Byliśmy na konferencji NEUROBIOTA w Szczecinie – 16.11.2019

Organizowane przez Stowarzyszenie i inne.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 7785
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Byliśmy na konferencji NEUROBIOTA w Szczecinie – 16.11.2019

Post autor: Leeloo »

16 listopada 2019 roku odbyła się w Szczecinie kolejna konferencja z cyklu NEUROBIOTA pt. Nowotwory – naukowo potwierdzone terapie wspierające profilaktykę i leczenie zorganizowana przez Katedrę i Zakład Żywienia Człowieka i Metabolomiki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Patronat nad konferencją objęli: World Gastroenterology Organisation, European Lifestyle Medicine Organisation, Rektor PUM oraz Prezydent Miasta Szczecina.

Po powitaniu uczestników i otwarciu konferencji przez prof. dr hab. n. med. Ewę Stachowską i dr hab. n. med. Wojciecha Marlicza rozpoczęły się niezwykle interesujące wykłady, w trakcie których zostały poruszone zagadnienia zapobiegania nowotworom, w tym na temat znaczenia mikro- i makroelementów w profilaktyce i leczeniu nowotworów, a także zapisów europejskiego kodeksu walki z rakiem. Poznaliśmy metody diagnostyki nowotworów, ich leczenie różnymi metodami (m.in. endoskopowe leczenie wczesnych zmian nowotworów jelita). Zaprezentowano temat produkcji żywności i dodatków do żywności w kontekście zapadalności na nowotwory. Przedstawiono również znaczenie mikrobioty jelit w leczeniu pacjenta onkologicznego i wagę stosowania w trakcie leczenia probiotyków i prebiotyków, a nawet efekty terapeutyczne przeszczepu stolca u tej grupy pacjentów.

Znaczna część konferencji poświęcona była żywieniu przed rozpoczęciem leczenia nowotworu, w jego trakcie oraz po zakończeniu – jest to bardzo istotna, wręcz kluczowa kwestia dla pacjentów onkologicznych, o czym niezbyt często słyszymy. Poruszane były kwestie immunożywienia, żywienia specjalistycznego oraz dojelitowego, łącznie z możliwymi powikłaniami, a także żywienie pacjenta wyniszczonego i w okresie prekacheksji (przy utracie masy ciała poniżej 5%). Omówiona również została możliwość stosowania wybranych suplementów diety w czasie rekonwalescencji.

Pierwszym wykładowcą był prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński z PUM w Szczecinie, światowej sławy onkolog, autor i koordynator projektu utworzenia biobanku genetyczno-onkologicznego z danymi od ponad pół mln osób. Twórca Ośrodka Nowotworów Dziedzicznych PUM oraz sieci Onkologicznych Poradni Genetycznych w Europie Wschodniej, który odkrył wysoką homogenność polskiej populacji, w oparciu o co opracował unikatowe testy DNA. Pan Profesor zapoznał uczestników z wynikami najnowszych badań swojego zespołu, dotyczących istotnego wpływu poziomu arsenu oraz selenu we krwi pacjenta na możliwość rozwinięcia się nowotworu w jego organizmie, nawet w kontekście predyspozycji genetycznej. Ważna jest również ilość kadmu i cynku w ewentualnym rozwoju procesu chorobowego oraz jego tempa. Istotne dla zdrowia jest oddziaływanie na siebie wymienionych pierwiastków, tego czy są w optymalnej ilości, czy wzajemnie się blokują. Było to bardzo mocne otwarcie konferencji. Dalej było równie ciekawie – wykłady opierały się na najnowszych publikacjach oraz na wieloletniej praktyce wykładowców w leczeniu pacjentów, często bardzo trudnych przypadków.

Konferencja była niezwykle interesująca. Specjaliści ze Szczecina i z innych ośrodków w Polsce uzupełniali wiedzę uczestników o kolejne zagadnienia, dotyczące nowotworów, jak klocki składające się w całość. Oprócz wykładów niesamowita była dyskusja zaplanowana po każdym bloku prezentacji.

Wnioski jakie można wysnuć dla pacjenta są następujące: na to czy zachorujemy na nowotwór czy nie mają wpływ nasze geny, środowisko w jakim przyszło nam żyć, profilaktyka jaką możemy stosować, czyli prawidłowe odżywianie, odpowiednia ilość ruchu (codziennie), udział w badaniach profilaktycznych, unikanie używek, nadmiernej masy ciała, obserwowanie naszego organizmu – bo sami najwcześniej możemy zauważyć niepokojące objawy i zgłosić się z nimi do specjalisty. Jeśli jednak zachorujemy, oprócz terapii, jaka by ona nie była, musimy pamiętać o prawidłowym odżywianiu, ponieważ każda utrata masy ciała o 5% zmniejsza nasze szanse na wyzdrowienie. Żeby walczyć z chorobą, musimy mieć siłę do tej walki, nasz organizm musi otrzymywać odpowiednią ilość energii by terapia mogła być skuteczna.

Bardzo dziękuję Pani Profesor Ewie Stachowskiej za zaproszenie nas na tę konferencję i możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu. Za rok w listopadzie odbędzie się kolejna niezwykła konferencja z cyklu NEUROBIOTA pt. „Oś jelito- wątroba- mózg” – już nie mogę się doczekać!

Jola Meller, Oddział Szczecin

https://celiakia.pl/bylismy-na-konferen ... 6-11-2019/
Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna.

Obrazek
ODPOWIEDZ