania TSH-2,69. Gdy byłam na diecie spadło do 1,60. W związku ze złym samopoczuciem zrobiłam ponownie TSH i 3 m-ce temu miałam 4,96. :( Myślałam, że pojawiające się niedyspozycje, dolegliwości związane są tylko z tarczycą. Obecnie tarczycę mam w normie (biorę leki) a objawy jak były tak są :(
Pocieszałam się, że to tylko nietolerancja. Cóż muszę wybrać się do gastrologa aby dokładnie wszystko sprawdzić. Pozdrawiam Sylwia
sylwiadub
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 13 mar, 2019 11:50

Re: Proszę o pomoc w interpretacji wyniku

Post autor: sylwiadub »

Witam ponownie. Czy oprócz badania Iga całkowitego powinnam jeszcze zrobić P/c anty-tTG IgG? Zanim pójdę do gastrologa chciałabym mieć zrobiony podstawowy komplet badań.Jutro chciałabym pójść ponownie na badanie krwi. Pozdrawiam Sylwia
ODPOWIEDZ